توضیحات رئیس دیوان عدالت اداری در مورد حواشی استعفای رئیس سازمان سنجش

پایگاه خبری اختبار- رئیس دیوان عدالت اداری در اطلاعیه ای در مورد استعفای رئیس سازمان سنجش به علت اعتراض به بازگشت به تحصیلِ داوطلبان شبهه‌دار کنکور، توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش اختبار، صبح امروز مورخ ۲۷ آذر ماه ۱۴۰۲، پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پی احکام بازگشت به تحصیل داوطلبان مشکوک به تقلب که توسط یکی از شعب دیوان عدالت اداری صادر شده‌ است از ریاست این نهاد استعفا کرد.

در همین راستا حکمتعلی مظفری رئیس دیوان عدالت اداری کشور، با صدور اطلاعیه ای در این خصوص گفت: در ارتباط با مسئله شبهه‌ تقلب در آزمون‌های سراسری که رئیس مستعفی سازمان سنجش آن را بهانه‌ای برای استعفای خود اعلام کرده است، مستند قانونی قابل قبولی جهت اثبات ادعا ارائه نشده است.

وی در بخشی از توضیحاتش در این باره اعلام کرده است: درباره ادعای رئیس سازمان سنجش در متن استعفا مبنی بر اینکه سازمان سنجش توانایی اجرای این حجم از برگشت به تحصیل متقلبان را ندارد ذکر این نکته ضروری است:

اولاً: افراد موضوع احکام دیوان عدالت اداری متقلب نیستند و دلیلی نیز بر وجود تقلب توسط آنان تاکنون ارائه نشده است.

ثانیا:چگونه است که بیش از ده برابر همین افراد با همین شرایط به موجب استفساریه مجلس با مجوز آن سازمان جهت اشتغال به تحصیل به دانشگاه‌ها راه پیدا کرده‌اند؟

بیشتر بخوانید:

متن اطلاعیه به شرح زیر است:

باسمه تعالی

دیوان عدالت اداری به دلیل پا فشاری بر اجرای قانون اساسی کشور که میثاق ملی ملت بزرگ ایران است، چندی است مورد تهاجم برخی از رسانه ها قرار گرفته که متاسفانه تدارک آن توسط برخی افراد در سازمان سنجش محیا شده است این درحالی است که؛

۱- به موجب اصول ۳۴ و ۱۷۳ قانون اساسی، دادخواهی حق مسلم هر فرد و دیوان عدالت اداری مرجع تظلم خواهی از اقدامات و تصمیمات واحدهای دولتی است لذا با توجه به اصل تساوی همگان در مقابل قانون، تبعیت از آرای قطعی دیوان تکلیف همه ی دستگاه های اجرایی است و این موضوع هیچ استثنایی را شامل نمی شود.

۲- در ارتباط با مسئله شبههی تقلب در آزمون های سراسری که جناب آقای پور عباس رئیس مستعفی سازمان سنجش آن را بهانه ای برای استعفای خود اعلام کرده است در ماه های اخیر جلسات متعدد کارشناسی با حضور وزیر محترم علوم، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان سنجش و معاونین آن ها و تعداد کثیری از کارشناسان و اهل فن برگزار گردید و مبانی قانونی عملکرد دیوان و سازمان سنجش مورد بررسی و مداقه قرار گرفته که در قریب به اتفاق موارد، مواضع دیوان عدالت اداری از سوی حاضرین مبتنی بر قانون تشخیص داده شده و از سوی سازمان سنجش بجز تکرار برخی نکات فاقد مبانی حقوقی، مستند قانونی قابل قبولی جهت اثبات ادعا ارائه نشده است.

۳-مجلس شورای اسلامی در تفسیر ماده ۱۱ قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون های سراسری اعلام کرده که شبهه در آزمونهای سراسری شامل کسانی که پذیرفته شدگان نهایی و سالیان سال از تحصیل انها میگذرد نخواهد بود. به عبارت دیگر طبق قانون کسانی که در دانشگاهها مشغول تحصیل شده اند و سالیان سال از تحصیل آنان گذشته است یا حتی کسانی که فارغ التحصیل شده اند نیز نمی توان به اتهام شبهه در تقلب در ازمون یا ظن تقلب در ازمون اتهام آنان را مورد رسیدگی قرار داد. اگر غیر از این باشد در هر زمانی می توان مدارک تحصیلی اشخاص را ابطال کرد

از سوی دیگر شورای محترم نگهبان در پاسخ استعلام اخیر دیوان عدالت اداری طی نامه شماره ۱۰۲/۳۹۱۴۴ مورخ ۱۴۰۲/۰۸/۰۹ اعلام کرد که تشخیص قانون و قاعده حاکم در دعوا از اختیارات مقام قضایی رسیدگی کننده به پرونده می باشد.

۴-در ضمن در خصوص ادعای رئیس محترم سازمان سنجش و آموزش کشور در متن استعفا مبنی بر اینکه سازمان سنجش توانایی اجرای این حجم از برگشت به تحصیل متقلبان را ندارد ذکر این نکته ضروری است اولاً افراد موضوع احکام دیوان عدالت اداری متقلب نیستند و دلیلی نیز بر وجود تقلب توسط آنان تاکنون ارائه نشده است.ثانیا :چگونه است که بیش از ده برابر همین افراد با همین شرایط به موجب استفساریه مجلس با مجوز آن سازمان جهت اشتغال به تحصیل به دانشگاه‌ها راه پیدا کرده اند ؟

در خاتمه پر واضح است که اقداماتی از این قبیل و تضعیف مرجع قضایی که حتی اگر با نیتی خیر خواهانه همراه باشد جز آشفتگی ذهنی برای مردم عزیز، ماترک دیگری به همراه ندارد لذا همانگونه که بارها به ایشان و وزارتخانه متبوع وی اعلام شده است شایسته است امور از طریق مجاری قانونی مورد پیگیری قرار گیرد.

ویدیوی توضیحات رئیس دیوان عدالت اداری در مورد حواشی استعفای رئیس سازمان سنجش:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. چرا مجلس یازدهم همچین استفساریه ایی صادر کرده؟؟؟؟!!! مطمئنا هیچ کس با معدل خیلی پایین جز نفرات برتر کنکور نخواهد بود…. کسی که یکبار در کنکور با نمره ی ۷۰ درصد قبول شده سال بعد نمره ی منفی نخواهد آورد…. مطمئنا این افراد تقلب کرده اند…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا