دکتر کورش کاویانی چشم از جهان فروبست

جامعه حقوقی کشور در سوگ استاد حقوق تجارت

پایگاه خبری اختبار- دکتر کورش کاویانی باغبادرانی، وکیل دادگستری و استاد نام‌آشنای حقوق تجارت و دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی پس از یک دوره بیماری روز گذشته چشم از جهان فروبست.

 از جمله تالیفات این استاد فقید می‌توان به کتاب‌های مقدمه حقوق تجارت و دوره حقوق تجارت شامل حقوق اسناد تجارتی، حقوق ورشکستی و حقوق شرکت‌های تجارتی اشاره کرد.

مراسم تشییع پیکر وی صبح امروز، ۱۲ آبان‌ماه، از مقابل منزلش برگزار شد.

دکتر مرتضی شهبازی‌نیا، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری، در صفحه اینستاگرام خود چنین نوشت:

دوست عزیز و رفیق مهربان قدیمی ام جناب استاد دکتر کوروش کاویانی به رحمت واسعه حق تعالی نائل شد. . جامعه حقوقی عمدتا ایشان را صاحب نظر در عرصه حقوق تجارت می شناسد در حالیکه به توفیق سالیان متمادی همکاری و شناخت- که از اواسط دهه هفتاد آغاز شد- ، شهادت می دهم که علاوه بر حقوق خصوصی، بر مبانی حقوق اساسی و حقوق اجتماعی نیز مسلط بود و شاید همین نگاه از فراز او را صاحب سبک در دانش حقوق ساخته بود. دکتر کاویانی صرفا یک حقوقدان تکنیکی نبود بلکه به مدد ذهن وقاد و دقت نظر فوق العاده و تسلط بر مبانی، از تفکر حقوقی خاص برخوردار بود و همین ویژگی او را ممتاز می ساخت. شاید اگر دست روزگار، دکتر کاویانی را در عنفوان جوانی به بیماری مشغول نمی کرد، در همین دو دهه اخیر نیز نظام حقوقی ما بسیار بیشتر از این می توانست از دانش و تفکر وی بهره‌مند شود.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

  1. چقدر ناراحت شدم استاد بزرگوارم در دانشگاه، اولین درس حقوق مقدمه علم حقوق رو با ایشون شروع کردم و بعد طی دوران تحصیل کلاس تجارت و کار تحقیقی رو در محضر ایشون داشتم . طی مدت درس خوندن برای امتحان کانون هم چقدر از مطالبشون میخوندم و یادشون میکردم. چقدر حیف چقدر حیف

  2. خداوند روحشون رو شاد کنه.تسلط بر مبانی و فلسفه و عمق مطالب حقوق تجارت ایشان موجب غبطه همه ی حقوقی ها بود و تمام دوران تحصیلات اینجانب یک طرف و ۲۰ جلسه با ایشون طرف دیگر.روحشون شاد.

  3. خداوند این مرد بزرگ را قرین رحمت واسعه خویش قرار دهد.در توسعه تحلیلی حقوق به ویژه حقوق تجارت بسیار پر عزم و توانا بود آن فقید سعید. بنده خدا مدتی هم بیمار بودند. روانش شاد باد که به گردن همه ما حق دارند.

  4. سالهای نه چندان دور توفیق نصیب و سعادت یار بنده گردید و به تلمذی هر چند کوتاه توشه ای بلند از محضر تدریس آن استاد فقید برداشتم. آن مرحوم انسانی وارسته، استادی نمونه و اندیشمندی فرهیخته بودند و افسوس که ناباورانه و بسیار زودهنگام از میان مان پرکشید و به دیار باقی شتافت نا باورانه به سوگ می نشینیم خداوند رحمت کند حمید توحیدلو

  5. این ضایعه جانکاه رو به خانواده محترم ایشان و تمام دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی تسلیت میگم. آن مرحوم واقعا نمونه یک انسان عالم و با اخلاق بود. هیچ وقت سعه صدر ایشان را در کلاس درس در پاسخگویی کامل به تمام سوالات دانشجویان یادم نمی‌رود. قلم ایشان در مباحث حقوق تجارت بسیار روان و عالی بود. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا