اطلاعیه اسکودا در مورد خبر کذب دستگیری ۱۵ نفر از وکلای دادگستری

در پی انتشار خبر کذب دستگیری ۱۵ نفر از وکلای دادگستری منتشر شد :

اطلاعیه اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران

پایگاه خبری اختبار – به دنبال انتشار خبری مبنی بر دستگیری ۱۵ نفر از وکلای دادگستری در یک مهمانی در استان مازندران و مشخص شدن نادرست بودن این خبر اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران اقدام به انتشار اطلاعیه ای نموده است.

اطلاعیه اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران

در خبری منتسب به روابط عمومی دادگستری کل استان مازندران به نقل از برخی مقامات قضائی مطالبی آمده است که موهم دستگیری ۱۵ نفر وکیل در مجلسی با شرایط نامناسب می باشد.

در تفصیل مطلب مشخص شده که منظور، حضور دو نفر وکیل در میان دستگیرشدگان است. تحقیقات بعدی نشان می دهد یکی از آنان وابسته به یکی از کانونهای وکلا و دیگری از اعضای مرکز مشاوران قوه قضائیه بوده است. علاوه بر اینکه این خبر سؤالات ذیل را به ذهن متبادر می کند، نحوه انتشار آن، به ویژه در برخی خبرگزاری ها یا نشریات مدعی تعهد و تقوای رسانه ای، درخور تأمل بسیار است زیرا هر ناظر بی طرفی متوجه می شود گویی هدف این بوده که دستگیری پانزده نفر وکیل در شرایط نامناسب به اذهان القاء شود.

امّا ابهامات و سؤالات موجود در این مورد بدون قید انحصار و از باب تبادر به لحاظ غیر متعارف بودن خبر و نحوه نشر آن، به شرح آتی است:

۱– با توجه به مواد ۲۸، ۲۹ و ۳۰ قانون آیین دادرسی کیفری جدید و تبصره ماده ۳۲ قانون مذکور، علت دخالت مأمورین حفاظت اطلاعات قوه قضائیه چه بوده است؟

آیا دادسرای مازندران ضابط قانونی دراختیار نداشته است؟

و یا منظور از «مأموران» اقدام کننده، ضابطان رسمی دادگستری بوده اند که در این صورت رسانه ای شدن خبر از ناحیه حفاظت اطلاعات قوه قضائیه محل تأمل خواهد بود.

۲- از آنجا که ورود به مسکن افراد امر بسیار خطیری است، ورود به خانه مورد بحث مسبوق به کدامیک از شقوق ۵ گانه ماده ۶۴ قانون آیین دادرسی کیفری بوده است؟

۳– هرچند موارد عنوان شده هنوز در مرحله اثباتی است، اما با توجه به طبع آنچه مطرح شده، این سؤال قابل طرح است که اقدام در این خصوص با عنایت به ماده ۱۰۲ اصلاحی قانون آیین دادرسی کیفری و محدودیت های مندرج در آن چه توجیهی داشته است؟

۴– ایضاً با توجه به طبع موارد مطروحه، انتشار وسیع خبر با توجه به ممنوعیت شرعی «نقل گناه»، چه توجیهی دارد؟

۵– تصریح و بیان موقعیت اجتماعی دو تن از دستگیرشدگان (صرفنظر از اینکه نحوه بیان مطلب تعمیم این موقعیت اجتماعی به کل دستگیرشدگان است)، با توجه به مفهوم مخالف ماده ۳۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری، چه صورتی پیدا می کند؟

حاصل اینکه به نظر می رسد طرح موضوع را، به نحو مطروح و انعکاس رسانه ای آن در فضای حقیقی و مجازی، نمی توان جریانی عادی و یا ناشی از قصور و اشتباه تلقی کرد.

به ویژه با توجه به اینکه اگر این نحو خبررسانی درمورد رویدادها چه درمورد وکلا باشد و چه در مورد قضات و یا دیگران متداول شود، مطمئناً باعث سلب اعتماد عمومی از افراد و مقاماتی خواهد شد که طبع کار انها اقتضای نهایت احتیاط و تقوا را دارد.

امید است مقامات محترم قضایی و نظارتی، به فوریت و قاطعیت، درخصوص مورد تحقیق و اقدام و اطلاع رسانی نمایند.

 

روابط عمومی اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

  1. چرا اسکودا نسبت به منتشر کنندگان این خبر کذب در این وسعت از طریق احد از کانونها یا وکلای خبره اقدام به شکایت کیفری تهمت و افتراء نمی کند؟

  2. این سیاست، از قوه قضاییه نشات میگیره، هدف زیر سوال بردن کانون وکلا درگزینش وکلاست. و به تبع اون استقلال کانون

  3. با سلام

    بسیار از این حرکت اسکودا خوشحال شدم در واقع از کانون ها نا امید بودم و فکر نمی کردم واکنشی نشون بدن ضمن اینکه پیگیری رسمی برای تعقیب انتظامی و کیفری قاضی صادر کننده مجوز ورود به منزل و ریاست حفاظت دادگستری مازندران به جهت انتشار اخبار اتهامات منافی عفت در خصوص وکلا رو باید به جد تعقیب کرد

    با سپاس و احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا