نتیجه بررسی ثبت نام کنندگان پرداخت جریمه غیبت خدمت سربازی برای آن ها پیامک می شود

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا با اعلام اتمام بررسی پرونده ثبت نام کنندگان مرحله اول اعلام کرد

نتیجه بررسی ثبت نام کنندگان پرداخت جریمه غیبت خدمت سربازی از ۱۵ اردیبهشت برای آن ها پیامک می شود

ثبت نام مرحلۀ جدید مشمولان غایب داوطلب پرداخت جریمه در نیمه اول سال جاری انجام می شود

به گزارش خبرنگار قضایی و انتظامی خبرگزاری فارس،‌ سردار ابراهیم کریمی جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا در نشست خبری دوشنبه ۱۴ اردیبهشت خود با تشریح وضعیت افرادی که برای پرداخت غیبت جریمه سربازی ثبت نام کرده‌اند اظهار داشت: جریمه مشمولان غایب سربازی سال گذشته از سوی دولت مطرح شد و توافقی با ستاد کل نیروهای مسلح انجام و این طرح به مجلس رفت و در لایحه بودجه سال ۹۴ به تصویب رسید و شورای نگهبان نیز بر آن صحه گذاشت.

وی افزود: افرادی که بیش از ۸ سال غیبت دارند با پرداخت جریمه تعیین تکلیف می‌شوند و از محرومیت‌های اجتماعی خارج و کارت معافیت از سربازی دریافت می‌کنند.

سردار کریمی با بیان اینکه در سال گذشته پیش ثبت نام جریمه مشمولان غایب را اغاز کردیم خاطر نشان کرد: از تاریخ ۱۵ بهمن ۹۳ تا ۱۵ اسفند ۹۳ فرصت پیش ثبت نام بود اما با توجه به تعداد مراجعان این تاریخ تا ۲۸ اسفند ۹۳ تمدید شد.

وی با بیان اینکه از انتهای فروردین ماه کار بررسی پرونده این افراد آغاز شده است گفت: در این پروسه ۲۰ روزه بعد از تعطیلات نوروز پرونده‌ها از مراکز پلیس ۱۰+ جمع‌آوری شد و کار بررسی آنها آغاز شد.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود: برنامه‌ریزی‌ها این طور است که در نیمه اول سال به تمام ۲۸۸ هزار نفری که ثبت نام کرده‌اند درخصوص وضعیت پرونده به آنها اطلاع دهیم.

وی ادامه داد: از فردا ۱۵ اردیبهشت ۹۴ پیامک‌هایی به افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند ارسال می‌شود و برای افرادی که پیامک دریافت می‌کنند مشخص شده است که آیا واجدالشرایط پرداخت جریمه غیبت هستند یا خیر.

سردار ابراهیم کریمی در ادامه نشست خبری خود با تشریح پروسه انجام تکمیل ثبت نام این افراد تصریح کرد: پیامک برای افرادی که واجد شرایط جریمه نیستند هم ارسال می‌شود و آنها اگر اعتراضی داشتند می‌توانند به مراکز پلیس ۱۰+ مراجعه کنند و دلیل واجد الشرایط نبودن خود را متوجه شوند.

وی افزود: گروه دوم افرادی هستند که جریمه به آنها تعلق گرفته و واجدالشرایط هستند و پیامک هم دریافت می‌کنند، این افراد ظرف مدت یک هفته باید به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنند و میزان جریمه پرداختی و اطلاعات خود را دریافت کنند و پس از صحت اطلاعات فرم مربوط را تایید کرده و در همان فرم شناسه پرداخت مبلغ مورد نظر وجود دارد.

وی ادامه داد: پس از انجام این کار اصل فیش واریزی به همراه یک تعهدنامه محضری که از یکی از مراکز اسناد رسمی دریافت می‌کنند به همراه تائیده‌ اطلاعات مجددا به پلیس +۱۰ مراجعه می‌کنند و پروسه صدور کارت آنها آغاز می‌شود.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان اینکه هزینه پرداختی به مراکز پلس +۱۰ ، ۲۰ هزار تومان است عنوان کرد: افراد پس از تکمیل تمام پروسه کاری کمتر از ۱۰ روز کارت خود را دریافت خواهند کرد.

وی تصریح کرد: افرادی که مدارک آنها ناقص است و فاقد اصالت هستند لازم است روز مدارک آنها کار بیشتری انجام شود که تاخیر در بررسی به وجود می‌آید.

سردار کریمی تاکید کرد: پرداخت جریمه مشمولان غایب به هیچ عنوان قسطی انجام نمی‌شود و کاملا نقدی است.

وی با اشاره به اینکه اگر مدرک تحصیلی فردی در این زمینه مشکل داشت این اجازه را به ما می‌دهد تا جلوی صدور کارت معافیت فرد گرفته شود گفت: ملاک تعهدنامه محضری همین موضوع است که برای راستی آزمایی و درج بانک اطلاعاتی زیرا مبنای محاسبه مدرک تحصیلی است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا همچنان امکان ثبت نام برای افراد وجود دارد گفت: هنگامی که کار را جلو ببریم و انجام دهیم یک نوبت دیگر برای ثبت نام اعلام می‌کنیم، در نیمه اول سال ۹۴ ثبت نام دوم انجام می‌شود.

سردار کریمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه اگر افراد در مدت زمان ۱۰ روز مبلغ مورد نظر را واریز نکنند چه اتفاقی خواهد افتاد اظهار کرد: این کار به منزله انصراف از درخواست تلقی می‌شود و فرد یا باید به سربازی برود و یا براساس ماده ۵۸ قانون باید دستگیر شود، فکر می‌کنم تمام افرادی که ثبت نام کرده‌اند محاسبات خود راانجام داده‌اند و مشکلی برای پرداخت نخواهند داشت.

وی ادامه داد: افرادی که سرباز فراری یا مشمول غایب هستند به هیچ عنوان مصونیت پیدا نمی‌کنند و به این معنا نیست کسی که ثبت نام کرده باشد دستگیر نمی‌شود و مابقی را دستگیر می‌کنیم.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان اینکه این قانون فقط برای سال ۹۴ است گفت: آنان که غیبت سربازی دارند باید سریعتر تکلیف خود را مشخص کنند.

سردار کریمی در خصوص افرادی که نیاز به تاییده‌ تحصیلی در خارج از کشور دارند نیز گفت: این کار از طریق وزارت علوم،‌ وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه می‌تواند انجام شود و تایید کننده مدرک تحصیلی آنان باشد، تعهد نامه مشمولان خارج از کشور می‌تواند در سفارتخانه‌های ایران توسط افراد انجام شود.

وی درخصوص سوء استفاده احتمالی سودجویان در خصوص پرداخت مبالغ جریمه تصریح کرد: برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی افراد فقط باید به مراکز پلیس + ۱۰ مراجعه کنند و از شماره ۱۱۰۰ پیامک به آنها ارسال می‌شود.

سردار کریمی با بیان اینکه تا کنون پرونده بیش از ۵ هزار نفر رسیدگی شده است خاطر نشان کرد: افرادی که تاییده آخر خود را انجام می‌دهند و مبلغ مورد نظر را واریز می‌کنند و در مراکز پلیس +۱۰ تاییده پایانی ثبت می‌شود می‌توانند برای دریافت پاسپورت و دیگر کارهای خود اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه برای مشمولان غایب برنامه داریم اظهار داشت: باید به روزی برسیم که جریمه غیبت سربازی افزایش پیدا کند تا افراد تمایلی به غیبت نداشته باشند.

نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

‫۱۰ دیدگاه ها

  1. من الان بیشتراز۴۰روزه پول جریمه روواریزکردم ولی هنوز جوابی ازطرف سازمان نظام وظیفه نیومده چیکار کنم؟؟

  2. سلام لطفا بفرمایین نکات تعهد محضری که داخل فرم ثبت نام خریدخدمت قید شده چیست ؟ و اینکه ما مبلغ خرید روواریز کردیم و مدارک رو تحویل پلیس +۱۰دادیم اما بعدازون پول واریزی برگشت خورد نمیدونم چی میشه لطفا اگه کسی میدونه سوالامو جواب بدین

  3. سلام من ثبت نام کردم ولی بعلت مریضی پدرم پولم رو خرج درمانش کردم بخدا ندارم،تازه ازدواج کردم،تورو خدا کمکم کنید.تورو قرآن یه کاری کنید ثبت نامم سوخت نکنه قسط هاشو کمتر کنید.

  4. یه سوال داشتم دوستانی که زیر دیپلم وآفراری بودن جریمه اشان از تاریخ فرارشان بوده یا از ۱۸ سالگی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا