روش ثبت نام در سامانه وام ازدواج ۱۴۰۲

پایگاه خبری اختبار- طبق قانون بودجه ۱۴۰۲ کشور مبلغ وام ازدواج برای سال ۱۴۰۲ صد و هشتاد میلیون (۱۸۰) عنوان شده است که برای زوج کمتر از ۲۵ و زوجه کمتر از ۲۳ سال این مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان خواهد بود.

به گزارش اختبار، بانک مرکزی در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، به زوجین واجد شرایط تسهیلات وام ازدواج ارائه می نماید.

ثبت نام وام ازدواج ۱۴۰۲ به صورت اینترنتی و از طریق سایت ve.cbi.ir صورت می پذیرد. همچنین، زوجین می بایست پیش از ثبت نام قوانین و شرایط را مطالعه کرده و در صورت دارا بودن شرایط نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اقدام نمایند.

شرایط عمومی متقاضیان تسهیلات ازدواج

بنا بر دستورالعمل اجرایی وام ازدواج سال ۱۴۰۲ برای افرادی که می خواهند وام دریافت کنند شرایطی مانند دارا بودن کارت ملی (موقت یا دایم)، کد پستی محل سکونت و داشتن تابعیت کشور جمهوری اسلامی از جمله شروط لازم است.

لازم به ذکر است که کلیه شهروندان ایرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آنـها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده است نیز قادر به ثبت نام برای دریافت این وام هستند و گواهی ازدواج آنها که ممهور به مهر کنسولگری ایران در کشور مذکور است به عنوان سند ازدواج تلقی می‌شود.

اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز اقلیت‌های دینی در داخل کشور مورد تایید قرار گیرد نیز معادل عقدنامه تلقی شده و این متقاضیان نیز قادر به ثبت نام خواهند بود.

لزوم ثبت‌نام جداگانه هریک از زوجین

از آنجا که زوج و زوجه هر کدام دارای شخصیت حقیقی مستقل هستند، می‌باید به طور جداگانه ثبت نام نمایند و ثبت‌نام یک نفر برای دریافت واک توسط هردو، کافی نیست.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام وام ازدواج

۱- اصل سند ازدواج.

۲. اصل شناسنامه‌های زوجین

۳- اصل شناسنامه‌های ضامنین.

۴- اصل کارت ملی (موقت یا دایم) زوجین.

۵- اصل کارت ملی (موقت یا دایم) ضامن.

۶- کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین.

۷- کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام.

شرایط ضامنین وام ازدواج

بانک‌ها موظفند پس از اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات وام ازدواج و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها به منظور تامین رکن ضامن، با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آنها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته و یک نفر ضامن نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کنند.

روش ثبت نام وام ازدواج

کلیه متقاضیان وام ازدواج که واجد شرایط هستند، ابتدا باید از طریق سامانه http://ve.cbi.ir ثبت نام کرده و فرم مربوطه را تکمیل نمایند و در صورت موفقیت آمیِز بودن مراحل ثبت نام، یک کد رهگیری ده رقمی که کاملا محرمانه بوده و مربوط به متقاضی می‌باشد، به شخص ثبت نام کننده داده می‌شود.

متقاضیان موظف هستند جهت اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و هـمچنین نام شعبه مربوطه جهت مراجعه برای اخذ وام ازدواج، به سایت ve.cbi.ir مراجعه کرده و در صورتی که شعبه عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف مدت زمانی که از طرف سایت اعلام  می‌گردد، به شعبه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به اتمام مراحل اخذ وام اقدام نمایند. بدیـهی است در صورت عدم مــــراجعه متقاضیان در زمـان تعیین شده، ثبت نـام آنهاکان لم یکن تلقی می‌گردد.

«وام ازدواج» به ازدواج دوم و سوم تعلق می‌گیرد؟

بر اساس دستورالعمل اجرایی ابلاغ شده از سوی بانک مرکزی، از آنجا که امکان اعطای تسهیلات ازدواج به هر ایرانی وجود دارد، چنانچه متقاضی وام ازدواج قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد (علیرغم ازدواج دوم یا بیشتر) می‌تواند از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند شود. درواقع به هر یک از متقاضیان صرفا یک مرتبه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می‌گیرد.

وام ازدواج ۱۴۰۲ برای افراد زیر ۲۵ سال چقدر است؟

بنا بر دستورالعمل اجرایی وام ازدواج سال ۱۴۰۲ به متقاضیانی که سن ازدواج آنها در زوج ها زیر ۲۵ سال و در زوجه ها زیر ۲۳ سال می باشد، مبلغ  ۲۲۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می گیرد.

همچنین حداقل سن دریافت وام ازدواج برای دختران ۱۳ سال تمام شمسی و برای پسران ۱۵ سال تمام شمسی است.

وام ازدواج ۱۴۰۲ به چه افرادی تعلق می گیرد؟

طبق آیین نامه اجرایی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از ۰۱‏/۰۱‏/۱۳۹۸ می‌باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، پرداخت می‌گردد.

امکان ثبت‌نام متقاضیان خارج از کشور

متقاضیانی که در کشور خارجی سکونت دارند، صورت ارائه گواهی ازدواج که از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده و ممـهور به مـهر کنسولگری ایران نیز باشد (که به عنوان سـند ازدواج تلقی می‌گردد) می‌توانند در سامانه وام ازدواج ثبت‌نام کنند.

بازپرداخت وام ازدواج به چه صورت است؟

مدت بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ۱۰ ساله و نرخ کارمزد ۴ درصد می باشد. همچنین اقساط مربوطه ۱۲۰ ماهه بوده و سررسید اولین قسط و کارمزد آن، یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مزبور می باشد.

وام ازدواج برای ایثارگران ۱۴۰۲ چقدر است؟

به هر یک از زوجین که مشمول ماده ۵۰ (قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران) باشند، دو برابر افراد عادی از تسهیلات ازدواج برخوردار می‌شود.

به عبارت دیگر، به متقاضیانی که سن ازدواج آنها در زوج ها زیر ۲۵ سال و در زوجه ها زیر ۲۳ سال می باشد و مشمول ماده (۵۰) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران باشند، مبلغ  ۴۴۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می‌گیرد.

در صورت نداشتن این شرط سنی، به آنها ۳۶۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج تعلق می گیرد.

مشمولان این ماده عبارتند از:

خانواده شاهد: خانواده‌های معظمی که در راه اعتلای اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضای خانواده‌شان (پدر، مادر، همسر، فرزند) شهید یا مفقودالاثر یا اسیر شده باشد.

خانواده ایثارگران: خانواده‌های جانبازان و آزادگان که شامل همسر، فرزند و والدین آنها می‌شود.

در صورت فوت جانبازان و آزادگان مشمول این قانون، خدمات و امتیازات مربوط، به خانواده تحت تکفل آنان تعلق می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

کتاب محشای منقح دفاتر ازدواج طلاق سیاوش هوشیار
کتاب محشای منقح دفاتر ازدواج و طلاق به حاشیه نویسی بروزترین قوانین و مقررات دفاتر ازدواج و طلاق مناسب سردفتران ازدواج و طلاق و داوطلبان ازمون سردفتری ازدواج و طلاق می‌پردازد

 

نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

    1. افراد بالای ۲۵سال چون بهشون ظلم شده و شرایط ازدواج نداشتن پس باید بیشتر ظلم بشه تا بفهمن ،اینست ک هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا