اولین واکنش رئیس سازمان ثبت به حاشیه‌های آزمون سردفتری ۹۷

احمد تویسرکانی:

حرف و حدیث‌ها ناروا هستند

پایگاه خبری اختبار- با گذشت بیش از یک ماه از اعلام نتایج آزمون سردفتری سال ۱۳۹۷، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به اعتراضات و حاشیه‌های ایجاد شده درخصوص این آزمون واکنش نشان داد.

به گزارش اختبار به نقل از فارس، احمد توسرکانی امروز، یکشنبه ۲۰ آبان، در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی پیرامون ابهامات آزمون سردفتری، گفت: به موجب قانون در ازای هر ۱۵ هزار نفر یک دفترخانه ایجاد می‌شود، حدود ده سال آزمون برگزار نشد چون در سال ۷۶-۷۷ بیشتر از میزان لازم جذب صورت گرفته بود و قرار شد امسال ۹۶۰ دفتر به دفاتر اضافه شود. در ابتدا شرکت معتبری که مجوز قانونی را داشته باشد و سابقه برگزاری آزمون نیز داشته باشد شناسایی شد و هزینه‌ها نیز بررسی شد. تمام پول متقاضیان به شرکت واریز شد.

تویسرکانی خاطرنشان کرد: طراحی سؤال و تکثیر آنها با حفاظت اطلاعات قوه قضاییه بود و لو رفتن سؤالات اتهاماتی است که بدون شواهد زده شده است.

وی ادامه داد: حدود ۸۰ هزار نفر برای ۹۶۰ دفترخانه ثبت‌نام کردند و ما مکلف بودیم ۳۰ درصد افراد را از ایثارگران انتخاب کنیم که قریب ۳۰۰ نفر سهمیه ایثارگران شد و ۶۶۰ نفر از سایر افراد بود و ۵۵ هزار نفر در روز آزمون حضور داشتند.

تویسرکانی گفت: قرار بود ابتدا یک آزمون و سپس یک اختبار در مرحله دوم انجام شود، اما تصمیم گرفتیم نفرات بالاتر را دعوت کنیم و اگر پذیرفته نشدند، سایر رتبه‌ها را دعوت کنیم.

وی در خصوص عدم صدور کارنامه گقت: صدور کارنامه نیز در آزمون‌های استخدامی متداول نیست اما از زمان اعتراض به افراد معترض نمره شخص و نمره افراد قبول شده اعلام شد که به ۲۰۰ معترض این نمرات اعلام شده است. رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به شبهه اینکه بیان می‌شود در برخی شهرستان‌ها چند خواهر قبول شدند، گفت: فرزندان یک ایثارگر در نقطه دورافتاده‌ای در استان کرمانشاه در آزمون قبول شدند اما فرزند مدیرکل ثبت استان کرمانشاه در این آزمون پذیرفته نشد، آیا این نقطه ضعف این آزمون است؟

وی تصریح کرد: این آزمون از سالم‌ترین آزمون‌هاست و مدارک آن نیز موجود است و حرف و حدیث‌ها نارواست.

تویسرکانی عنوان کرد: آزمون کانون کارشناسان را همین شرکتی که آزمون سردفتری را برگزار کرده است، برگزار کرد و شرکتی است که سابقه خوبی داشته و تاییدیه دارد. ما کاری خلاف مقررات انجام ندادیم و شرکت برگزارکننده نیز صلاحیت‌های لازم را داشته است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به شبهه‌ای که در یک برنامه تلویزیونی پیرامون یک کارمند مجلس که همزمان وکیل و دفتردار ازدواج و طلاق است، گفت: در زمان مدیریت من به هیچ کارمند مجلسی ابلاغ سردفتری داده نشده است. کسی که متصدی سردفتری اسناد رسمی است نمی‌تواند وکیل یا نماینده مجلس یا… باشد و اگر چنین شخصی پیدا شود ابلاغش باز پس گرفته می‌شود، اما سمت سردفتری ازدواج را شغل تلقی نشده بنابراین اشتغال به آن همزمان با کار دیگر قانونا ایرادی ندارد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۴۷ دیدگاه ها

 1. ادمین محترم شما نظرات غیر منطقی افرادی که از این آزمون و برگزاری خلاف عدالتش خوشحال هستن رو منتشر می کنید اما نظرات مخالفین رو متشر نمی کنید یا سانسور میکنید!!! انگار شما هم …

 2. جدای از همه این مباحث، کسایی که قبول نشدن اگه این همه انرژیشونو میزاشتن رو درس خوندن تا حالا به یجایی رسیده بودن!!!

 3. جالبه که این شرکت معتبر همون شرکتی هست که ازمون مشاوران رو برگزار میکنه…یعنی فکر وکالت اسکودا باشد و دلخوش به وکالت سال دیگه مرکز مشاوران نباشید…
  اقای تویسرکانی اگر ازمون رو سازمان سنجش برگزار میکرد بعد از چند بار ازمون دادن و مشاهده پاسخ نامه و درصد ها و کلید سوالات نهایتا به کلید سوال اعتراض میکردیم نه به کل فرایند ازمون… اون تعدادی که قبول شدن اگه واقعا پایه علمی دارن از چی میترسن که یه سازمان تخصصی برگزاری ازمون چنین ازمونی رو بعد از ده سال برگزار کنه؟

 4. دفاع از حقی که با تخلف بدست آمده نه عرفاً ،نه شرعاً و نه قانوناًصحیح نیست!!!
  اولا: آزمون سردفتری در تاریخی برگزار شد۱۳۹۷/۰۴/۲۹ که یه تعداد کثیری یه هفته قبل آزمون فارغ التحصیل شدن و نتونستن شرکت کنند این خیلی جای تامل است چون تابحال هیچ آزمونی نبوده که اینجوری برگزار بشه و اگر به تمام آزمونها نگاه کنید چه استخدامی چه غیراستخدامی اگر در نیمه اول سال باشد باید اون تعدادی که فارغ التحصیل میشن تا آن زمان پایان سالتحصیلی هم در بر بگیره چرا سازمان ثبت اسناد این بند رو نیاورد که آنهایی هم در ترم دوم ۹۷ فارغ التحصیل میشن میتونن ثبت نام کنند چون حق همه ی فارغ التحصیلان رشته های اعلام شده (در دفترچه امده) هم هست که شرکت می کردند! ثانیا: نه بحث ایثارگران است نه بحث شهری دورافتاده در کرمانشاه فقط بحث این است که در زمان ثبت نام در دفترچه منتشره چند تا محل اصلا وجود نداشتن و اعلام نشده چطور بعدا برای اون چند تا شهر چند نفر پذیرفته شدند. ثالثا:تو هیچ آزمونی نباید دفترچه سوالات (حداقل در این چند سال اخیر در آزمونهایی که دیدیم)پلمپ نباشد.رابعا: زمانی که در دفترچه نیامده که بومی گزینی اعما می شود چطور بعدا بومی گزینی اعمال شده است؟
  اگر این آزمون ابطال بشه حتی فقط در جاهایی که تخلف شده میتونه وحدت رویه ایی بشه برای آیندگان آزمون دهنده

 5. یه سوال
  کسی به آزمون از طریق صندوق پستی که داده بودن اعتراض کرده
  و جوابی براشون اومد ؟

  1. سلام برا من اومد نوشته که نفر مجاز ۶۰ و شما هم ۵۰ -من سهمیه ایثارگران داشتم ولی ننوشته که نفر مجاز ازاده یا ایثارگر .دادخواست دادم دیوان برا برج ۱۲ وقت نظارت خورده

 6. جالبه بعضی قبول شده دقیقا حرفای تویسرکانی رو تکرار میکنن اگه سنجش برگزار نمیکرد یه عده دیکه معترض میشدن !
  در ضمن به قبولیتون خیلی اطمینان نداشته باشید چون معلوم نیست با قبول نکردن وکلا حتی در فرض عدم برگزاری مجدد آزمون چند نفرتون جای وکیلا و…معرفی شدید .

  1. نه عزیزدل. دوست من وکیله برای یکی از حوزه های البرز قبول شده‌، خیالتان راحت وکلا رو هم قبول کردن.
   تو این مرحله حتی تعدادی کارمند هم قبول شدن محض اطلاع!

   1. محض اطلاع اونا توی ثبت نام اظهار نکردن ….
    در ضمن اینکه قبول شدن با اینکه سازمان صراحتا اعلام کرده ماده ۱۵ اعمال شده شک و شبهه رو دو چندان میکنه .

     1. طبق آگهی ثبت نام فقط سردفتران شاغل دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق ممنوع از ثبت نام در آزمون بودند و ذکر ماده ۱۵ قانون دفاتر اسناد رسمی در آگهی ثبت نام قطعا” با لحاظ رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عدالت اداری بوده است و ماده ۱۵ را باید در پرتو رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عدالت اداری که در حکم قانون است تفسیر نمود. بنابراین هیچ منعی برای ثبت نام وجود نداشته و افراد موضوع ماده ۱۵ با عدم ثبت نام ، عمدا” یا سهوا” علیه خود اقدام کرده اند.
      و اظهارات معاون امور اسناد سازمان بیش از آن که انعکاس دهنده نظرات رسمی سازمان ثبت باشد ، متاسفانه نظرات شخصی خودشان است، و با اظهارنظرهای نسنجیده ای که ازلحظه پایان آزمون تا قبل از اظهارنظر رئیس سازمان ثبت کرده اند ، این شبهه را در ذهن قبول شدگان ایجاد کرده که ظاهرا” ایشان زیاد موافق برگزاری آزمون نبوده اند و از همین رو به هر دلیلی قصد دارند با اظهارات نسنجیده خود حقوق افراد قبول شده را تضعیف کنند.

 7. سلام
  کجا بوده انتخاب بومی من جایی را انتخاب کرده بودم یه غیربومی پذیرش شده
  حتی چند نفرازهمشهری هایم رامیشناسم که یه استان دیگه قبول شدن

 8. آقای تویسرکانی ایشان انسانی بسیار قانونمند و مردی صادق و فردی مومن و فرهیخته بوده که اگر کشور ما مسئولانی مثل ایشان داشتند بسیاری از مشکلات کشور حل میشد.

 9. بنده در این آزمون قبول شده ام ولی از منظر یک حقوقدان پیگیری اعتراض را نیز حق معترضین می دانم شاید که این موضوع در مراحل بعد نیز برای خود ما پیش آید با تشکر

 10. ریس ثبت فکر کرد یه عده معترض هستیم که خسته میشیم و از حقمون میگذریم ،، اما وقتی ابلاغ دیوان و چندین نامه از مجلس و دید یکم به خودش اومده ،اما اینقدر آزمونشون ایراد داره که با این حرفا درست بشو نیس !!! شمایی که به ما میگید برید برا وکالت بخونید من پیشنهادم اینه شما هم به یه خبر قبولی جوو گیر نشید و فکر کنید خرتون از پل گذشته حواستون باشه بعد وکالت کلاه سرتون نرفته باشه و هم وکالت هم سردفتری و از دست بدید

 11. بی انصاف تر از اون رییس محترم که گفته همه چیز درست و عالی بوده وجود نداره. کاش به جای سعی در مخفی کردن حقیقت با عوامل این موضوع برخورد می کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا