آیین نامه اجرایی بند (و) تبصره (۱۳) قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور

آیین نامه اجرایی بند (و) تبصره (۱۳) قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور

مصوب جلسه ۳۰ تیر ۱۳۹۵ هیأت وزیران

 در مورد الزام بانک ها به امهال سه ساله به کشاورزانی که دچار خسارت خشکسالی یا سرمازدگی یا آفات و بیماری‌های همه‌گیر یا حوادث غیرمترقبه یا آتش‌سوزی غیرعمدی شده باشند

ماده۱ـ در این آیین­ نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­ روند:

الف ـ ذی­­ نفعان مشمول: کشاورزان و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی که از بانک­های عامل و صندوق­های حمایتی، تسهیلات بخش کشاورزی (شامل زراعت، باغبانی، پرورش دام و طیور و آبزیان، جنگل­داری و مرتع­داری) دریافت نموده و خسارت وارده به آنها در اثر حوادث غیرمترقبه، به تأیید کارگروه موضوع ماده (۳) این آیین­ نامه رسیده باشد.

ب ـ حوادث غیرمترقبه: خشکسالی، سیل، برف، تگرگ، سرمازدگی، آتش­ سوزی غیرعمد، زلزله، آفات و بیماری­های همه­ گیر گیاهی و دامی و نظایر آن که درآمد انتظاری ناشی از فعالیت کشاورزی ذی­ نفعان مشمول این آیین­ نامه را با مخاطره جدی مواجه نموده است.

پ ـ بانک عامل: کلیه بانک ­های دولتی و غیردولتی و مؤسسات مالی دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که به بخش کشاورزی تسهیلات پرداخت نموده ­اند.

ماده۲ـ در سطح ملی، فهرست استان­ ها و مناطقی که از سال ۱۳۹۴ تحت تأثیر حوادث غیرمترقبه قرار داشته ‏اند، توسط سازمان مدیریت بحران کشور تعیین و به استانداری­ ها جهت تشکیل کارگروه موضوع ماده (۳) این آیین­ نامه اعلام خواهد شد.

ماده۳ـ در سطح منطقه­ ای، تأیید خسارت وارده به ذی­ نفعان مشمول این آیین­ نامه، برعهده کارگروهی متشکل از فرمانداری شهرستان (رئیس کارگروه)، مدیریت جهادکشاورزی شهرستان (دبیر کارگروه)، نمایندگان صندوق بیمه محصولات کشاورزی و بانک عامل و یا صندوق­ های حمایتی در شهرستان خواهد بود.

تبصره۱ـ تعیین دوره یا مدت استمهال تسهیلات سررسید شده، متناسب با میزان خسارت وارده، نوع فعالیت­های کشاورزی و میزان غرامت پرداخت شده توسط صندوق بیمه کشاورزی به ذی نفعان مشمول این آیین­ نامه، برعهده کارگروه موضوع ماده (۳) این آیین ‏نامه است.

تبصره۲ـ آن دسته از کشاورزانی که به تشخیص کارگروه موضوع ماده (۳) این آیین­ نامه براساس نوع فعالیت کشاورزی، خسارات وارده به آنها از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی تأمین و پرداخت شده است، مشمول حکم این ماده نمی‏ شوند.

تبصره۳ـ دبیر کارگروه، فهرست اسامی ذی­ نفعان مشمول این آیین نامه را به همراه اطلاعات مالی مربوط، به بانک­های عامل و صندوق­های حمایتی اعلام می­ نماید.

ماده۴ـ بانک­های عامل موظفند پس از تأیید کارگروه مربوط، نسبت به امهال تسهیلات سررسید شده سال ۱۳۹۴ ذی‏ نفعان مشمول این آیین ­نامه به مدت حداکثر تا سه سال اقدام نمایند و آمار هزینه های امهال مذکور را به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جهت انعکاس به سازمان مدیریت و برنامه ­ریزی کشور اعلام نمایند.

تبصره ـ بانک­ های عامل موظفند ظرف دو هفته پس از ابلاغ این آیین­ نامه، نسبت به ابلاغ آن به نمایندگان خود در شعب استانی و شهرستانی اقدام نمایند.

ماده۵ ـ شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه ‏گذاری در بخش کشاورزی موظف است از طریق صندوق‏ های غیردولتی حمایت از بخش کشاورزی نسبت به امهال تسهیلات سررسید شده سال ۱۳۹۵ ذی­ نفعان مشمول این آیین­ نامه به مدت حداکثر تا سه سال اقدام نماید.

ماده۶ ـ بار مالی مواد (۴) و (۵) این آیین­ نامه، پس از اعلام بانک عامل از محل اعتبارات ماده (۱۲) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور ـ مصوب۱۳۸۷ ـ و یا اعتبارات پیش بینی نشده تأمین می­ شود.

ماده۷ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزارت کشور و شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه­ گذاری در بخش کشاورزی موظفند گزارش عملکرد این آیین­ نامه را در مقاطع سه ماهه به سازمان مدیریت و برنامه ­ریزی کشور ارایه نمایند.

بند و تبصره ۱۳ قانون بودجه سال ۱۳۹۵:

وـ کلیه بانکهای کشور اعم از دولتی، غیردولتی و مؤسسات مالی و صندوق‌های حمایتی که به بخش کشاورزی تسهیلات پرداخت نموده‌اند، موظفند بازپرداخت وامهای اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی که دچار خسارت خشکسالی یا سرمازدگی یا آفات و بیماری‌های همه‌گیر و یا حوادث غیرمترقبه و یا آتش‌سوزی غیرعمدی شده باشند را با تأیید کارگروهی متشکل از نمایندگان جهاد کشاورزی شهرستان، بانک مربوطه در شهرستان، صندوق بیمه کشاورزی شهرستان و فرمانداری شهرستان مشروط به تأمین بار مالی اضافی از محل اعتبارات ماده (۱۲) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور و اعتبارات پیش‌بینی‌نشده قانون بودجه به مدت سه سال امهال کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا