درخواست هیأت وزیران برای بررسی لایحه جامع وکالت

در جلسه هیأت دولت به ریاست روحانی مطرح شد؛

درخواست هیأت وزیران از مجلس دربارۀ ادامۀ بررسی «لایحه جامع وکالت و مشاوره حقوقی»

پایگاه خبری اختبار- هیأت وزیران در جلسه امروز (چهارشنبه ۱۵ دی ماه ) به ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهوری، برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از ایسنا، در این جلسه مبلغ یکصد میلیارد ریال برای بازسازی و ایمن‌سازی زایرسراها و سایر بخش‌های آستان مقدس امامزاده آقاعلی‌عباس(ع) شهرستان نطنز، برای مقابله با حوادث غیرمترقبه، مبلغ سیصد میلیارد ریال برای جبران خسارات، تعدیل و ساماندهی تعاونی‌های صیادان پره استان گیلان، مبلغ هفتصد میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای جبران خسارات ناشی از سرمازدگی به بخش کشاورزی در استان مرکزی و مبلغ یک هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای جبران خسارات ناشی از سرمازدگی به بخش کشاورزی در استان خراسان جنوبی با اولویت محصول زعفران و انار در شهرستان‌های فردوس، بشرویه و سرایان اختصاص یافت.

همچنین نحوه اختصاص اعتبار مربوط به شهریه دانشجویان گروه‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشخص شد.

با تصویب دولت، نحوه اختصاص اعتبارات مربوط به شهریه دانشجویان گروه‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مؤسسات آموزش عالی غیردولتی به صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین شد. اصلاح آیین‌نامه اجرایی انتشار اسناد خزانه اسلامی نیز یکی دیگر از دستورات این جلسه بود.

در بخش دیگری از این جلسه، هیأت وزیران، از مجلس شورای اسلامی درخواست کرد که بررسی «لایحه جامع وکالت و مشاوره حقوقی» را در دستور کار خود قرار دهد.

اعضای دولت همچنین مواد دیگری از لایحه اصلاح و دائمی کردن قانون مالیات بر ارزش افزوده را بررسی و به تصویب رساندند.

گفتنی‌ست کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، پیش تر در جلسه روز ۲۴ آبان ۹۵ خود، کلیات این لایحه را رد کرده بود.

به موجب آیین نامه داخلی مجلس، این تصمیم کمیسیون می بایست در صحن علنی مجلس مطرح شود؛ چنانچه تصمیم کمیسیون مبنی بر رد کلیات طرح و لایحه‌ مورد موافقت نمایندگان قرار گیرد و تایید شود، باید منتظر طرح و یا لایحه‌ای دیگر تحت عنوان طرح و یا لایحه اصلاح قانون استقلال کانون‌های وکلای دادگستری در مجلس بود، ولی اگر این تصمیم مورد موافقت نمایندگان در صحن علنی مجلس قرار نگیرد، لایحه جامع وکالت مجدداً جهت رسیدگی به کمیسیون قضایی و حقوقی ارجاع خواهد شد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲۹ دیدگاه ها

 1. خدا کنه تصویب بشه.اولن این دو تا ادغام بشن که از انحصاری بودن کانون در بیاد ولی یه اصلاحاتی باید بخوره مثه تقبیل مدت گرفتن پروانه پایه ۱.کانون حتی میتونه حق عضویتی از بچه های مشاوران بگیره که از جهت مالی هم به نفعشه و بیمه بازنشتگی هم واسه بچه های ۱۸۷ قایل نشه.دیگه فک نمیکنم لایحه مشکلی داشته باشه

 2. سلام و عرض ادب خدمت آقا یا خانم ناشناس
  شما درمورد نظر خودتون حرف بزنید و نظر خودتونو نسبت به موضوع و تائید یا رد نظریات دیگران مطرح فرمائید. دیگران خودشون توان دفاع از نظراتشونو دارند.

  1. من ناشناس نیستم.از کسی هم دفاع نکردم.شما نظرتونو کلی فرمودین و تقریبا در یک جای عمومی دارین صحبت میکنین..لحن حرف زدنتون همه رو شامل میشه! درضمن خوب نیست ادم اینقدر لحن صحبتش پر از غرور باشه ..اگه شما دانشجوی ارشدین یا مدرکشو گرفتین منم هستم..

 3. اون قسمت کع میگه بعد ۵سال وکیل پایه یک میشی خیلی بده.خدا کنه تصویب نشه ماکه امسال قبول شدیم بدبخت میشیم

 4. اصلا در این خصوص داستان ها وجود دارد یک لایحه ای توسط قوه قضائیه ارائه شد که به دلیل تاخیر در زمان مقرر مورد قبول واقع نشد واز دور کنار رفت
  و دولت هم با همکاری کانون وکلا و… یک لایحه ای را ارائه نمود
  و مجلس هم در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس کلیات این لایحه را رد نمود که اگر درصحن مجلس این تصمیم کمیسیون “یعنی رد کلیات لایحه “مورد قبول نمایندگان قرار گیرد دیگر این لایحه از کارخواهد افتاد و باید دلخوش به طرح یا لایحه جدیدی باشیم.
  البته خود مجلس هم طرحی را در این خصوص آماده نموده و جالب است که در خود این لایحه هم نقش ویژه ای داشته است.

 5. بعضی نوشته اند “طرح و لایحه جدید بسیار عالی است”
  طرح توسط مجلس و لایحه توسط دولت ارائه میشود
  و آنچه در اینجا مورد بحث است لایحه جدید است طرح کجا بود.
  در ضمن فرموده اند اگر هدف دفاع از موکل باشد انگیزه ازبین نخواهد رفت .که باید به این عزیز دل عرض کرد چه کسی به شما گفته در صورت تصویب یا عدم تصویب لایحه ،شخصی اعم از وکلا یا کارآموزان انگیزه خودشان را از دست خواهند داد؟؟؟!!
  اینجا بحث انتقاداتی است که به این لایحه وارد میشود و کسی هم قرار نیست انگیزه خودش را از دست بدهد.

 6. یکی از هدف ها دفاع از موکله و شاید مهمترین هدف
  اما هیچ کس در جامعه مجانی اصولا کار نمیکنه
  شما مجانی کار کن کسی جلوی شما رو نگرفته
  شما نه وکیلی نه کارآموز و لایحه را هم به هیچ وجه نخوندی اگرم خوندی متوجه آن نشدی بنده در این خصوص مقاله نوشتم با عنوان بررسی ایرادات لایحه فعلی جامع وکالت…….

  1. اقای محمدی زاده قرار نیست اهانتی بشه.شما نظر خودتو داری بقیه نظر خودشونو..یکم محترمانه تر حرف بزنین

 7. بنظرم من باید تصویب شود .
  اول اینکه اگه هدف دفاع از موکل باشه مشخصه که انگیزه از بین نخواهد رفت ولی اگه هدف درآمد باشه اونایی که به پول وکالت دل خوش کرده اند باید بارو بندیل ببندند .طرح و لایحه جدید بسیار عالی است

 8. دوستان عزیز
  نگارش و بیان یک فرد آشنا به علم حقوق می‌بایست کاملاً متمایز از سایر افراد باشد؛
  مبتنی بر دلیل و سند متقن

  لطفاً؛ از فرمایشات منفیِ بی پایه و اساس خودداری فرمایید.

 9. طرح پیش نویس قانون جامع وکالت – مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی
  متن مواد ۴۸ و ۴۹ را با دقت بیشتری مطالعه کنید.
  ماده ۳۴- سی درصد سهمیه مورد نیاز هریک از کانون‌های محلی به ایثارگران (‌رزمندگانی که شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه جنگ داشته و یا در اسارت دشمن بوده‌اند و یا جانبازان ۲۵% و بالاتر و بستگان درجه اول شهدا و جانبازان ۵۰% به بالا) اختصاص می‌یابد که از بین ایثارگرانی که حداقل ۸۰ درصد از نمره آخرین نفر قبولی سهمیه آزاد را کسب کرده باشند، آورده‌اند به ترتیب نمره انتخاب خواهند شد.
  ‌تبصره – استفاده از این سهمیه مانع از پذیرش ایثارگرانی که نمره قبولی سهمیه آزاد را آورده‌اند نیست.
  ماده ۳۹- مدت کارآموزی یک سال است. کارآموزان در این مدت ضمن شرکت در دوره‌های آموزشی، تحت نظر وکیل سرپرستی که با پیشنهاد کارآموز و تایید کانون، تعیین می‌شود کارآموزی می‌کنند. کارآموزان در شش ماه اول اشتغال به کارآموزی، حق شرکت در جلسات رسیدگی مراجع قضائی، شبه قضائی و اداری و مطالعه پرونده‌ها را بدون داشتن حق مداخله در امر وکالت خواهند داشت. کارآموزان در شش ماه دوم اشتغال به کارآموزی، می‌توانند با مسئولیت و نظارت وکیل سرپرست، وکالت در دعاوی را که قبول وکالت آنها در صلاحیت وکلای پایه دو قرار دارد، بپذیرند.
  ماده ۴۸- وکلاء به ترتیب زیر درجه بندی می¬شوند:
  ۱.¬ وکیل پایه یک که حق قبول وکالت در تمامی مراجع قضائی، شبه قضائی و اداری در تمامی دعاوی را دارد.
  ۲.¬ وکیل پایه دو که حق قبول وکالت در تمامی مراجع قضائی، شبه قضائی و اداری در تمامی دعاوی بجز دادگاه کیفری استان و دیوان عالی کشور را دارد.
  ماده ۴۹- کسانی که وارد حرفه وکالت می‌شوند، پروانه وکالت پایه دو و پس از ۵ سال اشتغال به وکالت، پروانه وکالت پایه یک دریافت می‌کنند.
  دانا معبدی

 10. مدت کارامزی را به ۵ سال افزایش داده است.ضمن اینکه گرفتن دستمزد بیش از تعرفه را جرم انگاری کرده است.جمیعا برای شادی روح جوان ناکام وکالت باید فاتحه خواد.حتما آخرین متن لایحه را بخوانید؛ شعل وکالت در حد یک دلال معامله ملکی تنزل کرده است.

  1. ۵ سال. !! میخوان کاراموزی چه کنن ؟ از اول تدریس بکنن ؟ پس این همه مدت واسه چی درس خوندیم ؟۴ سال لیسانس خود به خود هم حدودا ۳سال پشت آزمون وکالت بعدشم ۵ سال کاراموزی یعنی سرانگشتی ۱۲ سال طول میکه تو حالت خوبش. احتمالا در آخر یک عصا هم بمون میدن که بتونیم پله های دادگاه رو بریم و بیائیم… .

  2. نگفتن مدت کار اموزی ۵ساله..مدت کاراموزی یکساله ولی وقتی قبول شدی و پروانه گرفتی وکیل پایه دو میشی و بعد از ۵ سال وکیل پایه یک میشی

  3. اقای تلاش و فداکاری میشه ی ایمیل یا ایدی تلگرام از خودتون بهم بدین؟ باهاتون کار دارم و درمورد پایان نامه مشورت میخوام…ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا