ماده ۴ طرح تسهیل صدور مجوزها درباره آزمون سردفتری تصویب شد

پایگاه خبری اختبار- ادامه بررسی طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار در دستور کار امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار داشت که دقایقی پیش اصل ماده چهار این طرح به تصویب رسید.

به گزارش اختبار، در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی، نمایندگان با ۱۶۵ رای موافق، ۸ رای مخالف و ۶ رای ممتنع، ماده ۴ طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار را تصویب کردند.

ماده ۴- ماده ۵ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب ۱۳۵۴/۴/۲۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی به شرح زیر اصلاح می شود:

ماده ۵- سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است هرساله از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری اقدام نماید. داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد (۷۰%) امتیاز میانگین نمرات یک درصد (۱%) حائزان بالا ترین امتیاز را کسب کنند به عنوان پذیرفته شده، جهت طی مراحل مقتضی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی می شوند. هرگونه انتقال امتیاز موضوع این ماده از جمله انتقال امتیاز موضوع ماده ۶۹ این قانون منوط به قبولی انتقال گیرنده در آزمون مذکور است.

تبصره- برای مشمولین بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (۱۳۹۶-۱۴۰۰) مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی، نصاب مذکور در این ماده تا پایان دوره قانون مذکور حداقل شصت درصد (۶۰%)است.

گفتنی‌ست از میان ۲۹۰ نماینده مجلس، ۲۱۰ نفر امروز در مجلس حاضر بودند. ۳۱ نفر از نمایندگان حاضر در جلسه نیز، در رای‌گیری شرکت نکردند.

در این جلسه همچنین مقرر شد تبصره ماده چهار، تبصره دو ماده پنج و تبصره دو ماده شش طرح درباره نصاب علمی ایثارگران به کمیسیون جهش تولید برگردد تا اصلاح شود.

انتقاد نمایندگان به این تبصره ها این بود که مهلت این تبصره تا پایان مدت دوره قانون برنامه ششم توسعه تعیین شده که تا پایان امسال، عمر این قانون به پایان می‌رسد

بررسی مواد ۵ و ۶ این طرح درباره آزمونهای وکالت و کارشناسی رسمی فردا، چهارشنبه، پیگیری می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۳۸ دیدگاه ها

  1. یه اشکال این قانون اینه که حد اقل نمره رو معین نکرده- در هر آزمونی حداقل نمره مشخص شده و در هیچ دوره تحصیلی افرادی که تجدید می شوند را قبول نمی کنند، به نظرم باید حداقل نمره قبولی رو هم معین کنند، مثلا حد اقل نصاب میانگین ۵۰ درصد، شرط پذیرفته شدن باشد، یعنی داوطلب لا اقل نصف سوالات رو جواب بدهد.

  2. طبق مشاهدات عینی عزیزان نمایندگان مجلس فعلی شورای اسلامی در سال ۹۷جهت امر ازمون در وکالت و سردفتری اقدام نموده اندمتاسفانه شرکت کنندگان در ازمون موفقعیت کسب نکرده انداکثر انان معترض نتیجه ازمون شدندکه در این راستا در حال حاضر عنوان نماینده مردم در مجلس مبادرت به انجام وظیفه می نمایندو تصمیم فوق العاده در جهت به همراه کردن نمایندگان دیگر مجلس جهت سردفتری و وکالت براساس طرح تسهیل مشاغل مبارت ورزیده اند که این نظرمورد ابهام و اجمال و تردید قبول شدگان واقع شده است با توجه به مراتب معنونه تشخیص این امر با شورای محترم نگهبان است

  3. ممنون از سردفتران من یکه سردفتر میشناسم که در عرض ۵ سال الان ۵ تا برج تو شهرستان ساخته و ۳ تا ماشین مدل بالا داره ولی من کارمند با ۲۰ سال سابقه هنوز مستاجرم

  4. درود بیکران بر نمایندگان محترم که دستان خدایی دارید.سرسجاده دعایم بدرقه وجود نازنینتان باشد.

  5. از قبل هم سابقه ملاک نبود برای آزمون سردفتری همون حداقل مدرک که لیسانس حقوق هست کافیه برای شرکت ، دفتر یاری بحثش جداست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا