مجلس به دنبال اصلاح مصوبه‌ای که هنوز جوهر آن خشک نشده است

پایگاه خبری اختبار- نماینده مردم زنجان و طارم، الزام قضات به شرکت در آزمون وکالت در طرح تسهیل صدور برخی از مجوزهای کسب و کار را غیر کارشناسی و دارای نقص خواند.

به گزارش اختبار، طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار در جلسه علنی روز ۲۱ مهر ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید اما در آخرین دقایق بررسی، بندی به آن اضافه شد که حواشی متعددی را ایجاد کرد.

بر اساس این بند، سابقه قضاوت و نمایندگی مجلس، باعث معاف شدن افراد از شرکت در آزمون وکالت نمی‌شود.

این مصوبه به ویژه مورد اعتراض قضات قرار گرفت و در ادامه رئیس و معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه و نیز رئیس دیوان عدالت اداری، در صحبت‌های جداگانه‌ای به انتقاد از آن پرداختند.

حال پایگاه خبری تحلیلی موج رسا به نقل از مهدی باقری نماینده مردم زنجان و طارم از احتمال پیگیری و اصلاح دوباره این طرح به علت الزام قضات به شرکت در آزمون خبر داده است.

بیشتر بخوانید:

حذف قانون برای اخذ پروانه وکالت بدون آزمون برای قضات، کارشناسی‌شده نیست

حجت‌الاسلام باقری با بیان اینکه البته تصویب این قانون در مورد قضات، قابل تامل است، اظهار داشت: نظر شخص بنده این بود که حذف قانون برای اخذ پروانه وکالت بدون آزمون برای قضات، کارشناسی‌شده نیست.

بیشتر بخوانید:

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این طرح، قانون متناسبی نیست، افزود: یعنی این قانون با وجود اینکه نسبت به نمایندگان مجلس، اتفاق خوبی بود اما نسبت به قضات، دارای نقص است.

وی با بیان اینکه تجربه اینگونه نشان داده که تمام قضات بعد از بازنشستگی، اقدام به اخذ پروانه وکالت نمی‌کنند، گفت: ممکن است این طرح، ایراداتی داشته باشد اما در بعضی جاها نیز حُسن است.

احتمال پیگیری و اصلاح دوباره طرح تسهیل در مجلس

حجت‌الاسلام باقری با تاکید بر اینکه تصویب طرح عدم انحصار وکالت در مورد قضات، مقداری رفتار فنی نبود، ابراز کرد: گرچه ما موافق حذف هرگونه رانت برای ایجاد عدالت هستیم اما احساس می‌کنم بخش مربوط به قضات می‌توانست کمی فنی‌تر مورد بررسی قرار گیرد و بهتر بود که بحث قضات به صورت مجزا بررسی می‌شد.

بیشتر بخوانید:

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه آیا احتمال دارد این طرح دوباره در مجلس بررسی شود، گفت: قطعاً مد نظر داریم که دوباره پیگیری و اصلاح شود چرا که به نظرم قضات با توجه به شرایط خاص باید متفاوت دیده شوند و یا اینکه همه باید با آزمون بتوانند اقدام به اخذ پروانه کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۷ دیدگاه ها

 1. دوست عزیز جناب یدالله در پاسخ به جنابعالی . اینکه برخی وکلا پرونده ای رو با دریافت پیش پرداخت و بدون پیگیری رها می کنند ؛ اولا ؛ از نظر تخلفات انظباطی مشمول تخلفات وکیل هست که ذینع می تواند به دادسرای انتظامی وکلا مراجعه و با مدارک در اختیار از وکیل مربوطه شکایت نماید . ثانیا ؛ وکیلی که چنین برخوردی با موکلین خود دارد به هیچ وجه در کارهای بعدی خود موفق نمی شود و مشتریهایش را به مرور از دست می دهد چون در این حرفه الان به نوعی رقابت هم حاکم است .
  درخصوص سئوال دوم شما ؛ قضات به سواد و تجربه وکیل رای نمی دهند ولی همین تجربه و سواد وکیل به ایشان کمک می کند که دادرسی را به بهترین نحو خودش به جلو ببرد که قاضی به اقناع جهت صدور رای برسد و به عبارت دیگر این به هنر وکیل بستگی دارد , ولی وکیلی که نه سواد دارد ونه معلومات درستی دارد و نه تجربه حرفه ای دارد در بیشتر موارد و پرونده ها به هیچ وجه نمی تواند ذهن قاضی را به سمتی ببرد که به نفع او رای صادر کند, مگر اینکه ادله موجود و مدارک پرونده به گونه ای باشد که قاضی به نفع طرف رای صادر کند که در این صورت اصلا هیچ ضرورتی به استخدام وکیل وجود نداشته و ما در حال حاضر کمتر پرونده ای را با این شرایط می بینیم .موفق باشید .

 2. سلام لطفا شرح وظایف وکیل را توضیح دهید آیا وکلا موظفند با سواد خود از قاضی به نفع موکل خود رای بگیرند؟

 3. سلام آقای کوشا از شما که عمری در راهروهای دادگاه رفت وآمد داشتید این همه اصرار بر نبوغ وسواد وکلا جای تعجب دارد طبق کدام ماده قاضی برمبنای نبوغ و کلاس وکیل رای می دهد؟آیا قضات محترم اینقدر بیسوادند که وکلا قانون را به آنها یاد دهند؟

 4. ما جامعه حقوقی ایران از شورای محترم نگهبان پاسدار قانون اساسی می خواهیم بدلیل مغایرت های مصوبه اخیر مجلس و اشکالات اساسی که این مصوبه دارد آنرا به مجلس برگرداند و آن مرجع محترم ارائه طریق فرمایند که این مصوبه باید با برگزاری جلسات متعدد در کمیسون حقوقی و قضایی مجلس با شرکت حقوقدانان و انجام کارهای کارشناسی با حضور نمایندگان قوه محترم قضائیه و دولت و کانون های و کلا و نیز سردفتران اسناد رسمی , به یک جمع بندی از حیث کارشناسی برسند و مجدد به شورای محترم نگهبان جهت بررسی و تصویب ارائه گردد .

 5. امیدوارم اشتباه فکر کنم به نظر میاد به دلیل سند تحول دیگ آزمون قضاوت برگزار نمیشه و معیار دانشگاه علوم ق باشه متاسفانه همیشه تابستان ثبت نام بود یه سال خواستیم شرکت کنیم آسمان تپید و با طرح تسهیل هم که بازار وکالت و سردفتری ول

 6. دغدغه و جای تاسف اینست که قضات چرا مخالف هستن شما که بقول خودتون ۴۰ سال سابقه دارید اگه واقعا دارید بیایید یکبار دیگر حسن نیت خودتون رو نشان بدهید لذا نباید با رقابت با داوطلبان صفر کیلومتر ترسید. 😳

 7. چرا به فکر جوانان نیستید که تنها امیدشان همین ازمون میباشد .چرا باید قضات محترم جای این جوانان را درعرصه وکالت اشغال کنند..

 8. قضات محترم که نباید ناراحت باشن
  چون برای آنها قبولی در آزمون وکالت کاری نداره که.
  چرا این همه نگران هستید
  با این همه سابقه کار از رقابت با جوانان جویای کار نگران نباشید

 9. واقعا موندیم دیگه کیو بفرستیم مجلس با وعده شفافیت رای آوردن و الان طرح شفافیت را تصویب نمی کنن میگن به هیشکی مربوط نیست ما به چی رای می دیم و …

 10. طرح های بدون بررسی کارشناسی این نتایج رو هم دارد , شما بدون کارشناسی و بررسی های لازم آمدید و یک حق مکتسب را که اشخاص با اتکای بر آن خدمت نموده اند یک شبه حذف کردید و به فرض اینکه قضات هم باید آزمون بدهند نیامدید بدرستی این موضوع رو کارشناسی کنید که یک قاضی با تجربه که حقوق را استدلالی خوانده و عملی یاد گرفته نه تستی نباید با یک لیسانس تازه فارغ از تحصیل شده که شیوه های تست را آموخته در کنار هم ببینید , بلکه از قضات باید اگر مقرر است آزمون گرفته شود یک آزمون اختصاصی و تشریحی و عملی گرفته شود بدون دوره کارآموزی ( برای قضات دارای سابقه بالا و حداقل ۲۰ سال سابقه قضاوت ) . چون یک قاضی که ۳۰ سال یا بیشتر سابقه قضاوت داره به نوعی کارآموزی های عملی و تجربی را دیده و کار کرده است . امید است به زودی این تبصره و نیز طرح تسهیل کسب و کار راجع به بخش وکالت که آن هم به نوعی غیر کارشناسی بوده جهت اصلاح و بررسی های کارشناسی بیشتر از سوی شورای محترم نگهبان به مجلس برگشت داده شود .

  1. سلام شما که کارشناس هستید لطفاتوضیح دهید چرا بعضی از وکلا پرونده ای را پس از دریافت پیش پرداخت بدون مسوولیت رها می کنند؟آیا قضات باستناد نظر وسواد وکیل رای می دهند؟

 11. خیلی ممنون که میخواهید مزایای طرح رو بگیرید و معایب رو تثبیت کنید ،عالی، شما مجلش انقلابی هستین واقعا همونقدر بی منطق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا