اصرار دادگستری اصفهان بر شمول آیین‌نامه لایحه استقلال مصوب ۱۴۰۰ بر کارآموزان قبولی سال ۹۹/ لیلا رئیسی: در حال پیگیری موضوع هستیم

پایگاه خبری اختبار- رییس کانون وکلای اصفهان در راستای شفاف‌سازی اعمال آیین‌نامه جدید لایحه استقلال بر قبول‌شدگان آزمون وکالت ۱۳۹۹ گفت: جدول حضور در دادگستری توسط این کانون ارائه نشده و برگه منتشر شده در فضای مجازی نیز مربوط به کانون وکلای دادگستری نیست.

به گزارش پایگاه خبری اختبار، اخیرا خبرهایی از اعمال آیین‌نامه جدید لایحه استقلال بر کارآموزان وکالت برخی از کانون‌های وکلای دادگستری شنیده می‌شود. در همین راستا تصویری به دست اختبار رسیده که بر اساس آن کارآموزان کانون وکلای دادگستری اصفهان مکلف شده‌اند به مدت ۱۸۰ روز در محاکم قضایی حاضر شده و اقدام به تهیه گزارش کارآموزی نمایند.

دکتر لیلا رئیسی، رییس کانون وکلای دادگستری اصفهان، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما درخصوص جزییات این خبر گفت: بحث کارآموزان جزئی از موضوع کلان آیین نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلا مصوب ۱۴۰۰ است. کانون اصفهان ازجمله کانون‌هایی است که از ابتدا با اجرایی شدن آیین‌نامه مخالفت کرد. این کانون همچنین تنها کانونی بود که با اعطای اختیار تام به هیات مذاکره‌کننده مخالفت کرده بود.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: باتوجه به این شرایط، طبیعتاً این کانون نسبت به وضعیت کارآموزان خود حساس خواهد بود. مکررا اعلام کرده‌ایم از نظر ما کارآموزانی که در آزمون وکالت ۱۳۹۹ شرکت کرده بودند، بایستی مشمول آیین‌نامه سال ۱۳۳۴ شوند. در این خصوص بارها کتبا به دادگستری اصفهان اعلام‌نمودیم که در کانون اصفهان برای این کار آموزان مبنا آیین نامه ۱۳۳۴ است. حتی دلیل به تعویق افتادن فرآیند کار آموزی این کانون نیز همین پافشاری بود.

رئیسی با اشاره به اینکه کارآموزی دو قسمت دارد که بخشی مربوط به کانون‌های وکلاست و بخشی نیز با دادگستری مرتبط است افزود: با اعتقاد به غیرقابل اجرایی بودن آیین‌نامه، بخش‌هایی که مربوط به کانون وکلا بوده است، طبق آیین نامه لایحه استقلال۱۳۳۴ اجرایی شده است و ادامه خواهد داشت و کارآموزان با همین مبنا به دادگستری معرفی شده‌اند.

او درخصوص زمان شروع کارآموزی کارآموزان این کانون نیز گفت: متاسفانه فرآیند کارآموزی کارآموزان کانون وکلای اصفهان نسبت به سایر کانون‌ها به دلیل مخالفت مستقیم دادگستری و فشار بر اجرای آیین نامه جدید دیرتر آغاز شده و این موضوع همچنان ادامه دارد. طبق رایزنی‌ها قرار بر شروع کارآموزی از ابتدای مردادماه بود اما دادگستری روند خود را در پیش گرفت و رأسا به کار آموزان اعلام کرده که از ۱ شهریور فرآیند کارآموزی را آغاز کنند. کانون اصفهان به هیچ نحو این عمل را تایید ننموده و حتی طی نامه های مکرر نسبت به این موضوع اعتراض کرده است.

رییسی گفت: علی‌رغم پیگیری‌های تلفنی، قرار شده است جلسه‌ای حضوری با مسئولین دادگستری داشته باشیم. در هر صورت حقیقت این است که اجرای بخشی از آیین‌نامه مربوط به دادگستری است و ما امکان مداخله در آن قسمت را طبق قانون نداریم.

او در پایان یک بار دیگر تاکید کرد: علت تاخیر فرآیند کارآموزی، مقاومت و ایستادگی کانون و دفاع از حقوق از کارآموزان است که مطابق سایر کانون‌ها بتوانند مشمول آیین‌نامه ۱۳۳۴ باشند. اما دلیل عدم اجرای بخشنامه ای که صراحتا اعلام می‌نماید کارآموزان ۹۹ مشمول آیبن نامه ۱۳۳۴ هستند مشخص نیست. صراحتا عرض می‌کنم هیچ تاییدی از سوی کمسیون کارآموزی اصفهان انجام نشده است و هیچ جدول حضور در دادگستری توسط این کانون ارائه نشده و برگه منتشر شده در فضای مجازی نیز مربوط به کانون وکلای دادگستری نبوده و برخی به اشتباه نامه دادگستری را به کانون وکلا منتسب کردند.

نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا