آخرین وضعیت قبول‌شدگان آزمون سردفتری ۱۴۰۱ از زبان سخنگوی سازمان ثبت

پایگاه خبری اختبار- سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور آخرین وضعیت جذب پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری اسناد رسمی ۱۴۰۱ را تشریح کرد.

به گزارش اختبار به نقل از ایرنا، صفدر کشاورز روز چهارشنبه در نخستین نشست خبری خود  در پاسخ به سوالی درباره برگزاری آزمون سردفتری در راستای اجرای قانون تسهیل صدور مجوز برای برخی کسب‌وکارها گفت: قانون دفاتر اسناد رسمی که در حال حاضر مورد استفاده است در سال ۱۳۵۴ به تصویب رسید و مطابق ماده ۵ این قانون نحوه تعیین میزان سردفتر و جذب آن بر اساس نیازمندی‌ها مشخص شده است همچنین در کنار آن ماده ۱۲ قانون دفاتر اسناد رسمی مشخص کرده که کدام اشخاص نمی‌توانند سردفتر شوند.

وی ادامه داد: در ماده ۱۵ قانون دفاتر اسناد رسمی مشاغل منافی سردفتری شناسایی و معرفی شده است تا اینکه در سال ۱۴۰۱ قانون تسهیل صدور مجوز کسب و کارها تصویب و ماده ۳ آن، ماده ۵ قانون دفاتر را اصلاح کرد.

کشاورز افزود: طبق ماده ۳ قانون تسهیل، سازمان ثبت اسناد باید هر سال از طریق سازمان سنجش آموزش کشور، آزمون سردفتری برگزار کند و تعیین شده بود کسانی که ۷۰ درصد امتیاز یک درصد برتر را کسب کنند پذیرفته شوند که با استفساریه از مجلس اینطور تعیین شد که هر داوطلبی بیش از میانگین وزنی قبول‌شده‌ها، نمره کسب کند در آزمون پذیرفته شود اما توجه داشته باشید که سایر ضوابط و مقررات از جمله ماده ۱۲ و ماده ۱۵ قانون دفاتر اسناد رسمی به قوت خود باقی ماندند.

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: در آزمون سردفتری آذر سال قبل، طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، ۹۵۳۴ نفر قبول شدند که نتایج ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام شد و بعد به پذیرفته‌شدگان اطلاع‌رسانی شد.

وی اضافه کرد: با توجه به قانون تسهیل، پذیرفته‌شدگان باید مدارک خود را در درگاه ملی صدور مجوزها بارگذاری می‌کردند. از طرفی سازمان ثبت اسناد اسامی را فروردین برای استعلام به مرجع ذیصلاح ارسال کرد که تا ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ پاسخ ۲۲۵ استعلام پاسخ داده شد و تاکنون هم پاسخ استعلام ۹۲۹۷ نفر دریافت شده است که طبق آن ۱۶۰ نفر رد صلاحیت شدند همچنین ۱۰۵ نفر انصراف دادند.

کشاورز اظهار داشت: مراجعان و پذیرفته‌شدگان وقتی به درگاه ملی صدور مجوزها مراجعه می‌کنند باید بخش‌های اجباری را پر کنند که در آن مواردی همچون کد مالیاتی سردفتر و کد پستی دفترخانه آمده بود که شخص پذیرفته‌شده اصلاً دفتری ندارد و سردفتر نیست تا این اطلاعات را وارد کند.

وی ادامه داد: با جلساتی که با مرکز بهبود و پایش محیط کسب و کار در خرداد امسال داشتیم، فرصت سه ماهه داده شد تا این موارد حل شود و کد پستی دفترخانه به کدپستی محل سکونت و کد مالیاتی به کد شخصی تغییر یافت.

کشاورز افزود: همچنین اعلام شد که همه استعلام‌ها در درگاه ملی ایجاد شده در حالی که متقاضی‌ها اعلام کردند اینطور نیست و این زیر ساخت برای استعلام برخط مهیا نشده بود؛ بنابراین در مرحله نخست مکاتبات را به صورت فیزیکی انجام دادیم که به مرور کد مالیات و کارت پایان خدمت و گواهی عدم سوء پیشینه به تدریج ایجاد شد.

۱۶۷۷ نفر نقص مدارک دارند، بیش از ۳ هزار نفر مدارک خود را ثبت نکرده‌اند

سخنگوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: از میان پذیرفته‌شدگان ۵۶۳۱ نفر مدارک خود را در درگاه ملی صدور مجوزها بارگذاری کرده‌اند، مدارک ۳۹۴۴ نفر تأیید شده و ۱۶۷۷ نفر هنوز نقص مدارک دارند.

وی ادامه داد: اسامی بیش از ۱۸۰۰ تایید شده‌ برای ادامه فرایند برای اختبار به ۳۱ استان ارسال شده است که در نهایت ۱۱۰ نفر بدون کارآموزی و بیش از ۱۳۷۰ نفر با کارآموزی قبول شدند همچنین تاکنون و پس از انجام فرایندها ۱۱۰ ابلاغ صادر و در درگاه ملی صدور مجوزها بارگذاری شده است.

کشاورز اظهار داشت: بیش از سه هزار نفر از پذیرفته‌شدگان هنوز اطلاعات خود را در درگاه ملی بارگذاری نکرده‌اند و سازمان ‌ثبت اسناد و املاک کشور در قبال آنها تکلیفی ندارد.

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تأکید کرد: قانون بعد از تصویب لازم‌الاجراست و مقاومتی در این حوزه نداریم اما مد نظر داشته باشید که انتظار حاکمیت از سازمان ثبت اسناد مطابق موارد متعددی از قانون ثبت مانند، تنظیم سند رسمی به صورت صحیح و مطمئن است و ما متولی اشتغال و ایجاد شغل نیستیم.

آزمون سردفتری ۱۴۰۲ برگزار می‌شود

کشاورز از برگزاری آزمون سردفتری در سال جاری نیز خبر داد و گفت: زمان برگزاری آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

منابع آزمون سردفتری اسناد رسمی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۹ دیدگاه ها

 1. اقایاسرسلام مصاحبه به صورت علمی بودیاعملی من تابستان بارگذاری کردم مدارک را ولی خبری از مصاحبه نیس

 2. مصاحبه به صورت علمی بود اقایاسر یاعملی ضمنامن تابستون بارکذاری کردم خبری نبیست ازکجابدونیم مدارکمون ناقصه

 3. دوست عزیز مدارک منم تقریبا ۲هفته پیش بارگذاری شد ولی خدارا شکر یکشنبه همین هفته مصاحبه دادم
  شما هم نگران نباشید چون ۳هزار نفر مدارکشون ناقص بارگذاری شده ولی سعی کنید قبل از اینکه همه قبول شدگان شهرستانتون رو برای مصاحبه دعوت کنن مدارکتون رو بار گذاری کنید
  ب امید موفقیت روزافزون تک تکتون

 4. واقعا ؟؟!! ۱۴۰۲ هم آزمون سردفتری؟؟؟

  آیا واقعا سردفتران در حال حاضر که هنوز سردفتران جدیدِ پذیرفته شده ۱۴۰۱ به جمع آنها اضافه نشده اند درآمد مکفی برای تامین معاش دارند ؟
  یا فقط قرار است تعدادی دانش آموخته که استخدام دولت نشدند را از سر باز کرده و به طور اسمی آنها را شاغل جلوه بدهند ؟؟؟
  یا اینکه منبع درآمدی برای سازمان سنجش ایجاد کنند؟؟؟؟

  همینکه به طور غیر قانونی عمل انتقال وسایل نقلیه را از سردفتران گرفته اند(چون ماهیت انتقال رسمی اموال لازمه اش ثبت در دفتر اسناد رسمیست) و همچنان همان هزینه به جیب مردم بسته میشود( با اسم مالیات انتقال ) این دسته بسیار دچار رکود شده اند

  چه دلیلی برای ایجاد سردفتر بیکار وجود دارد؟؟؟

  1. سلام من هنوز مدارکمه بارگذاری نکردم آیا فرصت هست برای این کار ممنون میشم راهنماییم کنید

 5. آخه با استدلال ایجاد کسب و کار برای دانش آموختگان حقوق به میزان ده هزار نفر درسال عملا میخواهید بگید بریزید قلع و قمع کنید اسناد مردم رو و باری به هر ترتیب کسب درآمد کنید و بگید دیدید نمایندگان این دوره مجلس و ایضا ریس محترم جمهور به فکر فارغ‌التحصیلان بوده و کارگشایی کردن و بهبه چهچه فارغ از اینکه همین حال حاضر دفاتر موجود در سرو پا نگه داشتن دفتر به استیصال رسیدن و بدانید از ابتدای پیدایش دفترخانه تا حال ۷۵۰۰ دفتر و از حال به بعد هر سال نه تا ده‌هزار قرار هست وارد بازار وارد شوند و این شود که سخنگوی سازمان هرسال به دفعات میآید امار منصرفین و متخلفین رو به بازار گرمی خود اعلام مینماید . چه بر سر جوان مردم دارید میارید نمایندگان مستأصل در به وجود آوردن شغل با تصویب این مصوبه کسب و کار مسخره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا