آیین نامه اجرایی بند ب تبصره ۱۷ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور

مصوبه شماره ۴۲۷۳۵/ت۵۷۸۲۴ه مورخ ۱۳۹۹/۴/۲۳ هیات وزیران

هیئت وزیران در جلسه ۱۸ /۴ /۱۳۹۹ به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران و به استناد بند (ب) تبصره (۱۷) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، آیین‌ نامه اجرایی بند یاد شده را به شرح زیر تصویب کرد:

ماده ۱ – در این آیین‌ نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می ‌روند:

۱ – کمک معیشت: مبلغی معادل حداقل حقوق کارکنان شاغل دولت موضوع ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری – مصوب ۱۳۸۶-

۲ – بنیاد: بنیاد شهید و امور ایثارگران

۳. مشمولین: جانبازان و آزاداگان غیرحالت اشتغال معسر فاقد درآمد که بر اساس قوانین نیروهای مسلح، مشمول دریافت حقوق وظیفه نمی‌باشند، تا زمانی که فاقد درآمد و شغل باشند. (اصلاحی ۱۳۹۹/۶/۱۵)

تبصره ۱- در صورتی که جانباز و آزاده دارای اموال قابل بهره ‌برداری برای اشتغال و کسب درآمد باشند، با تشخیص بنیاد مشمول این آیین‌ نامه نمی‌ باشند.

تبصره ۲- جانبازان یا آزادگانی که از صندوق ‌های بیمه و بازنشستگی یا مستمری استفاده می ‌کنند و یا بانوان جانباز و آزاده ‌ای که از همسر خود نفقه دریافت می ‌کنند،‌ مشمول این آیین ‌نامه نمی ‌باشند.

ماده ۲- مشمولین این آیین ‌نامه برای برخورداری از کمک معیشت موظفند مدارک زیر را به بنیاد محل پرونده خود ارایه نمایند:
۱ – اصل تقاضانامه مربوط
۲ – اقرارنامه محضری مبنی‌ بر فاقد شغل و درآمد بودن

ماده ۳ – بنیاد موظف است به منظور برقراری کمک معیشت، اقدامات زیر را به عمل آورد:

۱ – استعلام از مراجع مربوط شامل وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی، صندوق ‌های بیمه و بازنشستگی، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حسب مورد به تشخیص بنیاد.

۲ – پایش اطلاعات مشمولین آیین‌ نامه از حیث اشتغال یا درآمد یا تغییرات ایجاد شده در وضعیت آنان هر شش ماه یکبار.

۳ – بررسی و اقدام لازم درخصوص درخواست‌های دریافتی.

تبصره – دستگاه‌ های مذکور در بند (۱) این ماده موظفند برای احراز عدم وجود درآمد مشمولین این آیین ‌نامه استعلام ‌های بنیاد را ظرف یک ماه پاسخ دهند.

ماده ۴- بنیاد موظف است ظرف سه ماه نسبت به تدوین شیوه‌ نامه مرتبط برای مشمولان این آیین ‌نامه بر اساس درصد جانبازی، شرایط سنی، بیماران صعب‌ العلاج و معلولین دارای محدودیت ‌های جسمی حرکتی و ضایعات غیرجانبازی که با تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد قادر به کار نمی‌ باشند، اقدام نماید.

ماده ۵- برقراری و پرداخت کمک معیشت به مشمولین در چهارچوب ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور و در سقف اعتبارات تخصیص یافته از ابتدای سال ۱۳۹۹ امکان‌ پذیر است.

ماده ۶- نظارت بر حسن اجرای این آیین ‌نامه بر عهده بنیاد است.

اسحاق جهانگیری
معاون اول رییس جمهور

بند ب تبصره ۱۷ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور:

بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف است از محل اعتبارات موضوع ردیف ۱۳۱۶۰۰ جدول شماره (۷)‌ این قانون به جانبازان و آزادگان غیرحالت اشتغال معسر فاقد درآمد که بر اساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نمی‌باشند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند، ماهانه کمک‌معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت پرداخت کند. آیین‌نامه اجرائی این بند به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران تهیه می‌شود و به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا