آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

تصویبنامه شماره ۱۴۳۵۲۱/ت۶۱۷۵۲هـ مورخ ۱۴۰۲/۸/۱۳

وزارت کشور

هیئت وزیران در جلسه­ های ۱۴۰۲/۷/۵ و ۱۴۰۲/۷/۱۲ به پیشنهاد شماره ۱۲۵۵۷۰ مورخ ۱۴۰۲/۶/۱۹ وزارت کشور و به استناد مواد (۷۴) و (۱۱۵) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۱۳۷۸ با اصلاحات بعدی آن، آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

ماده۱ـ در این آیین‌نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

۱ـ قانون: قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۱۳۷۸ مجلس شورای اسلامی با اصلاحات بعدی آن.

۲ـ سامانه: سامانه­ جامع انتخابات وزارت کشور که در آن کلیه فرآیندهای انتخابات
به صورت الکترونیکی انجام می­ شود.

۳ـ بارگذاری داده‌ها: ارسال، دریافت، اعلام، صدور، ابلاغ و استعلام در بستر سامانه­.

۴ـ امضای الکترونیک: هر نوع علامت منضم­ شده یا به نحو منطقی متصل شده به «داده پیام» است که برای شناسایی امضاکننده «داده پیام» مورد استفاده قرار می­ گیرد.

۵ ـ قانون نظارت: قانون نظارت شورای نگهبان بر انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۱۳۶۵ مجلس شورای اسلامی با اصلاحات بعدی آن.

۶ ـ قانون رسیدگی: قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبین رد صلاحیت­ شده در انتخابات مختلف مصوب ۱۳۷۸ مجمع تشخیص مصلحت نظام.

۷ـ دستگاه‌های اجرایی: کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری اعم از کلیه وزارتخانه­ ها، مؤسسات دولتی، مؤسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی، شرکت ­های دولتی و کلیه دستگاه­ هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک­ ها و بیمه­ های دولتی و واحدهای زیرمجموعه آنها.

۸ ـ نهادها: کلیه سازمان‌ها، دستگاه‌ها و مؤسساتی که جزو دستگاه‌های اجرایی محسوب نمی‌شوند ولی با اجازه قانون به ‌منظور انجام وظایف و‌ خدماتی که جنبه عمومی دارد، تشکیل شده و یا می‌شود و عرفاً دارای امکانات و تسهیلاتی هستند که در حوزه اطلاع  رسانی و تبلیغاتی قابل استفاده می‌باشند.

۹ـ امکانات و تسهیلات: سالن‌های اجتماعات، سالن‌های چند منظوره، سالن‌های ورزشی و ورزشگاه‌ها، محوطه‌های مسقف یا بدون سقف که قابلیت اجتماع داشته باشند، محل‌های مناسب جهت نصب آثار تبلیغاتی نامزدها، آگهی‌نماهای الکترونیکی و تبلیغاتی، رسانه‌های صوتی و تصویری، سامانه‌های ارسال پیامک و سایر برنامه‌ها و درگاه‌های فضای مجازی، سکوها و سایر ظرفیت‌های تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی و بهره‌مندی از تسهیلات ‌بانکی مجاز با رعایت قوانین و مقررات مربوط و تخفیف خدمات تبلیغاتی متعلق به نهادها و دستگاه‌های اجرایی.

۱۰ـ برنامه زمان­بندی: جدول زمانی فرصت‌های بهره‌مندی از امکانات و تسهیلات.

۱۱ـ هیئت استانی بررسی تبلیغات: هیئت موضوع ماده (۸۱) قانون.

ماده۲ـ فرمانداران و بخشداران در اجرای ماده­ (۳) قانون موظفند از آغاز انتخابات و پس از دریافت احکام اعضای هیئت­ های نظارت شورای نگهبان با دعوت از آنان موجبات نظارت کامل ایشان را در کلیه­ مراحل اجرایی انتخابات فراهم نمایند و کلیه­ صورتجلساتی که به امضای هیئت اجرایی رسیده است به امضای هیئت نـظارت مـربـوط نیـز بـرسـد و یک نسخه از هر یک از صورتجلسات تنظیمی، به هیئت مذکور تسلیم و یا ارسال شود.

ماده۳ـ ستاد انتخابات استان پس از وصول اسامی هیئت نظارت استان از ستاد انتخابات کشور، ضمن اعلام اسامی نامبردگان به فرمانداری­ های مراکز حوزه­ های انتخابیه، از آنان برای تشکیل جلسه دعوت به عمل می­آورد.

تبصره۱ـ هیئت مرکزی نظارت منتخب شورای نگهبان باید یک نسخه از رونوشت احکام ناظران و بازرسان خود در استان، شهرستان و بخش را به ستاد انتخابات کشور ارسال نماید.

 تبصره ۲ – در استان هایی که به استناد تبصره ذیل ماده (۶) قانون نظارت، انتخابات تنها در یک حوزه انجام می شود و هیئت نظارت استان تشکیل نمی گردد، فرماندار مرکز حوزه انتخابیه موظف است در تمامی مواردی که به موجب قانون ملزم به مکاتبه با هیئت نظارت استان می باشد با هیئت مرکزی نظارت مکاتبه نماید. (اصلاحیه ۱۴۰۲/۹/۱۱)

ماده۴ـ دعوت از نماینده شورای نگهبان در جلسات هیئت اجرایی مرکزی و اعضای هیئت نظارت شورای نگهبان در جلسات هیئت اجرایی حوزه­ های انتخابیه بدون حق رأی ضروری است این اقدام به منظور نظارت بر صحت اجرای قانون می­ باشد و عدم حضور آنان در جلسات و یا خودداری آنان از امضای صورتجلسات مانع از ادامه کار انتخابات نخواهد بود.

ماده۵ ـ چنانچه اعضای هیئت­ های نظارت ذی­ربط نتوانند در جلسه­ی هیئت اجرایی مربوط شرکت نمایند، ضمن تنظیم صورتجلسه، نماینده­ای از بین خود انتخاب می­کنند. نماینده­ منتخب با در دست داشتن نسخه ­ای از صورتجلسه­ تنظیمی در جلسه­ متشکله شرکت نموده و صورتجلسه­ تنظیمی را به منظور ضبط در سوابق انتخاباتی به فرماندار مرکز حوزه­ انتخابیه یا حوزه­ های فرعی تسلیم می­ نماید. امضای نماینده­ مزبور در ذیل صورتجلسات به منزله­ امضای هیئت نظارت می­ باشد.

ماده۶ ـ چگونگی محاسبه­ حق­الزحمه مستخدمان دولت که در اجرای ماده­ (۱۳) قانون و تبصره­ ذیل آن و تبصره­ ذیل ماده­ (۴) قانون نظارت، از زمان صدور دستور آغاز انتخابات تا انتهای برگزاری انتخابات، با وزارت کشور، استانداری­ها، فرمانداری­ ها، بخشداری­ ها، هیئت­ های اجرایی، شورای نگهبان و هیئت­ های منصوب از جانب آن همکاری می­نمایند به شرح زیر می­ باشد:

۱ـ آن دسته از کارکنان دولت که در هر مرحله­ از انتخابات از سوی یکی از دسـتگاه ­ها به مراجع یادشده تا شش ماه مأمور می­ شوند، حقـوق و مزایـای مـاهانه­ خود را بر اساس بند (۷) ماده­ (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری و آیین­نامه­ اجرایی تبصره (۲) ماده­ (۲۱) و ماده­ (۱۲۱) قانون مذکور از دسـتگاه متبوع دریافت می­ دارند. حقوق و مزایای کارمندانی که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری نیستند، بر اساس قانون دستگاه متبوع خود محاسبه خواهد شد.

۲ـ میزان حق­الزحمه برای آن دسته از کارکنان دولت یا نیروهای مردمی که به صورت داوطلبانه برای رأی­گیری، قرائت و شمارش آراء با هیئت­ های اجرایی یا هیئت­ های نظارت بر انتخابات همکاری می ­کنند، مطابق آیین­نامه نحوه پرداخت حق­الزحمه مجریان و ناظران انتخابات موضوع تصویب­نامه شماره ۱۳۷۱۹۶/ت۴۰۰۱۳هـ مورخ ۱۳۸۷/۸/۸ با اصلاحات بعدی آن خواهد بود. پرداخت هرگونه وجهی خارج از چهارچوب این بند تحت هر عنوان ممنوع است.

۳ـ دسـتگاه ­هـای مـربوطه مـوظف بـه تـأمین اعتبـار لازم و پرداخت حق­ الزحمه مستخدمان مشمول این ماده از محل اعتبارات مصوب مربوط می ­باشند.

۴ـ فرماندار یا بخشدار یا رئیس هیئت نظارت می ­تواند برای قدردانی از تلاش ­های مجریان یا ناظران انتخابات، تقدیرنامه­ کتبی صادر نماید.

۵ ـ تقدیرنامه‌های صادرشده از سوی رؤسای هیئت‌­های نظارت استان و شهرستان از نظر برخـورداری از مزایای اداری به ترتیـب معادل تشویق‌­نامه استاندار و فرماندار می‌­باشد.

تبصره ـ در مأموریت‌های بیش از شش ماه، وزارت کشور موظف به پرداخت حقوق و مزایا تا انتهای دوره مأموریت است.

ماده۷ـ به منظور جلوگیری از وقفه در امر انتخابات و تسریع در ارسال پیام ­های انتخاباتی، فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند متن نامه ­ها و مکاتبات غیرطبقه‌بندی خود را با سریعترین وسیله­ ممکن به مراجع ذی­ربط اعلام و بـلافاصله تأییدیه­ آن را دریافت نمایند.

ماده۸ ـ به جز مواردی که در این آیین­نامه مستثنی شده است، اقدامات فرمانداران تهران و اصفهان به عنوان فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه­ اقلیت ­های دینی، عیناً مطابق اقدامات کلیه­ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه خواهد بود.

ماده۹ـ در صورت همزمانی دو یا چند انتخابات، تمهیدات لازم جهت اخذ رأی از رأی­ دهندگان به صورت همزمان و در یک شعبه صورت می­پذیرد.

ماده۱۰ـ استانداران و فرمانداران به عنوان رؤسای شورای تأمین استان و شهرستان موظفند در جلسات شورای تأمین با موضوع انتخابات به ترتیب از رؤسای دفاتر شورای نگهبان در استان و شهرستان جهت حضور در جلسات دعوت به عمل آورند. رؤسای دفاتر استانی و شهرستانی شورای نگهبان موظفند شخصاً در جلسه حضور یابند و در صورت ضرورت می­ توانند درخواست تشکیل جلسه شورای تأمین با موضوع انتخابات را به صورت مکتوب به استانداران و فرمانداران ارائه نمایند. درخواست تشکیل جلسات در شهرستان­ها باید منضم به تأییدیه رئیس هیئت نظارت استان باشد. رؤسای شورای تأمین موظف به تشکیل جلسه درخواستی در اسرع وقت می ­باشند.

ماده۱۱ـ وزیر کشور موظف است، با رعایت ماده (۴۱) قانون، حداقل (۲۰) روز قبل از ثبت نام نهایی موضوع ماده (۵۳) قانون بـرای تعیین معتـمدان اصلی و علی­ البدل عضو هیئت اجرایی مرکزی، (۳۰) نـفر از شخصیت­های دینی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، علمی، اقتصادی و حقوقی کشور را به عنوان معتمد مردمی به منظور تأیید صلاحیت به صورت مکتوب و رسمی به هیئت مرکزی نظارت معرفی نماید. مجموع فرآیند انتخاب معتمدین هیئت اجرایی مرکزی (۷) روز می­ باشد.

ماده۱۲ـ هیئت­ مرکزی نظارت موظف ­است پس از وصول فهرست اسامی معتمدان پیشنهادی وزیر کشور، به طور کتبی نظر خود را در خـصوص تـأییـد صلاحـیت آنـان حداکثر ظرف (۲) روز به وزیر کشور اعلام نماید.

تبصره۱ـ در صورت عدم تأیید صلاحیت کل یا تعدادی از معتمدان، وزیر کشور موظف ­است بلافاصله به تعداد دو برابر مـعتمدان تـأییـدنشـده، به صورت مکتوب افـراد واجد شـرایط دیگری را بـرای تـأمین کسری معتمدان به هیئت نظارت معرفی کند.

تبصره۲ـ هیئت مرکزی نظارت موظف است حداکثر ظرف (۴۸) ساعت پس از وصول اسامی افراد جدید، در خصوص تأیید یا عدم تأیید صلاحیت معتمدان پیشنهادی به طور کتبی اعلام نظر نماید.

تبصره۳ـ چنانچه پس از طی مراحل یادشده، تعداد معتمدان تأییدشده به حداقل (۲۰) نفر برسد، وزیر کشور موظف است بلافاصله طی جلسه­ای با حضور نماینده
هیئت مرکزی نظارت و معتمدین برای انتخاب (۶) نفر عضو اصلی و (۳) نفر عضو علی­ البدل با رأی مخفی و اکثریت نسبی اقدام نماید.

ماده۱۳ـ وزیرکشور به استناد ماده (۵۴) قانون حداقل (۷۰) روز قبل از شروع ثبت­نام نهایی از داوطلبان، دستور شروع انتخابات را به فرمانداران و بخشداران ابلاغ می­نماید. فرمانداران و بخشداران موظفند بلافاصله پس از دریافت دستور شروع انتخابات، وصول آن را به ستاد انتخابات کشور اعلام کنند. صدور و اعلام وصول دستور مذکور از طریق سامانه­ انجام خواهد شد.

ماده۱۴ـ جلسات هیئت اجرایی با حضور حداقل (۸) نفر از اعضا رسمیت­ یافته و اخذ تصمیمات بر اساس آراء اکثریت مطلق حاضرین است و رأی ممتنع در حکم رأی مخالف می‌باشد.

ماده۱۵ـ فرمانداران و بخشداران موظفند در اجرای ماده­ (۳۹) قانون و با رعایت تبصره ­های ذیـل آن، حداکثر (۴۸) ساعت پس از صدور دستور تشکیل هیئت­ های اجرایی، (۳۰) نـفر از شخصیت­ های دینی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، علمی، اقتصادی و حقوقی همان حوزه‌ انتخابیه را از بین اقشار واجد شرایط در ماده (۴۱) قانون به منظور تأیید صلاحیت به هیئت نظارت مربوط معرفی نمایند.

ماده۱۶ـ هیئت­ های نظارت موظفند پس از وصول فهرست اسامی معتمدان پیشنهادی فرمانداران یا بخشداران، بر اساس تبصرهای ذیل ماده­ (۳۹) قانون و با اخذ نظر مراجع ذی‌صلاح به طور مکتوب نظر خود را درخـصوص تـأییـد صلاحـیت آنان حداکثر ظرف (۴۸) ساعت به فرماندار یا بخشدار ذی­ربط اعلام نمایند.

تبصره۱ـ در صورت عدم تأیید صلاحیت کل یا تعدادی از معتمدان، فرمانداران و بخشداران موظفند ظرف (۲۴) ساعت ضمن تشکیل جلسه با اعضای حقوقی هیئت اجرایی و مشورت با آنها افراد جدید را شناسایی نموده و با اخذ استعلام از مراجع ذی‌صلاح، به تعداد دو برابر مـعتمدان تـأییـدنشـده، افـراد واجد شـرایط مذکور را بـرای تـأمین کسری معتمدان به هیئت نظارت مربوط معرفی کنند.

تبصره۲ـ هیئت نظارت مربوط موظف است حداکثر ظرف (۴۸) ساعت پس از وصول اسامی افراد جدید، در خصوص تأیید یا عدم تأیید صلاحیت معتمدان پیشنهادی به طور کتبی اعلام نظر نماید.

تبصره۳ـ چنانچه پس از طی مراحل یادشده که حداکثر متجاوز از (۷) روز نخواهد بود، تعداد معتمدان تأییدشده به حداقل (۲۰) نفر برسد، فرماندار یا بخشدار موظف است بلافاصله با حضور هیئت نظارت مربوط، از معتمدین مذکور برای انتخاب اعضای اصلی و علی­ البدل هیئت اجرایی دعوت به­عمل آورد.

تبصره۴ـ چنانچه معتمدان تأییدشده بـه (۲۰) نفر نرسند و فرماندار یا بخشدار با هیئت نظارت مربوط به توافق نرسند، فرماندار یا بخشدار موظف است حداکثر در پایان روز هفتم از مهلت یک هفته­ای، مراتب را با شرح ماوقع به منظور تأمین کسری معتمدان تا (۳۰) نـفر، به استاندار مربوطه اعـلام و رونـوشت آن را به هیئت نظارت استان و سـتاد انتخابات کشور ارسال نماید.

تبصره۵ ـ استاندار با هماهنگی هیئت نظارت استان حداکثر ظرف (۲۴) ساعت پس از اعلام فرماندار یا بخشدار، از معتمدان واجد شرایط به تعداد مورد نیاز اعلام­شده توسط فرماندار یا بخشدار، برای تأمین کسری، انتخاب و بلافاصله اسامی آنان را برای دعوت از معتمدان به فرماندار و بخشدار ذی­ربط اعلام می­نماید.

ماده۱۷ـ فرمانداران و بخشدارانی که انتـخابـات اقلیت ­های دینی را برگزار می ­نمایند، موظفند برای تعیین معتمدان هیئت اجرایی اقلیت­ها از (۳۰) نفر معتمدان همان اقلیت دعوت نمایند.

ماده۱۸ـ فرمانداران و بخشداران ظـرف (۴۸) ساعت از تـاریخ ارسال دعوت­نامه، جلسه انتخاب معتمدان هیئت اجرایی را با حضور اعضای هیئت نظارت مربوطه تشکیل داده و پس از حضور حداقل (۲۰) نفر از معتمدان دعوت­ شده، رسمیت جلسه را اعلام می ­نمایند، سپس معتمدان حاضر در جلسه از بین خود (۸) نفر را به عنوان معتمدان اصلی و (۵) نفر را به عنوان معتمدان علی­ البدل هیئت اجرایی با رأی مخفی و اکثریت نسبی آراء انتخاب می­نمایند.

تبصره ـ چنانچه معتمدان مطابق تبصره (۵) ماده (۱۶) این آیین­نامه توسط استاندار انتخاب شوند، جلسه انتخاب معتمدان اصلی و علی­ البدل هیئت اجرایی در اسرع وقت پس از تصمیم نهایی استاندار و هیئت نظارت استان تشکیل خواهد شد.

ماده۱۹ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند بلافاصله پس از انتخاب معتمدان اصلی و علی­ البدل هیئت اجرایی، مراتب را از طریق سامانه به ستاد انتخابات کشور اعلام نمایند.

ماده۲۰ـ فرمانداران حوزه­ های فرعی موظفند بلافاصله پـس از انتخاب معتمدان اصلی و علی­ البدل هیـئت اجرایی فرعی، مراتب را از طریق سامانه به فرماندار مرکز حوزه­ انتخابیه اعلام نمایند.

تبصره ـ بخشداران حوزه­ های فرعی مـوظف­اند بلافاصله پـس از انتخاب معتـمدان اصـلی و عـلی­ البـدل هیـأت اجرائی فرعی، مراتب را به فرماندار حوزه­ی انتخابیه مربوطه، از طریق سامانه اعلام نمایند.

ماده۲۱ـ در صورت تحقق شرایط مندرج در مواد (۴۳) و (۶۶) قانون، فرماندار مرکز حوزه­ انتخابیه موظف است ضمن اجرای وظایف قانونی، مراتب را به ستاد انتخابات استان اعلام و رونوشت آن را به ستاد انتخابات کشور و به هیئت نظارت مربوط ارسال نماید.

تبصره ـ فرمانداران یا بخشداران حوزه­ های فرعی ضمن طی مراحل مذکور مراتب را به فرماندار مرکز حوزه­ انتخابیه اعلام می­ کنند.

ماده۲۲ـ فرمانداران و بخشداران مکلفند همزمان با وزارت کشور بلافاصله پس از اعلام ستاد انتخابات کشور، تاریخ شروع و خاتمه­ پیش‌ثبت نام موضوع ماده (۵۴) قانون و شرایط قانونی لازم را با وسایل مقتضی به اطلاع کلیه­ اهالی حوزه­ انتخابیه برسانند. پیش ثبت ­نام از متقاضیان طی (۷) روز انجام می­پذیرد.

تبصره۱ـ پیش ثبت نام از متقاضیان از طریق درگاه واحد وزارت کشور و به صورت الکترونیکی انجام می­ پذیرد. درخواست و دریافت استعلام گواهی و مدارک متقاضیان منحصراً توسط ستاد انتخابات کشور صورت می­پذیرد و باید یک نسخه از آن در اختیار شورای نگهبان قرار گیرد.

تبصره۲ـ به استناد تبصره (۲) ماده (۵۴) قانون لازمه ثبت نام نهایی از داوطلبان اخذ شناسه پیگیری معتبر از وزارت کشور می­ باشد. بنابراین متقاضیانی که نسبت به پیش‌ ثبت نام اقدام نکرده باشند و یا گواهی تأیید مدارک آنها از طریق مراجع ذی­صلاح صادر نشده باشد نمی­ توانند به عنوان داوطلب ثبت نام نمایند.

تبصره۳ـ چنانچه در زمان پیش ثبت نام، سامانه یکپارچه وزارت کشور قطع و یا دچار اختلال گردد ستاد انتخابات کشور باید با هماهنگی هیأت مرکزی نظارت و با همکاری فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه قطع یا اختلال سامانه را از طریق وسایل مقتضی به اطلاع عموم برساند.

ماده۲۳ـ مراجع ذی­صلاح موضوع ماده (۵۴) قانون موظفند ظرف مدت یک ماه پس از پایان پیش ثبت نام نظر خود را درخصوص تأیید یا رد گواهی­ ها و مدارک داوطلبان به ستاد انتخابات کشور اعلام نمایند.

تبصره۱ـ ستاد انتخابات کشور پس از دریافت پاسخ استعلامات در زمان تعیین­ شده ضمن ارسال یک نسخه از آن به شورای نگهبان، از طریق سرشماره واحد وزارت کشور نظر مراجع ذی­صلاح موضوع ماده (۵۴) قانون درخصوص تأیید یا رد گواهی ­ها و مدارک متقاضیان را به آنها اعلام می­ دارد.

تبصره۲ـ ستاد انتخابات کشور برای متقاضیانی که مدارک و گواهی آنها مورد تأیید مراجع ذی­صلاح موضوع ماده (۵۴) قانون قرار گرفته است شناسه پیگیری تخصیص داده و به شماره ­های اعلامی آنها ارسال می­ نماید.

تبصره۳ـ ستاد انتخابات کشور از طرق مقتضی از جمله پیامک و سامانه به متقاضیان تأییدنشده دلایل عدم تأیید و نام مرجعی که مدارک و گواهی ­های آنان را رد کرده است، اعلام می­دارد.

تبصره۴ـ عدم صدور گواهی‌ در موعد مقرر یا عدم رسیدگی به اعتراض متقاضیان مستوجب مجازات درجه شش موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی برای مقام یا شخصی است که فعل یا ترک فعل، به او مستند است . این امر به منزله تأیید مدارک و گواهی متقاضی نبوده ولی مانع ثبت نام نهایی متقاضی نیز نمی­ باشد.

ماده۲۴ـ متقاضیانی که مدارک آنها مورد تأیید مراجع ذی‌صلاح موضوع ماده (۵۴) قانون قرار نگرفته است می­ توانند بلافاصله پس از دریافت پیامک ستاد انتخابات کشور به مدت (۷) روز اعتراض خود را در سامانه وزارت کشور ثبت نموده و حسب مورد اقدام به اصلاح مدارک و گواهی ­های خود نمایند.

تبصره۱ـ مراجع ذی‌صلاح موضوع ماده (۵۴) قانون، حداکثرتا (۲۴) ساعت قبل از شروع ثبت نام پاسخ اعتراض متقاضیان را به وزارت کشور اعلام نمایند.

تبصره۲ـ سازمان اداری و استخدامی کشور موظف است پاسخ استعلامات و اعتراض مشمولین موضوع ماده (۳۲) قانون را ظرف مدت یک ماه پس از پایان پیش ثبت‌نام ارسال نماید.

تبصره۳ـ ملاک بندهای (۵)، (۸) و (۱۰) ماده (۳۱) قانون، زمان ثبت نام نهایی در سامانه وزارت کشور است.

ماده۲۵ـ وزارت کشور موظف است بلافاصله پس از دریافت پاسخ اعتراضات از دستگاه­ های مربوط برای متقاضیانی که گواهی و مدارک آنها مورد تأیید قرار گرفته است شناسه پیگیری صادر نموده و با سرشماره وزارت کشور از طریق پیامک به اطلاع متقاضی برساند.

ماده۲۶ـ فرمانداران و بخشداران مکلفند در اجرای ماده­ (۵۳) قانون بلافاصله پس از صدور دستور شروع ثبت نام توسط وزارت کشور، تاریخ شروع و خاتمه­ ثبت نام نهایی از داوطلبان و شرایط انتخاب­شوندگان و مدارک مورد نیاز را با وسایل مقتضی به اطلاع کلیه­ اهالی حوزه­ انتخابیه برسانند. ثبت نام از داوطلبان طی (۷) روز به صورت الکترونیکی در سامانه وزارت کشور صورت می­پذیرد و در صورت ضرورت با تشخیص ستاد انتخابات کشور، ستاد مزبور و فرمانداری­ های مراکز حوزه انتخابیه ثبت نام حضوری را انجام می­ دهند. ثبت نام حضوری از داوطلبان در (۷) روز از ساعت (۸) تا (۱۶) انجام می­ پذیرد و تا ساعت (۲۴) قابل تمدید است.

تبصره۱ـ چنانچه در مدت زمان مجاز ثبت نام، سامانه الکترونیکی وزارت کشور دچار اختلال یا قطعی گردد ثبت نام به صورت حضوری انجام خواهد شد.

تبصره۲ـ ملاک ثبت نام نهایی، دریافت شناسه رهگیری از سامانه الکترونیکی وزارت کشور می­ باشد.

ماده۲۷ـ داوطلبان به هنگام ثبت نام باید گواهی معتبر و مورد تأیید بالاترین مقام نهاد یا مؤسسات مربوط مبنی بر داشتن حداقل (۵) سال سابقه فعالیت اجرایی یا آموزشی یا پژوهشی یا قضایی در یک یا همه آنها در بخش دولتی، عمومی یا غیرعمومی مذکور در بند (۹) ماده (۳۱) قانون را ارائه و ثبت نمایند.

تبصره۱ـ ضوابط سوابق مذکور در هر بخش بر اساس دستورالعمل‌های اجرایی موضوع ماده (۶۹) قانون مشخص خواهد شد.

 تبصره۲ـ سوابق ارائه­شده توسط داوطلبان می ­تواند متوالی یا متناوب باشد و باید طی گواهی معتبر ممهور در سربرگ نهاد یا مؤسسه و شامل تاریخ ابتدا و پایان فعالیت داوطلب به همراه درج نوع همکاری باشد.

تبصره۳ـ در مشاغل آزاد تأییدیه رئیس صنف به عنوان بالاترین مرجع رسمی آن شغل درصورت داشتن پروانه یا مجوز قانونی از آن صنف، مورد پذیرش است.

تبصره۴ـ اشخاص حقوقی صنفی یا مشاغل حرفه­ای تنها برای داوطلبانی می­ توانند گواهی صادر کنند که از سوی آنها دارای پروانه یا مجوز رسمی فعالیت هستند.

تبصره۵ ـ ستاد انتخابات کشور و هیئت­ های اجرایی و نظارت، می­ توانند در مواردی که شمول ضوابط اجرای بند (۹) ماده (۳۱) قانون، مانند فعالیت مستمر و فعال مؤسسه یا نهاد، فعالیت داوطلب، شمول مؤسسه یا نهاد، صحت گواهی معتبر محل تردید باشد، موضوع را از نهادهای ذی­صلاح قانونی مانند نهادهای نظارتی، اطلاعاتی، بیمه ­ای و مجوزدهنده استعلام کنند.

تبصره۶ ـ صدور و یا استفاده از گواهی خلاف واقع، حسب قوانین، موجب پیگیری قضایی علیه صادرکننده و داوطلب استفاده‌کننده خواهد بود .

ماده۲۸ـ وزارت امور خارجه موظف است ترتیبات لازم به منظور تسریع در اجرای تبصره­ (۴) ذیل ماده­ (۵۳) قانون را به نـحوی فـراهم نمایـد تـا پـرسشنامه­ تکمیل­ شده و مشخصات کامل داوطلبان در پایان هر روز به صورت دستی یا الکترونیکی به ستاد انتخابات کشور ارسال گردد.

تبصره ـ اسامی و مدارک داوطلبان ثبت نام­شده در خارج از کشور بلافاصله پس از وصول، توسط وزارت کشور در سامانه ثبت و به فرماندار مرکز حوزه­ی انتخابیه مربوط ارسال خواهد شد.

ماده۲۹ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند حسب مورد با تشخیص ستاد انتخابات کشور در مدت تعیین­ شده نسبت به پذیرش پرسشنامه­ اعلام داوطلبی و ثبت در سامانه اقدام نمایند.

ماده۳۰ـ ستاد انتخابات کشور موظف است روزانه مشخصات کامل داوطلبان را از طریق سامانه به هیئت مرکزی نظارت ارسال نماید.

ماده۳۱ـ وزارت کشور و شورای نگهبان به‌ منظور بررسی سوابق داوطلبان در رابطه با شرایط مندرج در این قانون، روزانه اطلاعات کامل ثبت ‌نام داوطلبان را حسب مورد به مراجع ذی‌صلاح از جمله وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان ثبت احوال کشور، فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (فراجا) و قوه قضائیه ارسال می‌کنند. مراجع مزبور مکلفند ظرف مهلت (۱۰) روز نسبت به ارسال پاسخ درخصوص هر یک از افراد اعلام­‌شده به صورت مکتوب و مستدل به ‌همراه اسناد و مدارک اقدام نمایند. پاسخ مراجع مزبور باید تنها ناظر به وجود سوابق درخصوص شرایط مذکور در قانون باشد.

تبصره۱ـ مهلت بررسی و ارسال پاسخ استعلامات از مراجع ذی­صلاح ازجمله مراجع پنج­گانه مذکور در ماده (۵۸) قانون (۱۰) روز از تاریخ ارسال هر استعلام می­ باشد وعدم پاسخ مراجع مذکور در مهلت تعیین ­شده یا پاسخ غیرمستند یا خلاف واقع، جرم است و مرتکب محکوم به انفصال موقت از خدمات دولتی از شش ماه تا یک سال می­ شود.

تبصره۲ـ عدم پاسخ مراجع ذی‌صلاح موضوع ماده (۵۸) قانون در مدت زمان قانونی به منزله عدم وجود سابقه داوطلب در آن مرجع تلقی می ­گردد. لذا دستگاه­ های استعلامی موظفند در صورت عدم وجود سابقه داوطلب در پاسخ استعلام به این موضوع تصریح نمایند.

ماده۳۲ـ دلایل و مدارک معتبر مربوط به غیرقانونی بودن احزاب، سازمان­ ها و گروه­ های موضوع بند (۳) ماده­ (۳۳) قانون، باید توسط مقامات صالحه به مراجع اجرایی و نظارتی ارسال شود.

ماده۳۳ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند پس از پایان مهلت ثبت نام، با دعوت از اعضای هیئت­ های اجرایی و نظارت مرکز حوزه­ انتخابیه به منظور رسیدگی به صلاحیت داوطلبان، تشکیل جلسه داده و با توجه به نتایج به دست آمده از بررسی­ های لازم در محل و با استفاده از نتایج اعلام­ شده توسط وزارت کشور، نامزدهای واجد شرایط را حداکثر ظرف مدت (۱۵) روز تعیین و مراتب را صورتجلسه و ضمن درج در سامانه، نتایج را به همراه مدارک و اسناد مربوط به هیئت­ های نظارت اعلام نمایند. (الحاقیه ۱۴۰۲/۹/۱۱)

تبصره۱ـ به منظور جلوگیری از وقفـه در امـر رسیـدگی بـه صلاحیت داوطلبان و اتمام کار در مـوعـد مـقرر، ضروری است هیئت­ های اجرایی از روز اول ثبت نام، مـقدمات این کار را فراهم نمایند.

تبصره۲ـ چنانچه هیئت اجرایی بعضی از داوطلبان را بر اساس نتایج به دست آمده از بررسی­ های لازم در محل و با استفاده از نتایج اعلام­شده توسط وزارت کشور و با رعایت شرایط مقرر در مواد (۳۱)، (۳۲) و (۳۳) قانون، واجد صلاحیت نداند و در نتیجه، صلاحیت آنان را تأیید یا احراز نکند، موظف است مراتب را با ذکر اسناد و مدارک مذکور و اشاره به مواد قانونی و بندها و تبصره ­های آنها در صورتجلسه درج نماید.

تبصره۳ـ عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در مورد شرط اعتقاد و التزام عملی به اسلام و التزام عملی به نظام مقدس
جمهوری اسلامی ایران باید مستند به قانون و بر اساس مدارک و اسناد معتبر باشد که توسط مراکز مسئول قانونی به مراجع اجرایی و نظارتی ارسال شده است.

تبصره۴ـ مناط ابراز وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل مترقی ولایت مطـلقه فقـیه، اظهار، اعلام یا هر طریق دیگری است که به صورت مستند توسط داوطلب اظهار شده باشد.

ماده۳۴ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند بلافاصله پس از دریافت صورتجلسه رسیدگی بـه صلاحـیت داوطلـبان، ضمن ثبت صـورتجلسه­ مذکـور در سامانه، نـتیجـه­ آن را بـه هیأت نـظارت استان و ستاد انتخابات کشور اعلام نمایند.

ماده۳۵ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه مکلف­اند عدم تایید یا عدم احراز صلاحیت داوطلبان را ظرف مدت (۴۸) ساعت با ذکر مواد قانونی مورد استناد، به صورت کتبی و محرمانه به داوطلب ذی­ربط ابلاغ نمایند. در صورت درخواست داوطلب، باید دلایل و مدارک عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت وی نیز توسط مرجع رسیدگی­کننده با لحاظ قانون رسیدگی به اطلاع وی رسانده شود. دلایل عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت داوطلب در تمامی مراحل بررسی صلاحیت فقط به شخص داوطلب اعلام می­ شود.

ماده۳۶ـ داوطلبانی که صلاحیتشان در هیئت اجرایی تأیید یا احراز نشده است می­ توانند به استناد تبصره­ ذیل ماده­ (۶۱) قانون ظرف مدت (۴) روز از ابلاغ مراتب عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت، شکایت خود را مستدلاً به هیئت نظارت استان اعلام نمایند و در صورت تمایل، حسب قانون رسیدگی، توضیـحات و دفـاعیات خـود را حضوری به سمع اعضای هیئت نظارت استـان یا کارشناسان آن برسانند و هـیئت ­های نظارت مـوظف به رسیدگی می ­باشند.

ماده۳۷ـ هیئت­ نظارت استان­ در اجرای ماده­ (۶۲) قانون، تحت نظارت هیئت مرکزی نظارت ظرف مدت (۵۰) روز مکلف به بررسی صلاحیت تمامی داوطلبان و رسیدگی به شکایات دریافتی از داوطلبان تأیید یا احراز صلاحیت نشده در هیئت اجرایی می­ باشد و نتیجه را صورتجلسه می­نماید.

تبصره۱ـ چنانچه هیئت­ نظارت استان­ پیشنهاد عدم ­تأیید یا عدم احراز صلاحیت بعضی از داوطلبان را داشته باشد که از نظر هیئت اجرایی واجد صـلاحیت­های قانونی شناخته شده بودند، مکلف است علت عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت را با ذکر مواد قانونی مورد استناد و دلایل و مدارک مربوط، با رعایت قانون رسیدگی، در صورتجلسه درج نماید.

تبصره۲ـ هیئت­ نظارت استان­ به منظور تسریع در کار می ­تواند بلافاصله پس از دریافت صورتجلسات از حوزه­ های انتخابیه­ مربوط، مقدمات رسیدگی به صلاحیت داوطلبان را آغاز نماید.

تبصره۳ـ هیئت­ نظارت استان­ موظف است بلافاصله نتایج رسیدگی به شکایات داوطلبان تأیید یا احراز صلاحیت نشده و همچنین اظهارنظر خود درخـصوص داوطلبانی که توسط هیئت اجرایی واجد شرایط قانونی تشخیص داده شده­اند را با رعایت قانون رسیدگی به هیئت مرکزی نظارت ارسال نماید.

ماده۳۸ـ هیئت­ نظارت استان­ بلافاصله پس از اعلام مراتب به هیئت مرکزی نظارت، موظف است درخـصوص دریافت نظریه­ هیئت مرکزی نظارت، پیگیری­های لازم را
به عمل آورد و پس از کسب نظریه­ هیئت مرکزی نظارت، مراتب را در اجرای بند (الف) ماده (۶۳) قانون صورتجلسه کرده و بلافاصله یک نسخه­ آن را به فرماندار مرکز حوزه انـتخابیه ذی­ربط ارسال نماید.

تبصره ـ هیئت­ نظارت استان­ باید به گونه­ای برنامه­ریزی و اقدام نماید که حداکثر تا پایان مهلت (۵۰) روزه، به شکایات داوطلبانی که صلاحیتشان در هیئت اجرایی تأیید یا احراز نشده است رسیدگی نماید.

ماده۳۹ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند حداکثر ظرف مدت (۴۸) ساعت پس از وصول صورتجلسه رسیدگی به شکایات داوطلبانی که صلاحیتشان در هیـئت اجـرایی تأیید یا احراز نشـده اسـت و همچنین اظهارنظر درخصوص سایر داوطـلبان از هیئت نظارت استان، ابتدا مراتب عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت داوطلبان را با ذکر مواد قانـونی مـورد استـناد و دلایـل و مدارک مربوط با لحاظ قانون رسیدگی به داوطلـبان ذی­ربـط ابـلاغ و مـتن صـورتجلـسه­ مـذکـور را پس از ثبت در سامانه، بـه فرمانداران مراکز حوزه‌های انتخابیه ارسال نمایند. تأیید صلاحیت نیز به داوطلبان ذی­ربط ابلاغ خواهد شد.

ماده۴۰ـ کلیه­ داوطلبانی که صلاحیتشان تأیید یا احراز نشده، در اجرای بند (ب) ماده­ (۶۳) قانون می­ توانند اعتراض خود را ظرف (۷۲) ساعت پس از ابلاغ مراتب عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت، به شورای نگهبان به صورت مستقیم یا از طریق هیئت نظارت استان اعلام نمایند. مدت زمان رسیدگی به شکایات داوطلبان در شورای نگهبان (۳۰) روز می باشد.

تبصره ـ داوطلبانی که صلاحیت آنان در هیئت اجرایی تأیید شده است ولی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات بر اساس شرایط قانونی و مستند به دلایل و مدارک معتبر و با توجه به قانون رسیدگی، صلاحیت ایشان را تأیید یا احراز نکرده است، می­ توانند با رعایت تبصره (۱) ماده (۶۴) قانون، علاوه بر اعتراض کتبی، به طور حضوری توضیحات و دفاعیات خود را به اعضای شورای نگهبان نیز ارایه نمایند.

ماده۴۱ـ ستاد انتخابات کشور موظف است پس از دریافت نظریه­ شورای نگهبان درخصوص صلاحیت کلیه داوطلبان سراسر کشور، حداکثر ظرف مدت (۲۴) ساعت مراتب را حسب مورد به هر یک از مراکز حوزه­ های انتخابیه ذی­ربط ابلاغ نماید.

تبصره۱ـ چنانچه نظر شورای نگهبان مبنی بر عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت داوطلبانی باشد که صلاحیت ایشان در مراحل قبلی (در هیئت اجرایی و هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات) تأیید شده است، مراتب عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت با ذکر مواد قانونی مورد استناد و با توجه به قانون رسیدگی، از طریق هیئت نظارت استان بـه ستـاد انتخابات کشور اعـلام می ­گردد تا ستاد انتخابات کشور از طریق فرماندار مرکز حوزه­ انتخابیه، مراتب را ظرف یک روز به داوطلب ذی­ربط ابلاغ نماید. (الحاقیه ۱۴۰۲/۹/۱۱)

تبصره۲ـ داوطلبان مشمول تبصره (۱) این ماده می­ توانند حداکثر ظرف سه روز از تاریخ ابلاغ مراتب عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت، از شورای نگهبان با ادای توضیحات و دفاعیات لازم با رعایت تبصره (۱) ماده (۶۴) قانون، از طریق هیئت نظارت استان درخواست رسیدگی مجدد نمایند.

تبصره۳ـ شورای نگهبان ظرف حداکثر (۷) روز از دریافت هر یک از درخواست ­های رسیدگی مجدد به عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت داوطلبان، به درخواست رسیدگی و نتیجه را به ستاد انتخابات کشور اعلام می­ نماید.

ماده۴۲ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند پیرو ارسال نتایج  از شورای نگهبان به ستاد انتخابات کشور، پیرامون موضوع بند (ج) ماده (۶۳) قانون ضمن ابلاغ نتایج اخذشده، حداکثر ظرف مدت (۲۴) ساعت آگهی اسامی نامزدهای تأییدشده توسط هیئت مـرکزی نـظارت و یـا شـورای نگهـبان را در سـراسر حـوزه­ انتخابیـه منتشر نمایند.

تبصره۱ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند بلافاصله پس از انتشار آگهی اسامی نامزدهای انتخاباتی، نسخه­ای از آن را در سامانه ثبت نمایند.

تبصره۲ـ در اجرای تبصره­ (۳) ذیل ماده­ (۲۳) قانون برای جلوگیری از تضییع حقوق داوطلبان نمایندگی، چنانچه به تشخیص هیئت اجرایی یا هیئت نظارت مرکز حوزه­ انتخابیه، نامزدی در حـوزه­ انتـخابـیه بـرای عامه مردم ناشناخـته و گمـنام باشد ولی نام خانوادگی و یا نام و نام خانوادگی او مشابه نام خانوادگی و یا نام و نام خانوادگی یکی از داوطلبان سرشناس و معروف آن حوزه باشد، هیئت­ های اجرایی و نظارت مربوطه موظفند با هماهنگی یکدیگر مشخصه­ای را برای وی تـعیین و مـراتب را بـرای قید در تـبلیغات انتخـابـاتی بـه داوطلـب مزبور و درج در آگهـی انتشار اسـامی نامزدها به فرماندار مرکز حوزه­ انتخابیه اعلام نمایند.

تبصره۳ـ چنانچه داوطلب به غیر از «نام و نام خانوادگی مندرج در شناسنامه» به نام دیگری نـیز مـشهور بـاشد کـه آن را در پـرسشـنامـه­ اعلام داوطلـبی قید کرده است و مورد تأیید هیئت اجرایی نیز باشد، فرماندار مرکز حوزه­ انتخابیه موظف است یک نام دیگر از داوطلب را نیز به عنوان اشتهار در آگهی اسامی نامزدها قید نماید. ملاک احتساب رأی به هر یک از نامزدها، نام خانوادگی یا اشتهار آنان که در آگهی اسامی نامزدها آمده است، می­ باشد و در صورت تشابه اسمی، تبصره­ (۳) ذیل ماده­ (۲۳) قانون اجرا خواهد شد.

ماده۴۳ـ فرمانداران تهران و اصفهان موظفند پس از دریافت نظریه­ شورای نگهبان درخصوص صلاحیت داوطلبان اقلیت ­های دینی از وزارت کـشور، ضـمن ابـلاغ نظر شورای نگهبان درخصوص عدم تأیید یا عدم احراز صلاحیت به داوطلبان ذی­ربط حداکثر ظرف مدت (۲۴) ساعت آگهی اسامی کلیه­ نامزدهای انتخاباتی اقلیت ­های دینی تأییدشده توسط هیئت مرکزی نظارت و یا شورای نگهبان را به تفکیک هر یک از اقلیت ­های دینی در مرکز حوزه­ انتخابیه منتشر نمایند و سپس بـه منظور جلوگیری از وقفه در انتشار آگهی در حوزه­ های فرعی، اسامی نامزدهای انتخابات را از طریق سامانه به فرمانداری­ ها و
بخشداری­ های حوزه­ های فرعی انتخابات اقلیت ­های دینی اعلام کنند تا فرمانداران و بخشداران مذکور رأساً و به طور جداگانه برای هر یک از اقلیت ­های دینی، نسبت به چاپ و انتشار آگهی اقدام نمایند.

ماده۴۴ـ هریک از داوطلبان نمایندگی مجلس می ­تواند در هر مرحله از فرایند انتخابات و تا حداکثر (۷۲ ساعت) قبل از ساعت شروع اخذ رأی از طریق سامانه الکترونیکی وزارت کشور انصراف خود را ثبت نماید. ستاد انتخابات کشور موظف است مراتب انصراف داوطلب را سریعاً به هیئت مرکزی نـظارت و فرماندار مرکز حوزه انتخابیه اعلام دارد.

تبصره ـ عدول از انصراف پذیرفته نیست و نام داوطلب از آگهی اسامی نامزدها حذف می ­گردد.

ماده۴۵ـ از زمان ثبت نام داوطلبان تا هنگام شروع تبلیغات رسمی، انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی تحت عنوان نامزد نمایندگی مجلس ممنوع می­ باشد.

ماده۴۶ـ چنانچه نامزدهای انتخاباتی بخواهند درآثار تبلیغاتی خود از اعلام نظر، نام، تصویر یا نماد شخصیت­ها، مقامات، اشخاص حقیقی و حقوقی (به استثنای مقامات مشمول ماده (۷۵) قانون)، احزاب و گروه­ها در تأیید خود استفاده کنند، لازم است اعلام رضایت کتبی و امضاشده­ ایشان تسلیم هیئت استانی بررسی تبلیغات شده باشد.

تبصره۱ـ اعلام نظر شخصیت‌ها به شرطی مجاز است که بدون ذکر عنوان و مسئولیت آنها باشد.

تبصره۲ـ استفاده از نظر یا تصویر مدیران و مقامات موضوع ماده (۷۵) قانون که قبلاً جنبه عمومی پیدا کرده است بلامانع می­ باشد. تشخیص این امر بر عهده هیئت استانی بررسی تبلیغات می­ باشد.

ماده۴۷ـ پس از اعلام رسمی حمایت گروه­ها و مجامع و اقشار مختلف به نامزد مورد نظر، وی می ­تواند حمایت آنان را در آثار تبلیغاتی مجاز خود درج و منتشر نماید.

ماده۴۸ـ نصب هرگونه تابلو که نشان­دهنده­ مکان ستاد تبلیغات انتخاباتی نامزدها باشد، بلامانع است.

تبصره ـ نامزدها می­ توانند همزمان ستاد تبلیغات بانوان به صورت متناظر تشکیل دهند. مکان این ستاد می ­تواند در داخل یا خارج از ساختمان ستاد اصلی و فرعی باشد.

ماده۴۹ـ کلیه­ آثار تبلیغاتی نامزدها و طرفداران آنها اعم از کاغذی، پارچه­ای، مقوایی، فلزی یا هر جنس دیگر حداکثر در اندازه (۷۰ *۱۰۰) سانتیمتر مجاز می­ باشد.

ماده۵۰ ـ نصب هرگونه آثار تبلیغاتی با ابعاد بزرگتر از (۷۰) در (۱۰۰) سانتی متر توسط اقشار، گروه­ها، احزاب و جمعیت­ ها به شرطی مجاز است که فقط در جهت تبلیغات عمومی و ترویجی مشارکت در انتخابات و تشویق و ترغیب شرکت مردم در انتخابات باشد و ذکری از اسامی نامزد یا نامزدهای خاصی نداشته باشد. (اصلاحیه ۱۴۰۲/۹/۱۱)

ماده۵۱ ـ نامزدهای انتخاباتی می­ توانند با استفاده از آثار تبلیغاتی مجاز به صورت مشترک نیز تبلیغات انتخاباتی داشته باشند.

ماده۵۲ ـ نامزدها می‌توانند در محل ستاد تبلیغاتی خود در صورت تأیید هیئت استانی بررسی تبلیغات و دیگر محل‌های تأییدشده توسط این هیئت سخنرانی عمومی و تجمع قانونی داشته باشند.

تبصره ـ نصب و استفاده از بلندگو صرفاً در محل ستاد تبلیغاتی نامزدها و محل سخنرانی ایشان مجاز است. استفاده از بلندگو در خارج از محیط سخنرانی و ستاد تبلیغاتی ممنوع می­ باشد .

ماده۵۳ ـ هر نامزد انتخاباتی می ­تواند یک ستاد تبلیغاتی به صورت تارنمای مجازی داشته باشد. نامزدها باید ضمن رعایت مفاد دستورالعمل فعالیت­ های تبلیغی انتخابات در فضای مجازی، نشانی و مشخصات درگاه و مسئول آن را به هیئت استانی بررسی تبلیغات و فرماندار مرکز حوزه انتخابیه اعلام نموده و پیوند (لینک) آن را در سامانه معرفی­شده توسط ستاد انتخابات کشور ثبت نمایند.

تبصره۱ـ آدرس سایر پیام ­رسان ­های مجاز و برنامک­ های قانونی باید در درگاه معرفی­ شده توسط نامزد ثبت گردد.

تبصره۲ـ مسئولیت بررسی و تأیید تارنما، پیام‌رسان­ها و برنامک­ های معرفی­شده از سوی نامزدها، با هیئت استانی بررسی تبلیغات است و این هیئت موظف است ایرادات را در اسرع وقت به اطلاع نامزد برساند.

ماده۵۴ ـ در اجرای ماده (۷۸) قانون، الزامات تبلیغات باید توسط نامزد به مسئولان ستاد تبلیغات اعلام شود. در صورت ارتکاب جرائم انتخاباتی در ستادها علاوه بر مجازات مرتکب، نامزد نیز برای جرائم انتخاباتی ارتکابی در ستاد اصلی و مجازی و همچنین مسئول ستاد برای جرائم خاص انتخاباتی ارتکابی در ستادهای فرعی و درگاه­های دیگر، به مجازات درجه هفت موضوع ماده (۱۹) قانون مجازات اسلامی محکوم می­شوند.

ماده۵۵ ـ صرفاً احزاب و جبهه ­های دارای مجوز از کمیسیون موضوع ماده (۱۰) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه­ های سیاسی مصوب ۱۳۹۴، پس از تأیید صلاحیت داوطلبان، می‌توانند با رعایت شرایط زیر و ماده (۸) قانون، فهرست انتخاباتی ارائه نمایند:

۱ـ دبیرکل یا مقامات مسئول احزاب و جبهه­ ها موظفند قبل از ارائه فهرست انتخاباتی، موافقت کتبی نامزد را اخذ و طی معرفی­نامه­ای رسمی با مهر و امضای دبیرکل حزب یا جبهه به ستاد انتخابات کشور یا فرمانداری­ ها ارائه نمایند.

۲ـ فهرست­های انتخاباتی هر حوزه انتخابیه باید مجزا باشد و پیش از انتشار به منظور تأیید باید به صورت رسمی و مکتوب توسط دبیرکل کشوری یا نماینده قانونی ایشان جهت تأیید در اختیار ستاد انتخابات کشور و در استان توسط دبیرکل احزاب استانی یا نماینده قانونی ایشان در اختیار فرمانداری­ ها قرار گیرد.

۳ـ عنوان انتخاباتی باید بر اساس عنوان احزاب و جبهه ­های ارائه­ کننده فهرست باشد و انتخاب عنوان متفاوت مستلزم درخواست و تأیید کتبی کمیسیون موضوع ماده (۱۰) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه ­های سیاسی می­ باشد.

۴ـ شعارهای انتخاباتی درج­شده در فهرست­های انتخاباتی احزاب و جبهه‌های سیاسی در هر حوزه انتخابیه می ­تواند متفاوت با حوزه های دیگر ­باشد.

ماده۵۶ ـ اعلام رسانه­ای انصراف نامزدها پس از طی مراحل مذکور در ماده (۵۶) قانون و تأیید هیئت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه مجاز است.

ماده۵۷ ـ استانداران موظفند بر اساس ماده (۸۱) قانون، (۷) روز پس از پایان ثبت نام از داوطلبان، با دستور وزیر کشور، هیئت استانی بررسی تبلیغات انتخاباتی را به ریاست خود زیر نظر هیئت اجرایی مرکزی و به ترتیب ذکرشده در ماده فوق­الذکر و بندها و تبصره ­های ذیل آن تشکیل دهند.

تبصره۱ـ استانداران مکلفند ضمن دعوت مکتوب و رسمی از اعضای ذکرشده در ماده (۸۱) قانون، از نماینده هیئت نظارت استان نیز جهت شرکت در جلسات دعوت به عمل آورند. حضور نماینده هیئت نظارت استان بدون حق رأی است و به منظور نظارت بر عملکرد و رعایت قوانین تبلیغات انتخابات در هیئت استانی بررسی تبلیغات می­ باشد. عدم حضور نماینده هیئت نظارت استان مانع ادامه کار و تشکیل جلسات هیئت مذکور نمی ­باشد.

تبصره۲ـ جلسات هیئت استانی بررسی تبلیغات با حضور حداقل (۵) نفر از اعضای دارای حق رأی رسمیت می­یابد و تصمیمات آن با رأی حداقل (۴) نفر معتبر است.

ماده۵۸ ـ هر نامزد می ­تواند یک ستاد اصلی در حوزه انتخابیه داشته باشد. همچنین در هر شهر یا روستا یا منطقه شهرداری حوزه انتخابیه می ­تواند فقط یک ستاد انتخابات به عنوان ستاد فرعی داشته باشد.

ماده۵۹ ـ نـامزدهای نمایندگی موظفند مسئولین ستادهای تبلیغات و طرفداران خود را بـه نحو مقتضی نسبت به مفاد ماده (۸۲) قانون و تبصره ­های آن توجیه نموده و نسبت به رعایت مرّ قانون تأکید نمایند.

ماده۶۰ ـ فرمانداری­ ها و بخشداری­ ها مکلفند با استفاده از امکانات محلی، مکان­های مناسبی را برای الصاق و یا ارائه آثار تبلیغاتی نامزدها تعیین کنند.

تبصره ـ نصب تبلیغات صرفاً در مکان­های مشخص­شده توسط فرمانداری­ ها و بخشداری­ ها (اعم از امکانات دستگاه­ های اجرایی، شهرداری ­ها و دهیاری­ ها) مجاز است و هیئت استانی بررسی تبلیغات ناظر بر این مسأله است.

ماده۶۱ ـ کلیه نهادها و دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان صدا ­ و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور مکلفند یک ماه قبل از شروع دوره مجاز فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدها (موضوع ماده (۷۰) قانون)، فهرست و مشخصات کامل امکانات و تسهیلات و برنامه زمان­بندی ارائه ­ آنها و همچنین هزینه استفاده از آنها را نزد هیئت استانی بررسی تبلیغات مربوط ارسال نمایند.

تبصره۱ـ سازمان صدا ­ و سیمای جمهوری اسلامی ایران و زیرمجموعه‌های استانی و شهرستانی آن می‌توانند بستر استفاده نامزدها از شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی و مجازی متعلق به خود را در قالب‌های مختلف اعم از زیرنویس، برنامه‌های تلویزیونی، برنامه‌های رادیویی، رادیو نما، بسترهای مجازی و غیره، با رعایت اصل برابری فرصت تبلیغاتی و عدالت انتخاباتی فراهم نمایند و برنامه زمان­بندی آن را در اختیار هیئت استانی بررسی تبلیغات قرار دهند.

تبصره۲ـ سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است حداقل یک ماه پیش از آغاز تبلیغات انتخاباتی، ضوابط فنی و محتوایی تولید و پخش آثار و تبلیغات انتخاباتی با استفاده از آن سازمان را از طریق هیئت استانی بررسی تبلیغات در اختیار نامزدها و مراجع ذیربط قرار دهد. ضوابط فنی و محتوایی باید به تأیید هیئت اجرایی مرکزی برسد. نظارت بر حسن اجرای ضوابط قانونی مربوط بر عهده سازمان یادشده است.

تبصره۳ـ شهرداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور (در صورت امکان) مکلفند نسبت به ارائه امکانات خود شامل سالن‌های سینما، تئاتر، پردیس‌ها، فرهنگسراها و نظایر آن و همچنین جایگاه‌های نصب اقلام تبلیغاتی نامزدها با رعایت مساوات و عدالت انتخاباتی زیرنظر هیئت استانی بررسی تبلیغات از طریق هیئت‌های اجرایی شهرستان اقدام کنند.

تبصره۴ـ استفاده از امکانات و تسهیلات از سوی نامزدها منوط به امکان رعایت برابری و عدالت انتخاباتی در بهره‌برداری از این موارد به تشخیص هیئت استانی بررسی تبلیغات می‌باشد.

تبصره۵ ـ استفاده از امکانات و تسهیلات با لحاظ مقررات طبقه­بندی امنیتی در موارد مرتبط نظیر استفاده از درگاه­ها و سکوهای فضای مجازی دستگاه­ ها، انجام خواهد شد.

ماده۶۲ ـ هیئت‌های استانی بررسی تبلیغات مکلفند حداقل سه هفته قبل از آغاز دوره مجاز فعالیت تبلیغات انتخاباتی با رعایت اصل برابری فرصت تبلیغاتی و عدالت انتخاباتی، فهرست نهایی امکانات و تسهیلات به همراه برنامه زمان­بندی، هزینه استفاده از آنها و نحوه مراجعه نامزدها به تفکیک هر حوزه انتخابیه را تهیه کرده و آن را به فرمانداری‌های حوزه‌های انتخابیه اعلام نمایند تا مطابق ترتیبات ماده (۶۳) این آیین­نامه تا دو هفته قبل از شروع تبلیغات به اطلاع نامزدها برسد.

ماده۶۳ ـ فرمانداران و بخشداران حوزه‌های انتخابیه تا دو هفته قبل از آغاز فرآیند تبلیغات انتخاباتی، با دعوت از هیئت نظارت مربوط، نامزدها یا نمایندگان قانونی یا رؤسای ستاد انتخاباتی آنها، امکانات مجاز تبلیغی نهادها و دستگاه‌های اجرایی و برنامه زمان­بندی استفاده از آنها را ارائه و معرفی می‌کنند.

ماده۶۴ ـ نهادها و دستگاه‌های اجرایی پس از دریافت فهرست نهایی امکانات، تسهیلات و برنامه زمان­بندی، مکلفند در دوره مجاز فعالیت تبلیغات انتخاباتی برابر برنامه زمان­بندی، امکانات و تسهیلات مزبور را در اختیار نامزدهای انتخاباتی قرار دهند. در صورت استنکاف، مراتب به صورت مستند به هیئت‌های رسیدگی به   تخلفات   اداری مربوط   اعلام می‌شود.

تبصره۱ـ در صورت درخواست دریافت هزینه از سوی نهاد و دستگاه ارائه­ کننده امکانات و خدمات، تعیین و اعلام میزان هزینه‌های تمام­شده خدمات از سوی نهاد و دستگاه و همچنین زمان استفاده از امکانات مذکور صرفاً بر عهده هیئت استانی بررسی تبلیغات است و نهادها و دستگاه‌های اجرایی و نامزدها مکلف به رعایت آن هستند.

تبصره۲ـ سازمان صدا ­ و سیمای جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در چهارچوب امکانات در حوزه زیرساخت‌های تولید این سازمان (از قبیل تجهیزات تصویربرداری، صدابرداری و استودیو)، به صورت مساوی به همه نامزدها در تولید محتوا کمک کند. این امر با نظارت و مطابق با برنامه زمان­بندی هیئت استانی بررسی تبلیغات انجام می‌شود.

ماده۶۵ ـ هیئت اجرایی مرکزی انتخابات و هیئت استانی بررسی تبلیغات، مسئول نظارت بر حسن اجرای مفاد ماده (۷۴) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و احکام مربوط به اجرای ماده مذکور در این آیین­نامه، به ترتیب در سطوح ملی و استانی می‌باشند.

تبصره۱ـ مسئولیت اجرای احکام یادشده برعهده بالاترین مقام هر نهاد و دستگاه اجرایی در استان است. عدم ‌همکاری نهادها و دستگاه‌های اجرایی مشمول، با نامزدهای انتخابات و عدم رعایت برنامه زمان­بندی توسط آن نهادها و دستگاه‌ها، تخلف محسوب ­شده و در این صورت نامزدها می‌توانند شکایت خود را به هیئت استانی بررسی تبلیغات اعلام کنند. هیئت استانی بررسی تبلیغات موظف است ظرف (۲۴) ساعت از زمان دریافت شکایت به آن رسیدگی و نتیجه را به نامزد و نهاد و دستگاه اجرایی مورد نظر اعلام کند.

تبصره۲ـ نامزدهای انتخابات در صورت اعتراض به عملکرد هیئت استانی بررسی تبلیغات می ­ توانند شکایت خود را به هیئت اجرایی مرکزی انتخابات اعلام کنند. این هیئت مکلف است ظرف (۲۴) ساعت به آن شکایت رسیدگی و نتیجه را جهت اقدامات بعدی به هیئت استانی بررسی تبلیغات و نامزد اعلام کند.

تبصره۳ـ تخطی از شرایط و موارد مجاز استفاده از امکانات و تسهیلات نهادها و دستگاه‌های اجرایی جرم محسوب شده و مرتکب (اعم از کارکنان، نامزدها و یا هر شخص دیگری) به مجازات جرم سوءاستفاده از اموال و امکانات دولتی محکوم می‌شود.

ماده۶۶ ـ فرمانداران و بخشداران موظفند از طریق فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (فراجا)، شهرداری، دهیاری و سایر مراجع محلی نسبت به امحای آثار تبلیغاتی که در محل­های ممنوع نصب شده­اند، اقدام نمایند.

ماده۶۷ ـ بلافاصله پس از انتخاب معتمدان اصلی و علی­ البدل و تشکیل هیئت اجرایی، هیئت­ های اجرایی حوزه­ های فرعی موظفند در اجرای ماده­­ (۴۴) قانون به منظور تعیین تعداد و محـل استـقرار شعب اخذ رأی تشکیل جلسه داده و مراتب را صورتجلسه نمایند. فرماندار یا بخشدار حـوزه­ فـرعی پس از ثبت اطلاعات و موقعیت جغرافیایی شعب در سامانه، صورتجلسه یادشده را به فـرماندار مـرکـز حوزه­ انتخابیه ارسال می­دارد.

هیئت­ های اجرایی می­بایست حتی­المقدور مکان­هایی را که دارای پوشش مخابراتی است به عنوان مکان شعبه انتخاب ­نمایند.

ماده۶۸ ـ هیئت­ های اجرایی فرعی به استناد ماده­ (۵۲) قانون می­ توانند برای مناطق صعب­العبور، کوهستانی و مسافت­های دور و نقاطی که تأسیس شعب ثابت اخذ رأی مقدور نیست، با اطلاع هیئت نظارت و تصویب هیئت اجرایی مرکز حوزه، شعب اخذ رأی سیار در نظر بگیرند.

تبصره۱ـ هیئت اجرایی مربوط، به جز شرایطی نظیر بحران، اضطرار و موارد امنیتی (به تشخیص هیئت‌های اجرایی و نظارت مربوطه)، باید مسیر تردد شعب اخذ رأی سیار (اعم از بیمارستان­ها، پادگان­ها، روستاها و …) را تعیین نماید و اعضای شعب، حق خروج از مسیر تعیین­ شده را ندارند.

تبصره۲ـ مسیر حرکت شعب اخذ رأی در صورتجلسه­­­ نتایج آرای شعبه در پایان اخذ رأی توسط نماینده­­ هیئت نظارت قید و تأیید می ­گردد.

تبصره۳ـ شعب اخذ رأی سیار جهت شمارش و تنظیم صورتجلسه آرای صندوق پس از انقضای مهلت اخذ رأی باید به محل فرمانداری یا بخشداری (حسب مورد) یا مکانی که از قبل توسط فرمانداری یا بخشداری تعیین گردیده است، مراجعه نمایند.

ماده۶۹ ـ هیئت­ های اجرایی مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند پس از دریافت صورتجلسات تعیین شعب اخـذ رأی حـوزه­ های فـرعی ضمن بررسی و تصویـب آنها، شعب اخذ رأی مرکز حوزه­ انتخابیه را نیز تعیین و مراتب را صورتجلسه و در سامانه ثبت نمایند.

تبصره۱ـ استقرار شعب اخذ رأی در محل ابنیه­ تاریخی، ممنوع می­ باشد.

تبصره۲ـ تعیین تعداد و محل استقرار شعب اخذ رأی مرحله­ دوم انتخابات، به تشخیص هیئت اجرایی و نظارت مربوط می­ باشد.

ماده۷۰ـ فرمانداران مراکـز حـوزه­ های انتخابیه به محض تنظیم صورتجلسه­ تعیین شعب اخذ رأی از سوی هیئت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه، نسبت به انتشار آگهی انتخابات به ترتیبی اقدام می­نمایند که موعد مقرر در ماده (۴۶) قانون دقیقاً رعایت شده و (۹) روز قبل از روز اخذ رأی، آگهی انتخابات در سراسر حوزه انتخابیه منتشر شده باشد.

تـبصره ـ فرمانداران تهران و اصفهان به عنوان فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه­ اقلیت ­های دینی می­ توانند وظیـفه­ انـتشار آگهی انـتخابات را به فرمانداران و بخشداران حوزه­ های فرعی اقلیت ­های دینی محول نمایند.

ماده۷۱ـ فرمانداران و بخشداران برای الصاق آگهی انتخابـات در معابر عمومی و گذرگاه ­ها در سراسر حوز­ه­ انتخابیه با استفاده از امکانات فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (فراجا)، شهرداری ­ها و دهیاری­ ها و سایر منابع محلی اقدام خواهند نمود.

تبصره ـ فرمانداران و بخشداران جهت اطلاع­رسانی آگهی انتخابات در فضای مجازی می‌توانند از امکانات دستگاه­ های مذکور در ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری استفاده نمایند.

ماده۷۲ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند در اجرای ماده­ (۴۷) قـانـون نسـخـه ­ای از آگهی­ های منتشرشـده را از طریق سامانه بـه سـتاد انتـخابـات کشور ارسـال دارنـد. ستاد انتخابات کـشور یک نسخه از این آگهی­ ها را به هـیئت مـرکزی نظارت بر انتخابات ارسال می­ کند.

ماده۷۳ـ هیئت­ های اجرایی مراکز حوزه­ های انتخابیه و حوزه­ های فرعی موظفند در اجرای ماده­ (۴۸) قانون با مدنظر قرار دادن شرایط مندرج در ماده (۴۱) قانون نسبت به تنظیم صورتجلسه­ تعیین (۳) تا (۵) نفر عضو برای هر شعبه­ اخذ رأی و در شعب پرتراکم (۷) تا (۹) نفر اقدام و مشخصات ایشان را در سامانه ثبت نمایند. در تهران می­توان حداکثر تا (۱۱) نفر را به عنوان عضو شعبه تعیین کرد.

ماده۷۴ـ فرمانداران و بخشداران موظفند با توجه به صورتجلسه­ هیئت اجرایی مبنی بر تعیین اعضای شعب اخذ رأی نسبت به صـدور ابلاغ آنان اقدام و از ایشان یا نماینده فرماندار برای تحویل گرفتن صندوق و ملزومات شعب اخذ رأی و تجهیزات الکترونیکی دعوت به عمل آورده و مراتب را صورتجلسه نمایند.

ماده۷۵ـ فرمانداران و بخشداران پس از دعوت و حضور اعضای شعب اخذ رأی در جلسه توجیهی، ضمن ارائه آموزش­ های لازم نسبت به فرایند برگزاری انتخابات در شعبه، ترتیبی اتخاذ خواهند نمود که یک روز قبل از روز اخذ رأی، اعضای شعب اخذ رأی در محل شعب حاضر و بـا انتـخاب هـیئت ریـیسـه، مـحل شـعـبه را آمـاده برای اخذ رأی نمایند.

ماده۷۶ـ فرمانداران و بخشداران موظفند با اطلاع هیئت نظارت به گونه­ای برنامه­ریزی نمایند که در مناطق دورافتاده و صعب­العبور حتی­الامکان یک روز قبل از روز اخذ رأی، تعرفه و برگ ­های رأی و مهر انتخابات و سایر وسایل و لوازم انتخاباتی و تجهیزات الکترونیکی در اختیار اعضای شعبه قرار گیرد. تحویل موارد فوق به اعضای شعب اخذ رأی در شهرها باید در همان روز اخذ رأی و چند ساعت قبل از آغاز رأی­گیری انجام شود.

ماده۷۷ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند در اجرای ماده­ (۴۹) قانون نسبت به تعیین و صدور حکم نماینده­ خود اقدام و مشخصات آنان را در سامانه ثبت نمایند.

تبصره۱ـ فرماندار مرکز حوزه­ انتخابیه می ­تواند اختیار تعیین نماینده را به فرماندار یا بخشدار حوزه­ های فرعی تفویض نماید.

تبصره۲ـ فرمانداران و بخشداران موظفند حداقل (۵) روز قبل از روز اخذ رأی، وظایف نمایندگان را به نحو مقتضی به نامبردگان یادآوری کنند و آموزش­های لازم را به آنان بدهند.

تبصره۳ـ فـرمانداران و بخشداران برای تعیین نماینده­ خود در شعب اخذ رأی، حتی ­الامکان از کارمندان فرمانداری یا بخشداری و یا سایر ادارات دولتی استفاده خواهند کرد.

تبصره۴ـ پس از تعیین و معرفی کتبی ناظر یا ناظران برای هر یک از شعب اخذ رأی حوزه­ انتخابیه از طرف هیئت نظارت مرکز حوزه­ انتخابیه، فرمانداران و بخشداران نسبت به اعزام آنان به محل شعبه اخذ رأی اقدام می ­نمایند.

ماده۷۸ـ فـرمـانـداران و بخـشداران مـوظفنـد بـرای حفاظت شعب اخذ رأی با همکاری فرماندهی انتظامی (فراجا)، به تعداد لازم از مأموران انتخاب و ضمن صدور ابلاغ نامبردگان، آنان را در معیت اعضای شعبه و نماینده­ فرماندار یا بخشدار به محل اعزام نمایند.

تبصره ـ فرماندهی انتظامی (فراجا) می ­تواند در صورت نیاز با تصویب شورای تأمین ذی­ربط از نیروهای نظامی نیز برای حفاظت از شعب اخذ رأی استفاده نماید.

ماده۷۹ـ نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی با لحاظ ماده­ (۶۸) قانون، می­ توانند نماینده یا نمایندگان خود را جهت حضور در شعب اخذ رأی با ارائه فهرست مشخصات سجلی و یک قطعه عکس (۴*۳) به هیئت نظارت مرکز حوزه­ انتخابیه معرفی نمایند. هیئت­ های مزبور موظفند ضمن صدور کارت ورود به شعبه برای نمایندگان نامزدها، لیست اسامی آنان را حداکثر تا (۲۴) ساعت قبل از اخذ رأی به هیئت­ های اجرایی مربوطه ارسال نمایند.

تبصره۱ـ نماینده­ نامزد در شعبه­ اخذ رأی حداقل پنج روز قبل از شروع اخذ رأی باید معرفی گردد.

تبصره۲ـ تأمین نیازهای نماینده­ نامزد در روز اخذ رأی بر عهده­ی نامزد مربوط است.

تبصره۳ـ کارت نمایندگان نامزدها حداکثر (۲۴) ساعت قبل از اخذ رأی باید تحویل نامزد یا نماینده قانونی وی گردد.

ماده۸۰ ـ نمایندگان نامزدها می­ توانند مستند به تبصره (۲) ماده­ (۶۸) قانون، بدون دخالت در انجام وظایف سایر مسئولان شعبه، قبل از مهروموم (پلمب) صندوق تا پایان زمان اخذ رأی، شمارش آراء و تنظیم صورتجلسه در شعبه حضور داشته باشند.

تبصره ـ نمایندگان نامزدها در صورت مشاهده­ تخلف شخصاً یا از طریق نامزد مربوط باید مراتب را به صورت کتبی به نماینده فرماندار یا بخشدار و یا ناظر شعبه و یا هیئت­ های اجرایی و نظارت اعلام نمایند.

ماده۸۱ ـ پیش از شروع برنامه اخذ رأی و قراِئت آراء، اقدامات زیر انجام می­ پذیرد:

۱ـ هر گونه نماد، آگهی و آثار تبلیغاتی باید قبل از شروع اخذ رأی، از محل شعبه ثبت نام و اخذ رأی و محیط پیرامون آن امحاء گردد و در طول ساعات رأی­گیری نیز این موارد در محل یا پیرامون شعبه نصب نشود. مسئولیت این امر برعهده رییس شعبه با همکاری اعضای شعبه و عوامل انتظامی شعبه است. سپس اسامی هیئت رییسه، ناظران، نماینده­ فرماندار، بازرس وزارت کشور (در صورت حضور) در صدر کاربرگ (فرم) صورتجلسه­ نتیجه­ اخذ رأی شعبه ثبت می­ شود و حاضران آن را امضا می­کنند. مشخصات افراد مذکور در سامانه نیز تکمیل می­ شود.

۲ـ آگهی اسامی نامزدها بررسی شده و در صورت لزوم ، تغییرات احتمالی با هماهنگی رؤسای هیئت­ های اجرایی و نظارت مربوط، در صورتجلسه و سامانه ثبت می­ شود.

۳ـ صندوق اخذ رأی، باید در حضور نماینده هیئت نظارت و نماینده­ فرماندار یا بـخشـدار و بـازرس وزارت کـشور (در صورت حضور) باز شود و پس از حصول اطمینان از
خالی بودن صندوق، آن را با بست­های انتخاباتی مخصوص اجرایی و نظارت (با همکاری ناظران) در محل­ های مشخص مهروموم (پلمب) نموده و نماینده هیئت نظارت موضوع را در صورتجلسه گواهی نماید.

تبصره۱ـ در صورت برگزاری انتخابات الکترونیکی، اعضای شعب اخذ رأی مراحل زیر را به ترتیب انجام می­ دهند:

۱ـ راه­اندازی دستگاه احراز هویت و صندوق اخذ رأی الکترونیکی از سوی مجری و ناظر شعبه.

۲ـ بازبینی (کنترل) اطلاعات اعضای شعب و ثبت و ویرایش اطلاعات (در صورت نیاز) در دستگاه احراز هویت.

۳ـ ثبت شماره­ بست­های انتخاباتی مهروموم (پلمب) جهت تنظیم صورتجلسه در دستگاه احراز هویت.

۴ـ تنظیم مرحله­ اول صورتجلسه­ شروع اخذ رأی و امضای الکترونیکی آن توسط نماینده­ فرماندار و نماینده­ هیئت نظارت.

۵ ـ حذف و اضافه نمودن نامزدها با رعایت بند (۲) این ماده. (اصلاحیه ۱۴۰۲/۹/۱۱)

۶ ـ مهروموم (پلمب) دستگاه احراز هویت و صندوق اخذ رأی الکترونیکی از سوی مجری و ناظر شعبه.

۷ـ راه­اندازی صندوق اخذ رأی الکترونیکی.

تبصره۲ـ بر اساس تبصره (۸) ماده­ (۱۰) قانون، در انتخابات الکترونیکی، مجریان و ناظران برای تأیید ارسال داده­ها اعم از صورتجلسات، مکاتبات و سایر موارد مشابه ملزم به استفاده از امضای الکترونیکی می ­باشند.

تبصره۳ـ فرآیند ثبت مشخصات رأی­ دهندگان در شعب اخذ رأی و احراز هویت آنان در کلیه حوزه­ های انتخابیه سراسر کشور الکترونیکی خواهد بود.

ماده۸۲ ـ برنامه اخذ رأی و قرائت آراء در شش مرحله به شرح زیر انجام می ­پذیرد:

۱ـ مرحله مراجعه رأی­ دهندگان.

۲ـ مرحله­ بازبینی (کنترل).

۳ـ مرحله­ ثبت نام (ثبت مشخصات رأی­ دهنده)؛

۴ـ مرحله­ اخذ رأی.

۵ ـ مرحله­ قرائت و شمارش آراء.

۶ ـ مرحله­ تنظیم و تکمیل صورتجلسه.

ماده۸۳ ـ برای انجام مرحله اول (مراجعه رأی­ دهندگان)، حتی­الامکان محل اخذ رأی در محوطه و مکانی استقرار می­یابد که دارای یک درب برای ورود و یک درب برای خروج رأی­ دهندگان باشد.

ماده۸۴ ـ برای انجام مرحله دوم بازبینی (کنترل)، نمـاینـده­ فرماندار یا بخشدار یا رئیس شعبه یا هر یک از منشی­ های شعبه­ اخذ رأی با اخذ شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه، گواهینامه رانندگی یا کارت نظام وظیفه مراجعه­ کننده، موارد زیر را مورد توجه قرار می­ دهند:

۱ـ در حوزه­ های انتخابی ه­ای که انتخابات به صورت کاملاً برون خط (آفلاین) برگزار می ­گردد شناسنامه به مهر انتخابات جاری مجلس شورای اسلامی ممهور نشده باشد.

۲ـ احراز هویت به نحوی که شناسنامه، کارت ملی،گذرنامه، گواهینامه رانندگی یا کارت نظام وظیفه ارائه­شده، متـعلق بـه شخـص مـراجعـه­کننـده بوده و صاحب آن در روز اخذ رأی (۱۸) سال تمام داشته باشد.

۳ـ بر اساس تبصره­ (۴) ماده­ (۱۱) قانون، ملاک اخذ رأی از رأی­ دهندگان، احراز عدم ثبت شماره­ ملی رأی­ دهنده در دستگاه احراز هویت است.

ماده۸۵ ـ نحوه اجرای مرحله سوم (ثبت مشخصات رأی­ دهنده) به شرح زیر است:

۱ـ شیوه­ دستی: پس از انجام بازبینی (کنترل) و حصول اطمینان از اینکه شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه، گواهینامه رانندگی یا کارت نظام وظیفه متعلق به مراجعه­ کننده است، نسبت به استعلام از سامانه (دریافت شناسه (کد) استعلام) و تطبیق مشخصات و اطلاعات رأی­ دهنده با مندرجات مدرک شناسایی وی اقدام و یک نفر از منشی­ها بر اساس مندرجات مدرک هویتی، مشخصات و اطلاعات رأی­ دهنده و شناسه (کد) استعلام از سامانه را روی برگ تعرفه ثبت نموده و آن را بـا قید تـاریخ، با مهر انتخابات مجلس شورای اسلامی ممهور و امضا می­نماید.

۲ـ شیوه الکترونیکی: پس از انجام بازبینی (کنترل) و حصول اطمینان از اینکه شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه، گواهینامه رانندگی یا کارت نظام وظیفه متعلق به مراجعه­ کننده است، نسبت به استعلام از سامانه (دریافت شناسه (کد) استعلام) و تطبیق مشخصات و اطلاعات رأی­ دهنده با مندرجات مدرک شناسایی وی اقدام و پس از صدور امضای الکترونیکی نماینده­ فرماندار و نماینده­ هیئت نظارت، کارتِ مجوز الکترونیکی رأی صادر و تحویل رأی­ دهنده می ­گردد.

ماده۸۶ ـ نحوه اجرای مرحله چهارم (اخذ رأی) به شرح زیر است:

۱ـ نماینده­ فرماندار یا بخشدار و اعضای شعب اخذ رأی باید ترتیبی اتخاذ نمایند که رأی دادن و انتخاب نامزد یا نامزدها مخفی و به صورت کاملاً آزاد و بدون اعمال نفوذ شخص دیگری انجام گیرد و هیچ یـک از اعـضای شعب و نماینده­ فرماندار یا بخشدار و مأموران انتظامی و نماینده هیئت نظارت و اصولاً کلیه افرادی که به نحوی از انحا در شعبه وظیفه­ای به عهده دارند، حق نوشتن برگ رأی یا علامت­زدن در مقابل نام نامزد یا نامزدها برای اشخاص را ندارند. در صورتی که برای نوشتن یا علامت زدن در مقابل نام نامزد یا نامزدهای مورد نظر بر روی برگ رأی نیاز به فرد دیگری باشد، رأی دهنده باید از وجود افراد خارج از شعبه که مورد اعتماد وی هستند استفاده نماید و اعضای شعبه نیز کنترل نمایند تا عمل خلاف قانون انجام نگیرد.

۲ـ نماینده­ هیئت نظارت در صورت مشاهده­ تخلف یا اعمال نفوذ موظف است مراتب را به اعضای شعبه و نماینده­ فرماندار یا بخشدار تذکر دهد و آنان ضمن بررسی موضوع باید فرد یا افراد خاطی را توسط مأموران انتظامی حاضر در شعبه، جلب و مراتب را صورتجلسه نمایند و همراه خاطی تحویل مقامات قضایی دهند.

۳ـ نماینده­ی فرماندار یا بخشدار و یا رئیس شعبه­ اخذ رأی مراقبت خواهند نمود هیچ فرد مسلحی وارد شعبه اخذ رأی نشود. کنترل این امر تـوسط مأموران فرماندهی
نیروی انتظامی (فراجا) در جلوی درب ورودی شعبه انجام می­ گیرد.

۴ـ به استناد تبصره­ (۵) ماده­ (۶۸) قانون، به جز اعضای هیئت­ های اجرایی و شعب اخذ رأی و اعضای هیئت­ های نظارت و بازرسان و ناظران شورای نگهبان، نمایندگان فرماندار و بخشدار، بازرسان وزارت کشور و نمایندگان نامزدها، حضور دیگر افراد در شعب اخذ رأی ممـنوع و جـرم اسـت و بـه جـز مسـئولان یادشده، افراد دیگر فقط می­ توانند به عنوان رأی­ دهنده در محل شعبه حضور یابند و می­بایست بلافاصله پس از دادن رأی، محل شعبه را ترک نمایند. رئیس شعبه یا نماینده­ فرماندار یا بخشدار با همکاری مـأمـوران انتظامی موظفند از حضور افراد غیرمسئول در محل شعبه جلوگیری به عمل آورند.

تبصره ـ در صورت تأیید رئیس شعبه و نماینده هیئت نظارت یک نفر کارشناس فنی می ­تواند به منظور رفع اشکالات فنی در شعبه حضور داشته باشد.

۵ ـ پس از پایان ساعت رأی­گیری (اعلامی توسط وزیر کشور)، تمام افرادی که جهت دادن رأی، در محل شعبه اخذ رأی حضور دارند، به داخل شعبه هدایت شده و درب شعبه توسط عوامل انتظامی شعبه بسته می­ گردد و مسئولان شعبه موظفند پس از بستن درب شعبه، رأی افراد مذکور را اخذ و از ورود سایر اشخاص به شعبه برای رأی‌گیری ممانعت به عمل آورند.

الف ـ شیوه دستی: پس از ثبت نام رأی­ دهنده، برگ رأی توسط متصدی ثبت نام و نماینده هیئت نظارت به مهر انتخابات و مهر نـظارت ممهور و پس از جدا شدن به رأی ­دهنده تحویل می ­گردد. رأی­ دهـنده پس از اخذ برگ رأی، نام و نام خانوادگی و سایر مشخصه ­های نامزد یا نامزدهای مورد نظر خود را بر روی آن می­نویسد و در صورتی که نام و نام خانوادگی نامزدها قبلاً در برگ رأی چاپ شده باشد، در مقابل اسم نامزد یا نامزدهای مورد نظر خود، علامت می­زند و پس از انداختن برگ رأی در صندوق اخذ رأی، مدرک شناسایی خود را دریافت و از درب خروجی شعبه خارج می ­گردد. بدیهی است تعرفه­ انتخاباتی پس از ممهورشدن تحت نظر مشترک اعضای شعبه و ناظرین شورای نگهبان نگهداری خواهد شد.

ب ـ شیوه الکترونیکی: پس از ثبت مشخصات رأی­ دهنده، کارت الکترونیکی مجوز رأی با امضای الکترونیکی نماینده­ فرماندار یا بخشدار و نماینده­ هیئت نظارت صادر و تحویل رأی­ دهنده می­ شود. رأی­ دهنده در کنار صندوق الکترونیکی حاضر شده و کارت الکترونیکی مجوز رأی را در محل مخصوص روی صندوق الکترونیکی قرار می­دهد و بعد از وارد کردن شماره­ نامزد یا نامزدهای مورد نظر خود و مشاهده­ عکس و مشخصات آنها، رأی خود را ثبت می­نماید. دستگاه (صندوق اخذ رأی الکترونیکی) علاوه بر ثبت رأی در حافظه، نسخه چاپی رأی را نمایش می­دهد. سپس این نسخه­ چاپی درون صندوق قرار می­ گیرد. بعد از پایان عملیات، رأی­ دهنده کارت الکترونیکی مجوز رأی را به متصدی شعبه عودت و مدرک شناسایی خود را اخذ و از درب خروجی خارج می ­گردد.

تبصره۱ـ مشخصات رأی­ دهنده پس از تأیید نماینده­ فرماندار و نماینده هیئت نظارت در دستگاه احراز هویت ذخیره می­ شود.

تبصره۲ـ در صورتی که رأی­ دهنده قادر به رأی دادن به صورت الکترونیکی نباشد می­ تواند از یک نفر همراه مورد اعتماد خود برای رأی دادن استفاده نماید.

ماده۸۷ ـ نحوه اجرای مرحله پنجم (قرائت و شمارش آراء) به شرح زیر است:

الف ـ شیوه دستی:

۱ـ اعضای شعبه پـس از انقضای مدت اخذ رأی در صورت حـصول اطمینان از اینکه کلیه­ مراجعه ­کنندگان رأی خود را در صندوق­های رأی انداخته­اند، بلافاصله پس از شمارش تعرفه ­های مصرف­شده و تعرفه و برگ رأی مصرف ­نشده­ باقی­مانده، مراتب را در صورتجلسه درج خواهند کرد.

۲ـ اعضای شعبه با حضور نماینده­ هیئت نظارت و نماینده­ فرماندار یا بخشدار و بازرس وزارت کشور (در صورت حضور) شمارش و قرائت آراء را آغاز می­نمایند و موظفند ترتیبی اتخاذ نمایند که کار قرائت و شمارش آراء همواره توسط حداقل دو نفر انجام شود تا در این باره مراقبت­های لازم به عمل آید.

تبصره۱ـ ترتیب شمارش و قرائت آراء به این صورت است که ابتدا رئیس یا نائب­ رئیس شعبه­ اخذ رأی با همکاری منشی ­ها، تعداد تعرفه ­های مصرف­شده­ را شمارش می ­کنند و ضمن تطبیق تعداد آن با تعداد تعرفه ­های مصرف­ نشده، تـعداد هـر دو قـسمت را به تفکیک در صورتجلسه درج می ­نمایند. سپس بست ­های مهروموم (پلمب)­شده­ صندوق اخذ رأی را باز کرده و آرای داخل صندوق را بدون آنکه خوانده شوند، برگ­شماری و به شرح زیر اقدام می­نمایند:

۱ـ چنانچه «تعداد آرای داخل صندوق» نسبت به تعداد تعرفه ­های صادرشـده یعنی قسمت «ثبت مشخصات رأی­ دهنده» بیشتر باشد، به تعداد اضافی از مجموع برگ­های آراء بدون آنکه خـوانـده شـود، به قید قرعه برداشته و با رنگ قرمز، جمله «باطل شد» بـر روی آن درج و آن را باطل کرده و در صورتجلسه­ اخذ رأی نیز ثبت و در پایان، ضمیمه­ صورتجلسه می­نمایند.

۲ـ چنانچه تعداد «برگ­های رأی داخل صندوق» مساوی یا کمتر از تعداد «تعرفه­ مصرف­شده یعنی قسمت ثبت مشخصات رأی­ دهنده» باشد، اقدام خاصی صورت نمی­ گیرد و فقط تعداد برگ­های رأی داخل صندوق شمارش و در صورتجلسه درج می­ شود.

تبصره۲ـ پس از اینکه برگ­های رأی به ترتیب مذکور شمارش شد، قرائت آراء با رعایت مواد (۲۲)، (۲۳) و (۲۴) قانون و بندها و تبصره ­های ذیل آنها و ماده­ (۲) الحاقی به قانـون نظارت انـجام مـی­شود.

ب ـ شیوه الکترونیکی: اعضای شعبه پس از پایان مدت اخذ رأی با حضور نماینده هیئت نظارت و نماینده­ فرماندار یا بخشدار و بازرس وزارت کشور (در صورت حضور) کار شمارش آراء را به شرح زیر انجام می­ دهند:

نماینده­ فرماندار یا بخشدار و نماینده­ هیئت نظارت، مجوز الکترونیکی تخلیه­ و شمارش مکانیزه­ صندوق را با امضای الکترونیکی خود صادر می­کنند. شمارش صندوق اخذ رأی الکترونیکی به صورت خودکار انجام می­ شود و بر روی حافظه­ انتقال اطلاعات، انتقال می­یابد و پس از آن که به امضای الکترونیکی نماینده­ فرماندار یا بخشدار و نماینده­ هیئت نظارت رسید به دستگاه احراز هویت انتقال می­یابد.

ماده۸۸ ـ نحوه اجرای مرحله ششم (تنظیم صورتجلسه­ قرائت و شمارش آراء) به شرح زیر است:

الف ـ شیوه دستی:

پس از خاتمه­ شمارش و قرائت آراء، صورتجلسه­ اخذ رأی شعبه تکمیل و ضمن ثبت نتیجه­ آراء در سامانه، (۳) نسخه­ از آن تنظیم و تعداد رأی هر یک از دارندگان رأی حتی اگر صفر باشد در صورتجلسه نوشته می­ شود. آنگاه صورتجلسه به امضای نماینده­ فرمـاندار یـا بخـشدار و اعـضای شعبه­ اخذ رأی و نماینده­ هیئت نظارت و بازرس وزارت کشور
می­رسد. سپس اقدامات زیر انجام می ­گردد:

نسخه­ الکترونیک صورتجلسه با امضای مشترک نماینده­ فرماندار یا بخشدار و نماینده­ هیئت نظارت از طریق سامانه به فرماندار و یا بخشدار حوزه­ انتخابیه مربوط ارسال می ­گردد.

پس از دریافت شناسه (کد) تأیید از سامانه و درج در همه­ نسخه­ های صورتجلسه، یک نسخه از صورتجلسه همراه با کلیه­ تعرفه ­های مصرف­شده و برگ­های رأی قـرائت­شـده داخـل صنـدوق رأی قـرار داده می­ شود. علاوه بر آنها، کلیه­ تعرفه ­ها و برگ ­های رأی مصرف­نشده به وسیله دستگاه سوراخ­کن (پانچ)، سوراخ و باطل شده و درون صندوق رأی قرار می ­گیرد.

صندوق دوباره به وسیله­ بست­ های اجرایی و نظارت مهروموم (پلمب) می­ شود. قبل از مهروموم (پلمب)، شماره­ بست ­ها باید در صورتجلسه درج گردد.

یک نسخه از صورتجلسه به نماینده­ فرماندار یا بخشدار تحویل می­ شود. ایشان همراه با اعضای شعبه­ اخذ رأی در معـیت مأموران انتظامی، صندوق رأی را به همراه صورتجلسه و سایر لوازم و مدارک رسماً تحویل هـیئت اجـرایـی یـا نـماینده­ آن می­ دهد.

یک نسخه از صورتجلسه نیز به نماینده­ هیئت نظارت تحویل می ­گردد.

اگر در روز اخذ رأی اشکالات و ایراداتی پدید آمده باشد، باید در صورتجلسه ذکر گردد و به امضای اعضای شعبه و نماینده­ فرمانـدار یا بخشدار و نماینده­ هیئت نـظارت و بازرس وزارت کشور (در صورت حضور) برسد.

ب ـ شیوه الکترونیکی: پس از خاتمه­ شمارش ماشینی (مکانیزه­) آرای صندوق الکترونیکی، صورتجلسه­ الکترونیکی نتیجه­ آرای شعبه شامل تعداد رأی هر یک از دارندگان رأی، حتی اگر صفر باشد تنظیم و به امضای الکترونیکی نماینده­ فرماندار یا بخشدار و نماینده­ هیئت نظارت می ­رسد و بلافاصله به ستاد انتخابات کشور و هیئت مرکزی نظارت به صورت برخط (آنلاین) ارسال می ­گردد.

صورتجلسه در (۳) نسخه تهیه و توسط نماینده­ فرماندار یا بخشدار و نماینده­ هیئت نظارت، اعضای شعبه و بازرس وزارت کشور (در صورت حضور) امضای الکترونیک می­ شود. سپس برگه­ های رأی داخل صندوق­ های رأی الکترونیک (نسخه­ های چاپی)، در پاکت مخصوص قرار داده شده و همراه با (۱) نسخه از صورتجلسه در داخل جعبه­ صندوق الکترونیکی رأی قرار داده می­ شود و مهروموم (پلمب) می ­گردد، علاوه بر آن، یک نسخه به نماینده­ فرماندار یا بخشدار جهت ارائه به هیئت اجرایی و یک نسخه به نماینده­ هیئت نظارت جهت ارائه به هیئت نظارت تحویل می­ شود.

پس از مهروموم (پلمب) مجدد صندوق اخذ رأی الکترونیکی و دستگاه­ های احراز هویت توسط بست­های اجرایی و نظارت، نماینده­ فرماندار یا بخشدار به اتفاق اعضای شعبه­ اخذ رأی و در معیت مأموران فرماندهی نیروی انتظامی (فراجا)، صندوق رأی الکترونیکی و دستگاه­ های احراز هویت را به همراه یک نسخه از صورتجلسه­ شعبه اخذ رأی و سایر لوازم و مدارک رسماً تحویل هیئت اجرایی یا نماینده­ آن می­ دهند.

ماده۸۹ ـ مراحل ثبت مشخصات رأی­ دهنده، اخذ رأی و قرائت و شمارش آراء در مرحله‌ دوم انتخابات، مشابه‌ مرحله‌ اول انتخابات در خصوص ثبت نام، اخذ رأی، قرائت و شمارش آراء با رعایت موارد زیر است:

۱ـ پاسخ استعلام الکترونیکی رأی­ دهنده باید مربوط به همان حوزه‌ انتخابیه  ای باشد که در مرحله‌ دوم مراجعه کرده است.

۲ـ چنانچه رأی­ دهـنده در مرحـله‌ اول بـه هیچ یک از حوزه  های انتخابیه مراجعه نکرده باشد و پاسخ استعلام الکترونیکی آن نیز تأییدکننده‌ عدم مراجعه‌ وی در مرحله‌ اول به هیچ یک از حوزه  های انتخابیه باشد، می ­تواند در انتخابات شرکت کند.

۳ـ با رعایت مفاد بندهای یادشده در صورتی که شعبه کاملاً برون خط (آفلاین) باشد، شناسنامه‌ رأی­ دهنده به مهر مرحله‌ دوم انتخابات جاری ممهور گردد.

ماده۹۰ـ هیئت­ های اجرایی بخش­ها (به استثنای بخش ­های مرکزی) پس از دریافت کلیه­ صندوق­ های رأی و مدارک و صورتجلسات شعب (الکترونیکی یا چاپی) بخش، نسبت به تنظیم صورتجلسه­ تجمیع آرای شعب بخش در حضور اعضای هیئت نظارت اقدام می­ نماید و مدارک، لوازم و صندوق­ ها را برای ارسال به مرکز حوزه­ انتخابیه تحویل بخشدار می­ دهند. برای تسریع در تجمیع نتایج، با امضای الکترونیکی بخشدار، صورتجلسه­ مذکور در سامانه­­ انتخابات ثبت می­ شود.

ماده۹۱ـ بخـشداران سراسر کـشور (به استثنای بخش  های مرکزی) موظفند بلافاصله پس از دریافت «صورتجلسه‌ تجمیع نتایج اخذ آرای بخش از هیئت اجرایی» و نیز «فرم  های نتایج آرای هر یک از شعبه  های اخذ رأی از طریق سامانه‌ انتخابات یا به صورت دستی»، کلیه‌ مدارک و لوازم و نیز دستگاه  های اخذ رأی الکترونیکی و صندوق  های اخذ رأی، به انضمام یک نسخه از صورتجلسه‌ نتایج اخذ رأی بخش را بـه فـرمـانـدار مـتبـوع خـود ارسـال کنند تـا از آن طـریق بـه هیئت اجـرایی مرکز حوزه‌ انتخابیه تحویل شود.

تبصره ـ در بخش  هایی که تابعیت تقسیماتی و تابعیت انتخاباتی آنها متفاوت است، بخشداران موظفند صورتجلسه‌ مربوط و سایر مدارک انتخاباتی را مستقیماً به مرکز حوزه‌ انتخابیه‌ ذی­ربط ارسال نمایند.

ماده۹۲ـ فرمانداران حوزه­ های فرعی موظفند بلافاصله پس از دریافت کلیه مدارک، لوازم، دستگاه­ های اخذ رأی الکترونیکی و صندوق­های اخذ رأی و صورتجلسات بخش­های تابعه، نـسبت بـه تشکیل جلسه­ هیئت اجرایی فرعی در حضور هیئت نظارت اقدام و نتیجه­ کلی انتخابات مرکز شهرستان و بخش­های تابعه را در قالب صورتجلسه، تنظیم و برای تسریع در تجمیع نتایج، با امضای الکترونیکی در سامانه­­ انتخابات ثبت نمایند.

ماده۹۳ـ فرمانداران حوزه­ های فرعی موظفند بلافاصله کـلیه­ مدارک و لوازم و دستگاه­ های اخذ رأی الکترونیکی و صندوق­های اخذ رأی، به انضمام یک نسخه از صورتجلسه­ هیئت اجرایی فرعی شـهرستان را جهت تحویل به هیئت اجرایی مرکز حوزه­ انتخابیه، به فرمانداری مرکز حوزه­ انتخابیه ارسال نمایند.

ماده۹۴ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه پس از دریافت صورتجلسات نتایج آرای همه حوزه­ های فرعی، کلیه­ مدارک و لوازم و دستگاه­ های اخذ رأی الکترونیکی و صندوق­های مربوط به آنها را در اسرع وقت به هیئت اجرایی مرکز حوزه­ انتخابیه تحویل نموده و هیئت اجرایی مرکز حوزه با حضور هیئت نظارت پس از تطبیق نتایج، سریعاً نسبت به تنظیم صورتجلسه­ مشترک نتیجه­ انتخابات حوزه­ انتخابیه اقدام می­نماید. پس از پایان انتخابات، بلافاصله صورتجلسه الکترونیکی نتیجه انتخابات با امضای الکترونیکی هیئت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه و هیئت نظارت بر انتخابات مربوطه تهیه و پنج نسخه از آن چاپ می­ شود که یک نسخه نزد هیئت اجرایی مرکز حوزه انتخابیه نگهداری می­ شود و بقیه برای هیئت نظارت بر انتخابات مزبور و وزارت کشور (دو نسخه) و هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ارسال می­ شود.

تبصره ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند کلیه تعرفه و برگهای رأی مصرف­ نشده باقی­مانده را که از حوزه­ های فرعی تحویل گرفته­ اند، همراه با آنچه که در مرکز حوزه انتخابیه باقی­مانده است، تا زمان صدور دستور امحا از طرف وزارت کشور در محل امن نگهداری و حفاظت نمایند .

ماده۹۵ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه پس از دریافت صورتجلسه­ نتیجه­ انتخابات موضوع ماده (۹۴) این آیین­نامه، برای تسریع در اعلام نتایج، آن را با امضای الکترونیکی در سامانه انتخابات ثبت و سـپس نـسبت بـه انتـشار آگهـی نتـیجه­ انـتخابات در سراسر حوزه­ انتخابیه اقدام می­نمایند.

ماده۹۶ـ هیئت­ های اجرایی حوزه­ های فرعی انتخابات اقلیت ­های دینی، بلافاصله پس از دریافت صنـدوق­های آراء و مـدارک و صـورتجـلسات شـعب اخذ رأی، با حـضور اعضای هیئت نظارت نسبت به تنظیم صورتجلسه­ تجمیع آرای شعب فرمانداری یا بخشداری مربوط در سامانه اقدام نموده و مدارک، لوازم، دستگاه­ های اخذ رأی الکترونیک و صندوق ­ها و صورتجلسه­ تنـظیمـی و تعرفه و برگ­ های رأی مصرف نشده باقی­مانده را جهت اعلام نتیجه به فـرماندار مرکز حوزه انتخابیه تحویل فرماندار یا بخشدار مربوط می­نمایند.

ماده۹۷ـ فرمانداران و بخشدارانی که انتخابات اقلیت ­های دینی را به عنوان حوزه­ فرعی برگزار می­کنند، موظفند بلافاصله پس از دریافت صورتجلسه­ نتیجه اخـذ رأی از هیئت اجرایی فـرعی اقـلیت دینی مربوط، صورتجلسات مذکور را به فرماندار مرکز حوزه­ انتـخابیه­ مربوطه (تهران یا اصفهان) ارسال نمایند.

تبـصره ـ ارسال دستگاه­ های اخذ رأی الکترونیک و صـندوق­های رأی و سـایر مـدارک انـتخـابـاتی مـربـوط به اقلیت ­های دیـنی بـه مـرکـز حوزه­ انتخابیه (تهران یا اصفهان) لـزومی نـدارد و در فرمـانداری­ها یا بـخشـداری­های حوزه­ فـرعی بـاقی می­ماند. بـدیهی است در صورت نیازِ هیئت­ های اجرایی مراکز حوزه­ های انتخابیه­ اقلیت ­های دینی به صندوق­های اخذ رأی و سایر مدارک، فرمانداران و بخشداران حوزه­ های فرعی اقلیت ­های دینی موظفند سریعاً با اعزام پیک ویژه، موارد درخواستی را در اختیار هیئت­ های مذکور قرار دهند.

ماده۹۸ـ فرمانداران تهران و اصفهان (مراکز حوزه­ های انتخابیه اقلیت ­های دینی کشور) بلافاصله پس از وصول نتایج اخذ رأی انتخابات حوزه­ های فرعی اقلیت ­های دینی، برای این حوزه­ها نیز عیناً مواد (۹۴) و (۹۵) این آیین­نامه را به اجرا می ­گذارند.

ماده۹۹ـ فرمانداران تهران و اصفهان (مراکز حوزه­ های انتخابیه­ اقلیت ­های دینی کشور) پس از تـنظیم آگهی نتیجه­ انتخابات مربوط به اقلیت ­های دینی، بلافاصله ضمن انتشار آگهی مزبور در مرکز حوزه­ انتخابیه، متن آن را به مـنظور انـتشـار در حـوزه­ هـای فـرعی به فرمانداران و بخشداران حـوزه­ های فرعی اقلیت مربوط ارسال می­نمایند.

ماده۱۰۰ ـ فرمانداران و بخشداران حوزه­ های فرعی اقلیت ­های دینی، بلافاصله پس از وصول متن آگهی نتیجه­ انتخابات از فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه­ اقلیت ­های دینی،
به منظور اطلاع اقلیت دینی مربوطه نسبت به انتشار آن در مهلت مقرر در حوزه­ های فرعی شهرستان یا بخش اقدام خواهند نمود.

ماده۱۰۱ـ در صـورتی که در پایان مـهلت قانونی ((۲) روز پس از اعلام نتیجه­ اخذ رأی) هیچ گونه شکایتی واصل نگردید، هـیئت اجـرایی مرکز حوزه­ انتخابیه با حضور اعضای هیئت نظارت تشکیل جلسه داده و مراتب عدم وصول شـکایـت و اظـهارنـظر در خـصوص چگونگی بـرگزاری انتـخابات را صورتجلسه و در سامانه ثبت می ­نمایند.

ماده۱۰۲ـ در صورت وصول شکایت در مهلت قانونی ((۲) روز پس از اعلام نتیجه­ اخذ رأی) به هیئت اجرایی مرکز حوزه­ انتخابیه، حداکثر ظرف (۷) روز از تاریخ دریافت شکایات واصل ­شده با توجه به مواد (۸۶) و (۸۸) قانون، مورد رسیدگی قرار گرفته و نتیجه­ صورتجلسه و در سامانه ثبت می ­گردد.

تبصره ـ هیئت اجرایی پس از بررسی شکایات و گزارش ­ها، چنانچه تشخیص دهد که امور انتخابات در یک یا چند شعبه از جریان عادی خارج شده و صحیح انجام نگرفته است، بر اساس ماده­ (۸۸) قانون و با تأیید هیئت نظارت، انتخابات یک یا چند شعبه­ مزبور را در صورتی که در سرنوشت انتخابات مؤثر نباشد، باطل اعلام و در سامانه ثبت می­نماید.

ماده۱۰۳ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه بلافاصله صورتجلسه­ رسیدگی به شـکایـات دریافتـی از هـیئت اجـرایی مـرکز حـوزه­ انتخابیه را به صورت الکترونیکی یک نسخه به ستاد انتخابات کشور و یک نسخه به هیئت نظارت مرکز حوزه­ انتخابیه ارسال می ­کنند­.

ماده۱۰۴ـ ستاد انتخابات کشور نسخه­ای از صورتجلسات واصل ­شده را به هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات جهت بررسی و اعلام نظر شورای نگهبان ارسال می­دارد.

ماده۱۰۵ـ شورای نگهبان نظر خود را در مورد انتخابات هر یک از حوزه  های انتخابیه با رعایت تبصره‌ ذیل ماده‌ (۹۰) قانون به ستاد انتخابات کشور اعلام می  نماید.

ماده۱۰۶ـ ستاد انتخابات کشور موظف است نظر شورای نگهبان را پس از وصول، بلافاصله به منظور اقدام قانونی به فرماندار مرکز حوزه انتخابیه ابلاغ نماید.

ماده۱۰۷ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند پس از وصول نظر
شورای نگهبان درخصوص برگزاری مرحله­ اول انتخابات که از طریق ستاد انتخابات کشور به آنان ابلاغ شده است، حداکثر ظرف مدت (۴۸) ساعت نسبت به تـشکیل جـلسه­ مشترک هیئت اجرایی و هیئت نظارت مرکز حوزه­ انتخابیه اقدام و نتیجه­ نهایی و پایان برنامه­ مرحله­ اول انتخابات را صورتجلسه و در سامانه ثبت نمایند. در صورت داشتن منتخب یا منتخبان در این مـرحله از انتخابات، با هماهنگی و دستور ستاد انتخابات کشور نسبت به صدور اعتبارنامه­ آنان اقدام می­نمایند.

تبصره ـ ستاد انتخابات کشور می ­تواند نمونه­ یکسانی از اعتبارنامه را تهیه و برای دسترسی فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه در سامانه بارگذاری کند.

ماده۱۰۸ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند بلافاصله پس از دریافت صورتجلسه­ مربوطه از هیئت اجرایی و بر اساس تبصره­ (۲) ماده­ (۹) و ماده­ (۹۱) قانون، برای منتخبان مرحله­ اول انتخابات در هر حوزه­ انتخابیه، (۵) نسخه اعتبارنامه با امضای اعضای هیئت اجرایی و هیئت نظارت صـادر و به ترتیب زیر اقدام نمایند:

۱ـ یک نسخه از اعتبارنامه­ تکمیل­ شده را به شخص منتخب یا نماینده­ وی که به طور کتبی معرفی شده باشد تسلیم می ­نماید.

۲ـ سـه نسخـه از اعتبارنامه­ تکمیل­ شده را بـه ستاد انتخابات کشور ارسال می­کند. ستاد انتخابات کشور یک نسخه از اعتبارنامه را به شورای نگهبان و یک نسخه از اعتبارنامه را به مجلس شورای اسلامی ارسال می ­دارد. علاوه بر آن، متعاقباً نتیجه­ نهایی انتخابات را نیز به ستاد انتخابات کشور اعلام می­نماید.

۳ـ نسخه­ باقی­مانده از اعتبارنامه و یک نسخه از صورتجلسه در پرونده­ حوزه­ی انتخابیه نگهداری می­ شود.

۴ـ یک نسخه از صـورتجلسـه به هیئت نظارت مرکز حوزه­ انتخابیه، ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان ارسال می­ شود.

تبصره۱ـ عکس منتخب باید در کلـیه نـسخ اعتـبارنـامه الـصاق و به مهر فرمانداری مرکز حوزه­ انتخابیه ممهور گردد.

تبصره۲ـ در اجرای تبصره­ ذیل ماده­ (۹۲) قانون، در صورتی که اعضای هیئت­ های اجرایی و نظارت پس از اعلام نظر شورای نگهبان از امضای اعتبارنامه خودداری کنند، فرماندار مرکز حوزه­ انتخابیه موظف است به وسیله­ پیک مطمئن کلیه­ نسخ اعتبارنامه را برای امضای وزیر کشور و رئیس هیئت مرکزی نظارت سریعاً به ستاد انتخابات کشور تحویل نماید.

تبصره۳ـ کلیه­ مراحل اجرایی پس از اظهارنظر شورای نگهبان در مرحله­ اول، عیناً در مرحله دوم تکرار خواهد شد.

ماده۱۰۹ـ در حوزه­ های انتخابی ه­ای که اعتبارنامه ­ای برای هیچ یک از نامزدهای انتخاباتی مرحله­ اول صادر نمی ­گردد، فرمانداران مراکز این حوزه­ های انتخابیه موظفند بلافاصله پس از وصول هر یک از صورتجلسات نتایج قطعی مرحله­ اول انتخابات، نسخه­ای از آن را به هیئت نظارت مرکز حوزه­ انتخابیه و ستـاد انـتخـابات کشور ارسال و نسخه
باقی­مانده را در پرونده حوزه انتخابیه نگهداری نمایند.

ماده۱۱۰ـ ستاد انتخابات کشور موظف است پس از اتمام‌رسیدگی به اعتبارنامه ­های نمایندگی کلیه منتخبان در مجلس شورای اسلامی و اخذ موافقت شورای نگهبان، دستور امحای تعرفه و برگ­های رأی مصرف­ شده و مصرف ­نشده­ و اطلاعات و داده‌های داخل صندوق‌های رأی و تمامی مهرهای انتخاباتی کـلیه­ حوزه­ های انتخابیه را به فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه صادر نماید.

ماده۱۱۱ـ فرمانداران مراکز حوزه­ های انتخابیه موظفند پس از وصول دستور وزارت کشور مبنـی بـر امحای تعرفـه و برگ ­های رأی مصرف­شده و مصرف­نشده­ و اطلاعات و داده‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی، با حضور نمایندگان هیئت اجرایی و هیئت نظارت مرکز حوزه­ انتخابیه نسبت به امحای تعرفه و برگ­ های رأی مصرف ­شده و مصرف ­نشده­ و اطلاعات و داده­های انتخابات سراسر حوزه­ انتخابیه به نحو مقتضی اقدام و مراتب را صورتجلسه و در سامانه ثبت نمایند.

تبصره۱ـ در انتخابات الکترونیکی، تخلیه­ الکترونیکی صندوق اخذ رأی و امحا آرای داخل محفظه آن، مطابق دستورالعملی است که وزارت کشور ابلاغ می­نماید.

تبصره۲ـ نظر به اینکه بر اساس تبصره­ ماده­ (۹۷) این آیین­نامه، صندوق ­های رأی حـوزه­ های فرعی انتخابات اقلیت ­های دینی در محل حوزه­ فرعی نگهداری شده و به مرکز حوزه­ انـتخابیـه ارسال نمی‌گردد، فرمانداران تهران و اصفهان به عنوان مراکز حوزه­ های انتخابیه­ اقلیت ­های دینی موظفند پس از وصول دستور وزارت کشور، مراتب را به حوزه­ های فرعی ذی­ربط ابلاغ نمایند تا حوزه­ های فرعی رأساً در این خصوص اقـدام و نسخه ­ای از صورتجـلسه مربوط را به مرکز حوزه­ انتخابیه ارسال نمایند. ایـن صـورتجلسه همراه بـا یـک نسـخه از صـورتجلسه­ مربوط به مرکز حوزه­ انتخابیه توسط فرمـانداران تهران و اصفهان به ستاد انتخـابات کـشور از طریق سامانه ارسال خواهد شد.

ماده۱۱۲ـ دستورالعمل و کاربرگ (فرم)­های مربوط بـه مـواد بخـش اجـرایی این آیین­نامه با تصویب وزیر کشور قابل اجرا می­ باشد.

ماده۱۱۳ـ تصویب­نامه شماره ۵۱۱۴۳/ت۲۲۲۲۰هـ مورخ ۱۳۷۸/۹/۲۳ و اصلاحات بعدی آن لغو می‌شود.

معاون اول رئیس‎ جمهور ـ محمد مخبر
نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا