مندنی پور: شکایت اسکودا در دیوان عدالت اداری با تعلل روبرو شده است

“علی مندنی پور” در توضیح اعتراض به اجرای ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه؛ مبنی بر اعطای پروانه وکالت از سوی مرکز مشاوران قوه قضائیه، اظهار داشت: شکایت اتحادیه کانون‌های وکلا به اجرای این ماده در دیوان عدالت با تعلل روبرو شده است و این تعلل به دلیل مباحث پیش رو در قانون جامع وکالت است.

وی در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران افزود: دیوان عدالت اداری هنوز در پرونده شکایت غیر قانونی مرکز مشاوران قوه قضاییه، رای صادر نکرده است.

رئیس اسکودا در باره آخرین وضعیت لایحه جامع وکالت نیز گفت: رسیدگی به لایحه جامع وکالت رسمی در کمیسیون اصلی و فرعی هیات دولت هم‌چنان ادامه دارد.

گفتنی است؛ آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه پنجم توسعه و تعیین تعرفه کارشناسی افراد مذکور به تصویب رئیس قوه‌قضائیه خواهد رسید در حالیکه اعطای پروانه و تعیین وکلا به عهده کانون‌های وکلا است و مورد اساسی‌تر، عدم استقلال این وکلا و وابستگی به قوه قضاییه است.

 متن ماده ۱۸۷ بدین شرح است:

“به منظور اعمال حمایت‌های لازم حقوقی و تسهیل دستیابی مردم به خدمات قضایی و حفظ حقوق عامه ، به قوه قضاییه اجازه داده می‌شود تا نسبت به تایید صلاحیت فارغ التحصیلان رشته حقوق جهت صدور مجوز تاسیس موسسات مشاوره حقوقی برای آنان اقدام نماید.

حضور مشاوران مذکور در محاکم دادگستری و ادارات و سازمانهای دولتی و غیردولتی برای انجام امور وکالت متقاضیان مجاز خواهد بود. تایید صلاحیت کارشناسان رسمی دادگستری نیز به طریق فوق امکان پذیر است.

آیین نامه اجرایی ( ۱۹۸ ) این ماده و تعیین تعرفه کارشناسی افراد مذکور به تصویب رییس قوه قضاییه خواهد رسید.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا