سخنان رییس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در نشست شورای معاونان سازمان زندان ها

حجت الاسلام عبداللهی: قبل از تربیت زندانیان، ابتدا می‌بایست به امور اصلاحی خودمان بپردازیم

پایگاه خبری اختبار- رییس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در نشست شورای معاونان سازمان زندان ها بر اهمیت مسوولیت مدیران زندان ها در مورد نگهداری مناسب از زندانیان تاکید کرد.بنا بر اعلام مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام علی عبداللهی، رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه در نشست شورای معاونان سازمان زندان‌ها که با حضور مدیران زندان‌های سراسر کشور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن گرامی‌داشت ایام اربعین حسینی و دهه آخر ماه صفر خطاب به مدیران عالی زندان‌های سراسر کشور تأکید کرد: ما در مقابل جمعیتی که مورد لغزش و فریب قرار گرفتند مسئولیت داریم و این مسئولیت، صیانت از آنها و شناسایی علل و عوامل لغزش‌های آنان است.

باید رفتار زندان بانی در چارچوب رفتار اسلامی و قانونی باشد

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به تفاوت مسئولیت زندان‌بانی در کشور ما با سایر کشورها گفت: در ایران اسلامی به تبعیت از ولایت و معارف دینی باید رفتار زندان بانی نیز در چارچوب رفتار اسلامی و قانونی باشد. عمق و گستره این موضوع تا آنجا است که در فرد مطرود از جامعه که خطایی کوچک یا بزرگ مرتکب شده و به صورت کوتاه‌مدت یا دراز مدت در زندان به سر می‌برد، باید چنان تعالیمی به وی داده شود که متعالی‌تر از قبل به جامعه بازگردد تا ریشه برخی مسائل و مشکلات و انحرافات اجتماعی خشکیده شود.

زندان می‌تواند دانشگاه باشد

این عضو شورای عالی قوه قضائیه با بیان مسئولیت خطیر تربیتی که بر عهده مسئولان و مدیران زندان‌ها قرار داده شده افزود: زندان می‌تواند دانشگاهی باشد که همه افراد با استعداد‌های مختلف و آموزش‌ها و برنامه‌های فرهنگی که برای آنان ترتیب داده شده، آموزش لازم را ببینند تا به هدف تربیتی مورد نظر برسند.

قبل از تربیت زندانیان، ابتدا می‌بایست به امور اصلاحی خودمان بپردازیم

عبداللهی در ادامه با ذکر این نکته که باید توجه کرد قبل از تربیت زندانیان، ابتدا می‌بایست به امور اصلاحی خودمان بپردازیم و قصور خودمان را شناسایی و جبران کنیم گفت: ۴۲ سال از انقلاب اسلامی گذشته است و اینکه در حوزه مأموریتی یک مدیر، اتفاقی رقم بخورد و  وی پاسخگو نباشد یا بگوید من نمی‌دانستم، ظلم به خود است و جای گلایه دارد.

سوء استفاده  دشمن در قالب عنوان حقوق بشر؛ بحث زندان و زندانیان

عبداللهی با بیان اینکه امروز دشمن در بحث هسته‌ای و بحث موشکی و منطقه‌ای ناکام مانده و تنها پناهگاه آن دستاویز قرار دادن کلمه حقوق بشر است افزود: یکی از شاخص‌های آنان برای سوء استفاده در قالب عنوان حقوق بشر، بحث زندان و زندانیان است. گرچه نمایندگان  برخی از کشورها بازدیدهای مختلفی از زندان‌های ما داشته‌اند که خروجی همه آنها این بوده که عملکرد و نحوه برخوردهای ما مورد تحسین و تعریف آنان قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:

وی همچنین بر اهتمام مدیران نسبت به مراقبت، هدایت و تربیت صحیح زندانیان برای جلوگیری از سوء استفاده دشمن در این خصوص تأکید کرد.

گسترش فعالیت‌های تربیتی، فرهنگی و مذهبی در زندان ها

رئیس حفاظت اطلاعات قوه قضائیه با تشریح برخی از دغدغه‌های موجود در زندان‌ها در دوره تحول و تعالی تصریح کرد: توجه به ارائه برنامه‌های آموزشی براساس آسیب‌های شناسایی شده در جهت گسترش فعالیت‌های تربیتی، فرهنگی و مذهبی در داخل زندان‌ها، متناسب با شرایط زندان و زندانیان از امور ضروری است.

براساس این گزارش، توجه دادن مدیران و مسئولین زندان‌ها به سلامت و بهداشت زندان‌ها و اماکن ندامتگاه‌ها و اهتمام جدی نسبت به انجام کار مفید از جمله دیگر توصیه‌های رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه به  مسئولان سازمان زندان‌ها بود.

نظارت و کنترل به منظور پیشگیری و مقابله با فساد

عبداللهی همچنین در خصوص ضرورت توجه به امر پیشگیری و مقابله با فساد ادامه داد: یکی از موضوعات جدی که همواره در سطح عالی مدیران در مجموعه قضائی دنبال می‌شود مسأله نظارت و کنترل است.

بیشتر بخوانید:

این عضو شورای عالی قوه قضائیه در ادامه بر ضرورت شناخت کافی همه آسیب‌ها و تهدیدات و ترویج فرهنگ نظارت‌پذیری تأکید کرد و افزود: هدایت، تربیت و توجه به زندانی، خانواده زندانیان، کارکنان و نظارت بر عملکرد مجموعه زندان‌ها براساس آئین‌نامه دستورالعمل‌ها و ابلاغیه‌های صادره مورد تأکید جدی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا