آیا برگزاری آزمون وکالت ۹۹ در روز ۲۸ آذر ممکن است ؟

پایگاه خبری اختبار- در حالی که ۲۸ آذر به عنوان روز برگزاری آزمون وکالت ۹۹ اعلام شده است، ولی با توجه به محدودیت های شدید اعمال شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در اکثر نقاط کشور، برگزاری آزمون در زمان مقرر در هاله ای از ابهام قرار دارد.

اسکودا به عنوان متولی برگزاری آزمون وکالت، در آگهی ثبت نام آزمون وکالت ۹۹ روز جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹ را به عنوان روز برگزاری این آزمون در مراکز استان های سراسر کشور تعیین و اعلام کرده است.

با این وجود با توجه به اعمال محدودیت های کرونایی شدید از روز شنبه اول آذر ۱۳۹۹ برای مدت نامعلوم، برگزاری آزمون وکالت ۹۹ در زمان تعیین شده در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و داوطلبان با پرسش های زیادی در این باره مواجه هستند.

اجرای «طرح جامع اعمال محدودیت‌های پویا در مقابله با کرونا»

رییس جمهور ۲۶ آبان ۱۳۹۹ از اعمال محدودیت های شدیدی برای کنترل آنچه موج سوم شیوع بیماری کرونا خوانده می شود و اجرای «طرح جامع اعمال محدودیت‌های پویا در مقابله با کرونا» از روز شنبه اول آذرماه خبر داد.

رییس جمهور در مورد مدت اجرای این طرح گفت: از شنبه هفته آینده یعنی اول آذر طرحی اجرا می‌شود که مربوط به کل کشور است و البته در هر شهر بنا بر اقتضائات آن شهر اجرا می‌شود و کلیت آن تا پایان کرونا ادامه خواهد داشت.

بر این اساس و با توجه به وضع ناگوار شیوع بیماری در کشور، شاید پایان نزدیکی برای اجرای این طرح قابل تصور نباشد.

محدودیت تردد بین شهری

دکتر رئیسی معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در تشریح جزئیات طرح اخیر به محدودیت رفت و آمدهای بین شهری اشاره کرد و گفت: محدودیت ترددها شامل سطح هشدار ۲ و ۳ است یعنی منطقه قرمز و نانجی که خودروهای بومی با پلاک بومی این شهرستان‌ها نمی‌توانند از شهر خود خارج شوند و به شهر دیگر هم نمی‌توانند وارد شوند و برعکس پلاک‌های غیر بومی هم نمی‌توانند وارد شهرهای قرمز و نارنجی یا با سطح هشدار ۳ و ۲ شوند.

و بعدا اعلام شد که خودروهای متخلف با جریمه های سنگین مواجه خواهند شد.

۲۷ استان کشور در وضعیت قرمز

بر اساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، در روز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ هنوز ۲۷ استان تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

این در حالی است که آزمون وکالت ۹۹ قرار است در مراکز استان های کشور برگزار شود، و طبیعی است که بخشی از داوطلبان آزمون باید از سایر شهرهای استان و یا کشور مراکز استان ها تردد کنند که با توجه به ممنوعیت تردد بین شهری در این استان ها ممکن نخواهد بود.

سازمان سنجش در مواجهه با محدودیت های کرونایی

آزمون جذب عمومی قضاوت ۹۹ آخرین آزمونی بود که سازمان سنجش در تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۹ برگزار کرده است، این آزمون در بازه زمانی که دولت محدودیت ها را به شدت کاهش داده بود برگزار شد، سهل گیری در این مدت موجب بروز موج سوم شیوع بیماری کرونا و رسیدن فوتی های روزانه به اعدادی نزدیک ۵۰۰ نفر در روز شد.

پس از آن هشتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور که قرار بود در روزهای ۷ و ۸ آذر ۱۳۹۹ توسط سامان سنجش برگزار شود به جهت محدودیت های کرونایی به تعویق افتاد.

از سوی دیگر معاونت منابع انسانی قوه قضاییه نیز از به تعویق افتادن زمان برگزاری مرحله تشریحی آزمون جذب عمومی قضاوت سال ۱۳۹۹ به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا خبر داد، این مرحله از آزمون قضاوت قرار بود در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۹ برگزار شود.

کسی پاسخگو نیست

هرچند به نظر نمی رسد با وجود محدودیت های شدید کرونایی که بخش های مختلف کشور بر اجرای آن اصرار دارند، سازمان سنجش امکان برگزاری آزمون وکالت ۹۹ در آذرماه را داشته باشد، ولی هنوز با وجود فشار زیاد داوطلبان در مورد تعیین تکلیف زمان برگزاری آزمون، هیچ منبع رسمی حاضر به اعلام نظر قطعی نشده است.

به نظر می رسد از سویی کانون های وکلا و اسکودا نمی خواهند مسوولیت لغو یا تعویق برگزاری آزمون را بر عهده بگیرند و از سوی دیگر هم سازمان سنجش متوجه حساسیت موضوع برای داوطلبان آزمون وکالت نیست، و موضوع در پیچ و خم مکاتبات اداری و استعلام از این سو آن سو سرگردان شده است.

نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

‫۱۴ دیدگاه ها

 1. کاش همه نظر شما رو داشتن و انسان بودن خیلیا بویی از انسانیت نبردن و انقدر خودخواهن که فکر میکنن فقط خودشون خوندن و خواستار برگزاری آزمونن که خداروشکر طمعکار هیچوقت به خواسته اش نمیرسه

 2. سلام
  به جونیمون رحم کنین آزمون دیر تر از حد موعد برگزار کنین به خدا کرونا ویروس وحشت ناکیه
  به صلاحدید همه داوطلبانه که ازمون دیر تر برگزار بشه.
  ما جونمون از سر راه نیاوردیم بهمون رحم کنین آزمون دیرتر برگذار کنینن

 3. کلا هیچ کس نیست تکلیف ما رو روشن کنه این همه بی مسئولیتی واقعا نوبره بابا ما چندین ماهه درس خوندیم الان موندیم باید چیکار کنیم دلم برای فارغ التحصیل های حقوق میسوزه واقعا

 4. داوطلبانی که واقعا زحمت کشیدن و چند ماهه تو خونه هستن و خوندن اصلا راضی به تعویق آزمون نیستن و با هر شرایطی که باشه میرن سر جلسه ولی اونایی که تا الان نخوندن و نمیخونن هی کمپین برگزار میکنن هی درخواست تعویق میدن . بنابراین امیدوارم زمان آزمون تغییری نکنه…

 5. یعنی اگر الان بگن باید بدون ماسک سر موعد مقرر پاشین بیاین امتحان بهتره تا اینکه دو هفته دیگه خبر تعویق بدن!! ما واسمون مهمتر از تعویق یا عدم تعویق تعیین تکلیف نهاییه هر چی که میخاد باشه…

 6. چرا اذیت میکنید آخه یا بگین آره یا نه؟ اگه نه هست ما برنامه مون و پیش بریم اگه تعویقه برنامه جدید بچینیم همه ماها واسه هر ثانیه مون برنامه ریزی کردیم لطفا زود خبر بدین

 7. سلام
  من هم کار میکنم هم واسه آزمون درس میخونم ازطرفی هم متاهل هستم و چک دارم و الان کارم رو تعطیل کردم برای آمادگی بیشتر
  حداقل اگر میخوان تعویق کنن تاریخ دقیق رو بگن ببینیم چکار میکنیم

 8. من یک سال مدام میخونم اما متاسفانه یک ماه پیش کرونا گرفتم و چند روزی میشه که حال عمومیم خوب شده و واقعا آمادگی آزمون ندارم من دیدم چطوری آدما میمیرن توی این سرما اگه تهویه مناسبی نباشه یه بیمار کرونای اونجا باشه ۳روز بعد آزمون با حجم بالای از بیمار طرفیم امیدوارم به زمان مناسب تری موکول بشه

 9. تعویق قطعیه درباره تاریخ ازمون باید مکاتبه بشه که بهمن و اسفن منطقی به نظر میرسه

 10. این خبرها و مطالب که بارها تکرار شده داوطلبین دنبال خبر قطعی برگزاری یا تعویق هستند اگر مطلبی در این مورد به صورت قطعی منتشر شد بیان کنید وگرنه این حدس و گمان ها و نظرات که فایده ایی نداره

 11. خانم زنده دل پس جریان اون عکسی که تو فضاهای مجازی پخش شده در مورد پاسخ وزارت بهداشت به سازمان سنجش چیه؟ حقیقت داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا