مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه و کانون کارشناسان رسمی، آزمون مشترک برگزار می‌کنند

پایگاه خبری اختبار- رئیس شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری از برگزاری یک آزمون مشترک برای جذب کارشناس رسمی در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش اختبار، محمدحسین دادخواه، رئیس شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری، در گفت‌وگویی با آنا با اعلام این خبر اظهار داشت: با توجه به تفاهم‌نامه‌های موجود و بر اساس مصوبات اخیر شورای عالی اولین مصوبه درخصوص برگزاری همزمان آزمون کانون کارشناسان رسمی و مرکز امور مشاوران، برای اولین بار این آزمون امسال به صورت مشترک برگزار خواهد شد.

دادخواه با اشاره به ماده ۴ قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار افزود: در این قانون مقرر شده کلیه افراد متقاضی که ۷۰ درصد میانگین نمره یک درصد متقاضیان هر رشته را کسب کنند، به عنوان پذیرفته‌شدگان جهت طی مراحل مقتضی به کانون و مرکز مشاوران جهت طی سایر مراحل و کارآموزی، صدورپروانه، مصاحبه‌های تخصصی و عمومی و انجام امور گزینشی معرفی ‌شوند.

او همچنین درباره تعداد کارشناسان رسمی دادگستری کشور گفت: بر اساس آخرین آماری که شاید خیلی هم دقیق نباشد حدود ۲۴ هزار کارشناس داریم. چون کارشناسان ما تدریجی اضافه می‌شوند و آزمون سال ۱۴۰۰ را که برگزار کردیم تقریباً یک هزار و ۶۰۰ تا یک هزار و ۷۰۰ نفر در حال اضافه شدن به جرگه کارشناسان رسمی کشور در بخش شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری هستند.

دادخواه آمار تقریبی کارشناسان رسمی دادگستری قوه قضاییه را نیز حدود ۱۵ هزار نفر اعلام کرد و گفت: با توجه به تاکیدی که در ماده ۴ قانون تسهیل شده است و شورای عالی و مرکز را ملزم و مجاب کرده که آزمون جذب کارشناسان را برگزار کنند، امسال هم بنا داریم که آزمون را به صورت مشترک برگزار کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. عرض سلام
  برای سال ۱۴۰۱ آزمون برگزار میشه یا خیر؟
  منظورم اینه تا پایان سال دفترچه منتشر میشه و آزمون بگزار میشه یا فرایند برگزاری ازمون میفته سال بعد؟

 2. با عرض سلام
  بر اساس این خبر یعنی ازمون کارشناسان رسمی تا پایان امسال برگزار میشه یا فرایند برگزاری ازمون به سال بعد منتقل شده؟

 3. در رشته ای مثل نقشه برداری، سوالات و منابع آزمون کانون کارشناسان با مرکز مشاوران زمین تا آسمون فرق میکنه. وقتی آزمون این دو مرجع به طور همزمان برگزار بشن، تکلیف منابع آزمون چی میشه؟
  در صورت قبولی داوطلبان، پروانه های صادره از سمت کانون صادر میشه یا از طرف مرکز مشاوران؟ شماره عضویتی که روی مهرها چاپ میشه توسط کدوم مرجع صادر میشه؟
  در قانون تسهیل صدور مجوز ها فقط اشاره شده که کانون و مرکز مشاوران باید هرسال ۱ آزمون برگزار کنن. چه لزومی داره که این آزمون ها در هم ادغام بشن؟ آیاد دلیلش غیر از اینه که با رعایت ماده ۴ قانون تسهیل، اگه توی یک سال هم کارنون و هم مرکز بخواد یک آزمون برگزار کنه، تعداد کارشناسان رسمی رشد صعودی پیدا میکنه و بازارشون خراب میشه؟

 4. سلام خانم زنده دل
  میشه در خصوص زمان آزمون کانون وکلای قوه قضائیه برای سال بعد یه اطلاع رسانی صورت بگیره ، آخه این چه وضعیه خیر سرشون یه عده وکیل توی کانون قسم خوردند حافظ حقوق مردم باشند چرا اینقدر بی توجهی به حقوق داوطلبا می کنن. یا قسم شون کشکه ، یا شبهه در نیتشون هستش . کی میخواد این اوضاع سروسامون بگیره. قرار داوطلبا رو خسته کنن. اگه اون دنیایی وجود داره ، که باید جواب بدن و اگر وجود نداره که خوش بحالشون توی این دنیا تا تونستند مردم رو اذیت کردن بدون اینکه بازخواست بشن. اول گفتن اگر طرح تسهیل بیاد حتی اونایی که فلان جور به سوالات جواب میدن قبول میشن! بعد مشخص شد فقط فضا سازی کردن!! بعدش گفتن ظرفیت ها رو برداشتن ، بعد مشخص شد که کلا ۲۵۰۰ نفر برداشتن !! بعد دوباره گفتن کارنامه ها رو دوباره بررسی می کنند، اما از بررسی مجدد هیچ خبری نشد، اصلا معلوم نیست چه خبره !!! هیچ نیروی نظارتی هم روشون نظارت نمی کنه !!! آزمون فوق العاده گرفتن با دانشگاه آزاد ،‌بعد گفتن همین آزمون کافیه ، یکی نبود بگه مگه برابر قانون قرار نبود سازمان سنجش آزمون بگیره ، پس دانشگاه آزاد چه کاره بود؟ الان هم که میگن آزمون نمی گیریم ،‌سال بعد رو هم مشخص نمی کنن. واقعا با این فرایند معلومه که اصلا اعتقادی به اون دنیا و امثال این حرفها نیست، فعلا این دنیا رو عشق است تا بعد برای اون دنیا هم یک فکری می کنن. واقعا شرم آوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا