آیین‌نامه اجرایی بند (ز) تبصره (۶) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور

آیین‌نامه اجرایی بند (ز) تبصره (۶) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور

مصوب ۱۳۹۷/۳/۲۰ هیات وزیران

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۳/۲۰ به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد بند (ز) تبصره (۶) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، آیین‌­نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‌­نامه اجرایی بند (ز) تبصره (۶) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور

ماده۱ـ در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف ـ بیمه‌گزار: شرکت‌ ملی گاز ایران و شرکت مادر تخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران حسب مورد به نمایندگی از طرف مشترکین برق و گاز

ب ـ بیمه‌گر: شرکت بیمه‌ای که متعهد است نسبت به ارایه پوشش بیمه‌ای و جبران خسارت­های  وارده به ذی­نفعان طبق مفاد این آیین‌نامه و قرارداد مربوط اقدام نماید.

پ ـ حوادث تحت پوشش: حوادث موضوع ماده (۱۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) ـ مصوب ۱۳۹۳ ـ .

ت ـ ذی­نفعان بیمه‌­نامه: مشترکین و مصرف‌­کنندگان مجاز برق و گاز طبیعی واحدهای مسکونی و تجاری اعم از شهری و روستایی و سکونتگاهی عشایری و کلیه اشخاص زیان‌دیده ناشی از حوادث تحت پوشش.

ماده۲ـ سقف مبلغ مناقصه، معادل سقف اعتبارات مندرج در ردیف‌های مربوط در جدول شماره (۹) قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور و در حد وصولی ردیف‌های درآمدی (۱۶۰۱۸۵) و (۱۶۰۱۸۶) جدول شماره (۵) قانون و براساس نرخ‌های مندرج در مفاد بند (ز) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور به تعداد واحدهای مسکونی و تجاری در پایان سال ۱۳۹۶ با اعمال ضریب افزایش مشترکین در متوسط پنج سال گذشته می­‌باشد.

ماده۳ـ نحوه برگزاری مناقصه از طریق ساز و کار قانون برگزاری مناقصات ـ مصوب۱۳۸۳ـ به صورت عمومی یا محدود بر اساس بالاترین میزان تعهدات پیشنهادی بیمه­‌گران است.

ماده۴ـ قراردادها به نحوی تنظیم خواهد شد که حوادث احتمالی از ۱۳۹۷/۱/۱ لغایت پایان سال ۱۳۹۷ را تحت پوشش قرار دهد.

ماده۵ ـ حداقل میزان تعهدات شرکت­‌های بیمه­‌گر در برگزاری مناقصه به شرح زیر تعیین می‌­شود:

الف ـ فوت: پانصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۵۰۰) ریال به ازای هر نفر

ب ـ نقص عضو: سیصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۳۰۰) ریال به ازای هر نفر

پ ـ مالی: هفتصد میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۷۰۰) ریال به ازای هر واحد مسکونی یا تجاری

تبصره۱ـ حداقل میزان تعهدات بابت خسارات مالی ناشی از حوادث شبکه داخلی برق، هفده میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۱۷) ریال می‌باشد.

تبصره۲ـ سایر شرایط مربوط به تعهدات بیمه‌­گر و پرداخت خسارت، تابع قراردادهای منعقده با بیمه­‌گر می‌باشد.

ماده۶ ـ بیمه­‌گزار موظف است گزارش عملکرد این آیین‌نامه از قبیل اعتبار دریافتی و خسارت‌های پرداختی را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال نماید.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری

بند (ز) تبصره (۶) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور

ز – مطابق ماده (۱۲) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) به هر یک از وزارتخانه‌های نفت و نیرو از طریق شرکتهای تابعه ذی‌ربط اجازه داده می‌شود ماهانه از هر واحد مسکونی و تجاری مشترکین گاز مبلغ دو هزار (۲۰۰۰) ریال و از هر واحد مسکونی و تجاری مشترکین برق مبلغ یک هزار (۱۰۰۰)ریال أخذ و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیفهای ۱۶۰۱۸۵ و ۱۶۰۱۸۶ جدول شماره (۵) این قانون نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و برای موارد مندرج در ماده مذکور به مصرف برسانند. برای مشترکین روستایی، مبالغ فوق‌الذکر معادل پنجاه‌درصد(۵۰%) خواهد بود. وجوه فوق، مشمول مالیات به نرخ صفر است.
آیین‌نامه اجرائی این بند متضمن سقف و نحوه برگزاری مناقصه، تعهدات شرکتهای بیمه‌گر و پرداخت خسارت به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت‌وزیران می‌رسد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا