چطور بفهمیم در آزمون وکالت ۹۸ قبول شده‌ایم‌؟

چطور بفهمیم در آزمون وکالت ۹۸ قبول شده‌ایم‌؟

پایگاه خبری اختبار- یکی از پرسش‌هایی که هر دوره پس از اعلام نتایج آزمون وکالت برای داوطلبان ایجاد می شود این است که از کجا بفهمیم که در آزمون قبول شده ایم یا نه؟

باید توجه داشت که اصولاً بر اساس قانون هر یک از کانون‌های وکلای دادگستری ۲۵ گانه سراسر کشور به طور مستقل کارآموزان وکالت مربوط به خود را پذیرش می کنند و اسکودا به نمایندگی از کانون‌های سراسر کشور کار برگزاری آزمون را انجام می دهد و پس از تصحیح اوراق، نمره و رتبه داوطلبان مربوط به هر کانون را به همان کانون ارسال می کند تا هیات مدیره هر کانون قاعدتا بر اساس رتبه و شرایط قانونی کارآموزان خود را به میزان ظرفیت اعلام شده در آگهی آزمون پذیرش کند.

ضمنا باید توجه داشت که داوطلبان آزمون وکالت در دو گروه کلی قرار می گیرند، یک گروه «سهمیه آزاد» و گروه دیگر «سهمیه ایثارگران» هستند. خوشبختانه در دو سال اخیر کانون‌های وکلا ظرفیت پذیرش خود را به تفکیک سهمیه اعلام کرده اند.

بنابراین، هر داوطلب آزمون با سایر داوطلبان سهمیه خود در کانونی که ثبت نام کرده است رقابت می کند. کارنامه‌ها هم بر همین اساس تنظیم شده اند، یعنی با توجه به نمره تراز هر داوطلب رتبه او در سهمیه ای که داشته (آزاد یا ایثارگر) و در کانونی که ثبت نام کرده بوده تعیین شده است. بر این اساس مثلاً در کانون مرکز، یک داوطلب با رتبه یک در سهمیه آزاد و یک داوطلب با رتبه یک در سهمیه ایثارگران وجود دارد.

بنابراین شما برای اینکه بفهمید قبول شده‌اید یا نه، باید در جدول پایین همین صفحه کانونی که در آن ثبت نام کرده‌اید را پیدا کنید، بعد از آن ببینید که رتبه شما در کانون و سهمیه، از عدد ظرفیت اعلام شده برای سهمیه ای که شما در آن شرکت کرده اید بیشتر است یا نه، اگر رتبه شما برابر یا کمتر از ظرفیت اعلام شده در سهمیه باشد، شما قبول شده‌اید.

مثال: داوطلبی که در سهمیه ایثارگران در کانون مرکز ثبت نام کرده است و رتبه او در کانون و سهمیه ۴۸۰ اعلام شده است، عملاً در آزمون قبول نشده است، چون ظرفیت پذیرش در سهمیه ایثارگران در کانون مرکز ۴۵۰ نفر اعلام شده است.

ولی اگر همین داوطلب کانون مرکز در سهمیه آزاد شرکت کرده باشد، عملاً در آزمون قبول شده است، چون شرفیت پذیرش کانون مرکز در سهمیه آزاد ۱۰۵۰ نفر اعلام شده است.

به این نکته مهم توجه داشته باشید، که پذیرش داوطلبان به عنوان کارآموز وکالت موکول به تصویب و اعلام هیات مدیره هر یک از کانون ها در مورد خودشان است که در یک فرایند جداگانه از حدود دو هفته آینده انجام خواهد شد، و ما در پایگاه خبری اختبار به محض اعلام هر کانون خبر آن را در کانال تلگرامی اختبار و صفحه اینستاگرام اختبار و سایر قسمت ها اعلام خواهیم کرد.

همچنین کانون وکلای دادگستری مرکز به صورت معمول اقدام به پذیرش گروهی از داوطلبان در مرحله تکمیل ظرفیت می‌کند، بنابراین اگر رتبه شما در این کانون اندکی بیشتر از ۱۰۵۰ سهمیه آزاد و یا ۴۵۰ سهمیه ایثارگران است، این شانس را دارید که در مرحله تکمیل ظرفیت پذیرفته شوید. تعداد افرادی که در این مرحله قبول می‌شوند در حال حاضر مشخص نیست و معمولاً در اواخر خرداد یا اوایل تابستان از سوی هیأت‌مدیره کانون اعلام می‌شود.

جدول ظرفیت پذیرش اعلام شده هر یک از کانون ها

 آزمون وکالت

کد کانون نام کانون ظرفیت پذیرش آزاد ظرفیت پذیرش ایثارگران    جمع کل
۱ مرکز شامل استانهای تهران، سمنان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان ۱۰۵۰ ۴۵۰ ۱۵۰۰
۲ آذربایجان شرقی ۱۰۵ ۴۵ ۱۵۰
۳ فارس و کهگیلویه و بویراحمد     ۱۲۵
۴ اصفهان ۱۴۰ ۶۰ ۲۰۰
۵ آذربایجان غربی ۵۷ ۲۵ ۸۲
۶ مازندران ۷۰ ۳۰ ۱۰۰
۷ خراسان رضوی، شمالی و جنوبی ۱۰۵ ۴۵ ۱۵۰
۸ گیلان ۶۳ ۲۷ ۹۰
۹ قزوین ۶۳ ۲۷ ۹۰
۱۰ خوزستان ۷۱ ۳۱ ۱۰۲
۱۱ کرمانشاه ۴۶ ۲۰ ۶۶
۱۲ همدان ۳۵ ۱۵ ۵۰
۱۳ قم ۱۸ ۸ ۲۶
۱۴ کردستان ۲۶ ۱۰ ۳۶
۱۵ گلستان ۲۸ ۱۲ ۴۰
۱۶ اردبیل ۳۲ ۱۳ ۴۵
۱۷ مرکزی (اراک) ۲۱ ۹ ۳۰
۱۸ بوشهر ۴۹ ۲۱ ۷۰
۱۹ زنجان ۴۲ ۱۸ ۶۰
۲۰ لرستان ۴۲ ۱۸ ۶۰
۲۱ کرمان ۶۳ ۲۷ ۹۰
۲۲ البرز ۹۱ ۳۹ ۱۳۰
۲۳ چهارمحال و بختیاری ۱۱ ۳ ۱۴
۲۴ یزد ۹۱ ۳۹ ۱۳۰
۲۵ ایلام ۲۸ ۱۲ ۴۰

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲۲ دیدگاه ها

 1. من توی کانون آذربایجان غربی رتبه۲۳شدم توی سهمیه ایثارگران،که۲۵نفر ظرفیت میخواد،الان چند نفر اعتراض به عدم اعمال سهمیه ایثارگری شدن به نظرتون من احتمال داره قبول نشم یا سازمان سنجش که متولی اعمال سهمیه هاست تا این حد اشتباه کرده باشه؟لطفا جواب بدید ممنون میشم

 2. سلام من سال اول بود شرکت کردم سه ماه خوندم رتبه ۸۴۲ قبول شدم. ضمنا رشته ام هم حقوق نبود بیشتر منابع برام تازگی داشت اما خدارو شکر قبول شدم. توکل کنید به خدا و به خودتون اصلا استرس وارد نکنید.
  یک سوا هم داشتم با این رتبه به نظرتون به استاهای دوردست میفتم؟

 3. سلام.من در کانون مرکز و با سهمیه ایثارگری رتبه ٩٧١ شدم. قبول شدم یا نه؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام دوستان عزیز این سوال رو لطفاً پاسخ بدید که سوال من و خیلی های دیگر هست

   1. سلام رتبه ٣۶٠ یا ٣٧٠ با احتساب سهمیه؟ من ٣٣٣ ازاد شدم ایا شهر تهران(نه استان تهران) میشم؟ ممنزن

 4. با سلام
  من سهمیه دارم و رتبه ۷۶ در کانون و سهمیه خوزستان شدم.۷۱ ازاد و ۳۱ تا سهمیه میخاد ک میشه ۱۰۲ نفر من با رتبه ۷۶ در کانون و سهمیه آیا قبول شدم؟

 5. سلام مسله اینجاس که خب اگر کانون ها خودشون مستقلن دیگه امتحان اسکودا چیه سازمان سنجش چیه ؟؟ اینهمه به مرکز ایراد گرفته میشه این جلسه گذاشتن برای چی هست اون ظرفیت که اعلام کردن برای چی هست؟ ایثارگری که قبول شده از کجا باید بفهمه اقا یا خانم سهمیه ازاد چقدر زده تا ایشون هم شانس قبول شدن داشته باشه ؟؟ اصلا این ماده ای که صریحا میگه ایثارگر باید هفتاد درصد رتبه اخر بزنه از کدوم قانون و کدوم ماده صریح است؟؟ در ماده ١٨٧ مرکز مشاوران بود دیدیم در کانون وکلا کجا نوشته این مطلب را؟

 6. سلام…اگه شهری ۱۰نفر ایثارگر بخواد من بشم نفر ۱۰ایا قبولم چون شنیدم امکان داره جابجا بشه میگن بعضی ها براشون سهمیه اعمال نشده بعد از اینکه اونا رو هم اعمال کنن رتبه تغییر کنه.خواهش میکنم جواب بدید.لطفا.

  1. البته این رو هم بگم ۸۵درصد اخرین نفر قبولی در ازاد رو هم کسب کردم….اگه کسی همچین موردی دیده میشه جواب بده

 7. خب یک سهمیه از کجا بفهمد ۷۰ درصد آخرین نمره قبول شده سهمیه آزاد را کسب کرده است یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا