ثبت نام آزمون اخذ پروانه کارگزار گمرکی ۱۳۹۵

ثبت نام آزمون اخذ پروانه کارگزار گمرکی ۱۳۹۵

دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر حقوق می توانند در این آزمون شرکت کنند

پایگاه خبری اختبار – گمرک جمهوری اسلامی ایران از طریق برگزاری آزمون به ۵۰۰ نفر پروانه کارگزاری گمرک اعطا می کند.

"کارگزار گمرکی" طبق ماده ۱۲۸ قانون امور گمرکی مصوب ۱۳۹۰ به کسی اطلاق می شود که تشریفات گمرکی کالای متعلق به اشخاص دیگر را به وکالت از طرف آنان انجام می دهد، طبق همین ماده کارگزاران گمرکی باید دارای پروانه مخصوصی باشند که از گمرک جمهوری اسلامی ایران اخذ کرده اند.

طبق بند (پ) ماده ۱۹۱ آیین نامۀ اجرایی قانون امور گمرکی، برای شرکت در آزمون اخذ پروانه کارگزاری گمرک داشتن مدرک کارشناسی به طور مطلق کافی است و به این جهت دارندگان مدرک کارشناسی یا بالاتر رشته حقوق نیز می توانند به شرط داشتن سایر شرایط در این آزمون شرکت کنند.

ثبت نام آزمون اخذ پروانه کارگزار گمرکی سال ۱۳۹۵ از روز سه شنبه ۲۴ تا سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ از طریق سایت سنجش انجام می شود، هزینه ثبت نام در این آزمون ۵۰ هزار تومان است که به صورت الکترونیکی از داوطلبان ثبت نام در آزمون دریافت می شود.

آزمون اخذ پروانه کارگزار گمرکی ۱۳۹۵ روز پنج شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد و طبق آگهی ثبت نام، جمعا ۵۰۰ نفر از طریق این آزمون موفق به اخذ پروانه کارگزاری گمرک خواهند شد.

برای خواندن اطلاعیه ثبت نام آزمون کارگزاری گمرک ۱۳۹۵ و اطلاع از جزئیات ثبت نام و برگزاری آزمون اینجا کلیک کنید

برای ثبت نام در آزمون کارگزاری گمرک ۱۳۹۵ اینجا کلیک کنید

ماده ۱۲۸ قانون امور گمرکی مصوب ۱۳۹۰ :

کارگزار گمرکی در گمرک به شخصی اطلاق می شود که تشریفات گمرکی کالای متعلق به اشخاص دیگر را به وکالت از طرف آنان انجام دهد. حدود اختیارات وکیل باید به تفکیک در وکالت نامه رسمی که توسط موکل در فرم نمونه ارائه شده توسط گمرک ایران تنظیم می شود، مشخص گردد.
کارگزار گمرکی باید پروانه مخصوص از گمرک ایران تحصیل نماید که این پروانه برای ترخیص کالا از کلیه گمرک های کشور معتبر است.
تبصره ـ شرایط و دستورالعمل انتخاب، نحوه فعالیت و سایر امور مرتبط با این ماده در حدود مقررات این قانون در آیین نامه اجرائی تعیین می شود.

ماده۱۹۱ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی :

متقاضیان پروانه کار‌گزار گمرکی باید دارای شرایط زیر باشند:

الف ـ تابعیت ایران

ب ـ ارایه گواهی عدم سوء‌ پیشینه کیفری (از مرجع قانونی مربوط) و عدم سابقه قاچاق گمرکی به گواهی گمرک ایران.

پ ـ داشتن حداقل مدرک کاردانی در رشته‌های امور گمرکی یا حداقل کارشناسی در سایر رشته‌ها.

ت ـ دارا بودن گواهی پایان خدمت و یا معافیت دایم از خدمت نظام وظیفه.

ث ـ کارمند دولت نباشد.

ج ـ موفقیت در آزمون مربوط به قوانین گمرکی، صادرات، واردات و تجارت که از طرف گمرک ایران حسب نیاز برگزار می‌شود.

چ ـ داشتن حداقل سن بیست و پنج سال تمام.

تبصره۱ـ کسانی ‌که تا قبل از لازم‌الاجرا شدن قانون دارای پروانه بوده‌اند، از داشتن شرایط بندهای (پ) و (ج) مستثنی خواهند بود.
تبصره۲ـ یک چهارم از سهمیه پذیرش کارگزار گمرکی به بازنشستگان گمرک اختصاص می‌یابد به شرط اینکه حداقل دو سوم دوران خدمت خود را در گمرک جمهوری اسلامی ایران گذرانده باشند.
تبصره۳ـ در مورد اشخاص حقوقی، مدیر‌عامل یا رییس هیئت مدیره آنها باید دارای شرایط یاد شده باشد.
تبصره۴ـ پروانه کارگزار گمرکی به شرط داشتن شرایط موضوع بندهای (الف) و (ب) پس از ارایه گواهی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر عدم بدهی مالیاتی هر دو سال یک بار طبق دستورالعملی که توسط گمرک ایران تهیه می‌شود، تمدید خواهد شد.
تبصره۵ ـ در مواردی که گمرک ایران آشنایی با روشهای جدید ترخیص از طریق شرکت در دوره آموزشی را ضروری بداند، صدور و تمدید پروانه کار‌گزار گمرکی موکول به شرکت در دوره مربوط خواهد بود.

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۲ دیدگاه ها

  1. خیر…این ازمون پزوانه حق العلمکاری میباشد.

   در ضمن سالانه حداقل شش میلیون تومان مالیات دارد….پس اگر دوستان اطلاعات کافی ندارند ریسک نکنند و شرکت نکنند

  1. برای اشتغال به حق العلملکاری نیازمند تجربه کار در شرکتهای بازرگانی و ترخیص کالا هستید که عمدتا در جنوب کشور و بخصوص در بندرعباس و بوشهر و خرمشهر ساکن هستند….!

   کار پر در امدی میباشد اما…نیازمند تجربه بالا است و صرف داشتن گواهینامه حق العملکاری…بدون اشنایی به محیط کار و تجربه کار به عنوان ترخیص کار…..نمیتوان کاری از پیش برد…

 1. با سلام و تشکر. من یک حقوقی ام. میشه لطف کنید راجع به منابع آزمون گمرکی توضیحاتی بدین که ما بدونیم تو این تایم کم از پسش برمیایم و اصلا ثبت نام کنیم یا نه!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا