تمهیدات بهداشتی برگزاری آزمون های سراسری ۹۹

پایگاه خبری اختبار- با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری آزمون‌های سراسری سال ۱۳۹۹، سازمان سنجش تمهیداتی را که برای ارتقای سطح بهداشت آزمون‌های سراسری سال ۱۳۹۹ در شرایط کرونا اندیشیده است اعلام کرد.

متن کامل این اطلاعیه را در ادامه بخوانید:

داوطلب گرامی، باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تبعات آن برای کشور و به تبع آن نظام آموزش عالی، دستورالعمل های بهداشتی با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای اجرا به دانشگاهها و موسسات آموزشی مجری آزمونهای سراسری ابلاغ شده است که در ذیل به تعدادی از آنها اشاره خواهد شد. لازم به توضیح است که نظارت بر اجرای موارد بهداشتی با دقت نظر بیشتری توسط سازمان سنجش آموزش کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت می پذیرد و لازم است داوطلبان نیز با همکاری و رعایت بهداشت فردی، حفظ فاصله فیزیکی و زدن ماسک، این سازمان را در برگزاری مطلوب آزمونها یاری نمایند. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که زمان برگزاری آزمونهای سراسری با هماهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنظیم و توسط ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تصویب و ابلاغ شده است.

۱- به منظور مساعدت و همراهی بیشتر با داوطلبان و رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله ایجاد فرصت مناسب برای ضدعفونی کردن فضا، امکانات و تجهیزات از سوی حوزه‌های برگزاری آزمون و همچنین به منظور جلوگیری از تراکم جمعیتی داوطلبان در حوزه‌ها برای کاهش حداکثری انتشار ویروس کرونا، این سازمان در راستای تدابیر اتخاذ شده جهت ارتقا ایمنی حوزه‌ها و به تبع آن داوطلبان، با تایید ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اقدام به افزایش روزهای برگزاری آزمون از ۲ روز به ۳ روز در آزمون کارشناسی ارشد و از ۲ روز به ۴ روز در آزمون سراسری نموده است.

۲- به منظور مساعدت و همراهی بیشتر به داوطلبان، تعداد حوزه های برگزاری آزمون ها در سال ۱۳۹۹ افزایش داشته است که در جدول زیر مشاهده می شود:

موضوع دکتری کارشناسی ارشد
آمار داوطلبان سال ۹۸ ۱۹۶۴۳۷ ۶۵۵۴۳۲
سال ۹۹ ۱۷۹۷۰۴ ۶۹۴۴۱۷
تعداد حوزه های برگزاری سال ۹۸ ۱۰۵ ۱۶۴
سال ۹۹ ۱۴۳ ۲۳۶

 آمار توزیع داوطلبان و رشته های امتحانی آزمون های دکتری و کارشناسی ارشد به تفکیک هر نیمروز برگزاری بصورت جدول زیر می باشد.

ردیف آزمون نیمروز تاریخ تعداد داوطلبان
۱ دکتری صبح پنج شنبه ۹۹/۰۵/۰۹ ۱۷۹۷۰۴
۱

 

کارشناسی ارشد

صبح پنجشنبه ۹۹/۰۵/۱۶ ۳۲۱۵۰۴
۲ صبح جمعه ۹۹/۰۵/۱۷ ۲۸۳۴۱۴
۳ صبح شنبه ۹۹/۰۵/۱۸ ۸۹۴۹۹

۳- عوامل اجرایی و حفاظتی در صحت کامل سلامتی در اجرای آزمون همکاری خواهند داشت.لازم به توضیح است نسبت به سال گذشته تعداد عوامل اجرایی برگزاری آزمونها، حدود ۴۲ درصد افزایش داشته است.

۴-با هماهنگی با وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی، یک نفر به عنوان کارشناس بهداشت و سلامت تعیین شده تا برای ارائه مشاوره های بهداشتی در حوزه فعالیت نماید.

۵- مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده ازنوعی است که واکنش آلرژیک داوطلبان و عوامل اجرایی را به دنبال نداشته باشد.

۶- انتخاب سالن آزمون، با گنجایش مناسب در نظر گرفته شده و صندلی ها با فاصله اجتماعی مصوب از هم، چیده شده است.

۷- با ملاحظه وضعیت آب و هوا و آلودگی هوا، جهت بهبود وضعیت تنفس افراد، تمهیدات لازم از جمله تهویه مناسب، باز کردن درب و پنجره ها و … اندیشیده شده است.

۸- محل اصلی ورودی داوطلبان به سالن امتحان، به صورت مشخص و به فاصله مناسب از یکدیگر علامتگذاری شده است و داوطلبان می بایست روی هر خط و با رعایت فاصله اجتماعی مناسب مشخص شده(حداقل یک متر)برای ورود به سالن امتحان قرار گیرند.

۹- حوزه و کلیه تجهیزات، قبل از برگزاری هر نوبت از آزمون ضدعفونی می شود.

۱۰-  استقرار آمبولانس و تیم پزشکی با هماهنگی ستاد مدیریت بیماری کرونا در هر استان و آماده باش مراکز بهداشتی و  درمانگاه های شهرستان ها، در روزهای برگزاری آزمون و حوزه های رفع نقص کارت داوطلبان پیش بینی شده است.

۱۱-در خصوص بازرسی بدنی داوطلبان، فرد متولی به لباس گان، ماسک سه لایه، شیلد و دستکش لاتکس مجهز خواهد بود.

۱۲-اشیاء و سطوحی که اغلب لمس می شود نظیر صندلی ها، دستگیره درها و شیرآلات سرویس بهداشتی و… قبلا تمیز و ضدعفونی شده است  و این عمل در طول برگزاری آزمون در هر نوبت انجام می شود.

۱۳- پاکسازی و گندزدائی مخازن اصلی و فرعی سوالات در استان ها و شهرستان ها، با نظارت نمایندگان تام الاختیار و حفاظت آزمون استانها، حداقل یک هفته قبل از برگزاری آزمون انجام می­شود.

۱۴-درصورتی که داوطلبان در داخل حوزه امتحانی، بسته به شرایط محل برگزاری آزمون، با سرویس عمومی (اتوبوس، مینی بوس و یا سواری ون) جابجا شوند، صندلی ها و فضای داخلی این وسایل نقلیه در هر نوبت آزمون ضدعفونی شده و برای رعایت فاصله گذاری، از یک سوم تا یک چهارم ظرفیت خودرواستفاده  می­شود.

۱۵-فضای مناسب برای داوطلب دارای معلولیت با رعایت فاصله گذاری د رنظر گرفته میشودمنشی داوطلبان نابینا، معلول، ناشنوا و …ضمن رعایت نکات بهداشتی، حداقل یک متر از داوطلب فاصله خواهندداشت و این داوطلبان با فاصله مناسب از یکدیگر امتحان می دهند.

۱۶- به تعداد کافی سطل زباله (ترجیحاً دارای درب پدالی با پا) در قسمت ورودی و خروجی حوزه و همچنین  مسیرهای پرتردد، در سالنها و یا کلاسهای محل برگزاری آزمون پیش بینی شده است.

۱۷- به منظور مساعدت به داوطلبان و جلوگیری از ازدحام جمعیت در زمان بازرسی داوطلبان، درب حوزه های امتحانی زودتر و از ساعت ۶:۳۰ صبح  بازمی شود.

۱۸-ضدعفونی مستمر سرویسهای بهداشتی در طول آزمون انجام می­شود.

۱۹-پذیرایی از داوطلبانبه صورت سلف سرویس و ضدعفونی شده در فضای مناسبی که باعث تجمع نشود، انجام و وسایل پذیرایی از قبل ضدعفونی می­شود.

۲۰- عوامل اجرایی در هنگام تحویل بسته های سوال و پاسخنامه، از ماسک و دستکش استفاده می کنند و مرتب دستهای آنها ضد عفونی می شود.

۲۱-مراقبان ضمن رعایت نکات بهداشتی، از ماسک استفاده می نمایند و فاصله آنها با داوطلبان (حداقل یک متر) خواهد بود.

۲۲- دفترچه ­های سوال و پاسخنامه،درجلسه آزمون به داوطلب تحویل داده می شود و روی زمین قرار نمی گیرد.

۲۳-مسئول اخذ اثرانگشت از داوطلبان، ضمن رعایت نکات بهداشتی از دستکش و ماسک استفاده می­نماید و بعد از اخذ اثر انگشت از هر داوطلب، یک پدَ الکلی(که توسط سازمان به حوزه ها ارسال شده است) را برای ضدعفونی دست­ها، به داوطلب تحویل می نماید.

۲۴- بنرهای حاوی نکات مهم و بهداشتی توسط سازمان سنجش آموزش کشور تهیه و در حوزه های برگزاری آزمون نصب خواهد شد و داوطلبان می بایست به این موارد توجه نمایند.

۲۵- محل­های مجزا در هر حوزه جهت برگزاری آزمون برای داوطلبانی که دارای علائم مشکوک به بیماری هستند پیش­ بینی شده است. لازم به توضیح است آزمون داوطلبانی که براساس خوداظهاری در درگاه سازمان سنجش آموزش کشور، دارای بیماری قطعی کرونا می باشند، در یکی از بیمارستانهای تعیین شده با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و صرفاً در شهرهای محل آزمون به همراه سایر داوطلبان مبتلا به بیماری کرونا، خواهد بود.

۲۶- بعد از جمع آوری پاسخنامه ها و دفترچه های آزمون، داوطلبان با مدیریت صحیح زمان و با فاصله مناسب، برای خروج از محل آزمون هدایت و راهنمایی می شوند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

  1. دقیقا اوناییکه که بیکارم امضا جمع میکنن .درسخونا وقت این کارا رو ندارن .تو رو خدا با سلامت روان بچه های ما بازی،نکنید .خطر برگزاری کنکور به مراتب کمتر از مسافرت وپاساژگردیه

  2. بچه ی خودتم اگه کرونا گرفته بود و نمیتونست با حال بد آزمون بده همینو میگفتی‌؟شمایی که توی این اوضاع بچتو میفرستی سالن مطالعه درس بخونه از همونایی هستی که این کشور رو با بی فکری به باد میدن

  3. سلام خدمت کارکنان زحمت کش سازمان سنجش خواهشا کنکور رو سر وقتش برگزار کنید کنکور اگە لغو شە ما نظام قدیما خیلیهامون شرایط یە سال دیگە صبر کردن و کنکور دادن رو نداریم جدا از این باید دروس نظام جدید رو هم بخونیم خوهشا با فشارهای کاسبان معدل مقابله کنید و کنکور رو برگزار کنید🙏🙏🙏🌷🌷🌹🌹

  4. با سلام و عرض ادب . شما را بخدا کمتر با روح و روان و احساسات دانش اموزان بازی کنید . دانش اموزان زرنگ که یک ساله نه سرشون توی گوشی هس و نه اینترنت. این دانش آموزان ضعیف و مافیای کنکور هستن که درخواست تعویق کنکور رو دارن که در صورت تعویق ب احتمال زیاد کرونا با انفلوانزا همراه میشه . خواهش می کنیم کنکور رو سر تاریخ خودش برگزار کنید . عاجزانه التماس می کنم تازگریخ کنکور رو تغییر ندین .

  5. سلام، تقاضا دارم تحت هیچ شرایطی کنکور رو دیگه عقب نیندازید، از قَضا تعویق کنکور کار مافیاست، ما و امثال ما که بچه هامون در خانه یا کتابخانه دارند درس می خونند بهیچ دلیلی راضی به تاخیر زمان کنکور سراسری نیستیم، منتها بچه هایی که مشغول درس خوندن هستند فرصت امضا جمع کردن رو ندارند مثل بیکارها یا مافیای کنکور که از این تعویق منفعت خواهند برد، یکی از دلایل عدم تعویق کنکور، برگزاری امتحانات نهایی نهم ها و دوازدهم هاست که نه یک روز بلکه حداقل ۹ الی ۱۰ روز رفتند و امتحان دادند، چی شد مگه تو این ۱۰ روز، بچه ها همه وسایل بهداشتی رو با خودشون برده بودند و مشکلی پیش نیومد. آخر تیر ماه باید کنکور برگزار میشد، خیلی اشتباه بود که یک ماه عقب انداخته شد. آسیب خیلی خیلی شدیدی به این بچه ها وارد شد. بیش از این اجازه آسیب زدن به این بچه ها ندهید. استرس هر چه کمتر وارد بشه به نفع بچه هاست. تنها منفعت کننده از تاخیر کنکور و یا حذف کنکور عاید تدریس کننده های کنکور و آموزشگاهها خواهد بود

  6. با سلام. لطفا کنکورهای ارشد و دکترا رو به مهرماه به تعویق بندازین. نه اینکه لغو کنین. نهایتش همه ۲ ماه دیرتر کلاسها رو برن. اینجوری نه حق کسی ضایع میشه که درس خونده و نه با این شیوع بالای کرونا جان داوطلبان در خطر هست. لطفا سریع اقدام کنید با تشکر از مسؤلین کشور و ستاد کرونا

  7. خیلی خیلی ممنونم فقط کنکور سراسری رو سر تاریخش برگزار کنید به خدا ما درس خیلی زیادی خوندیم برای رسیدن به آرزوهامون ومفید بودن برای جامعه ویک ساله تو خونه ایم دیگه بریدیم ونمیتونیم درس بخونیم وتعویق دوباره یعنی مرگ ما ..تعویق یعنی کرونای شدید همراه با آنفولانزا وزمستون وهزاران مشکل ..ونزارید حق ما ضایع بشه …حتما کنکور رو برگزار کنید ..این مخالفان کنکور همشون دانش اموزان نیستن میتونین پیگیری کنید ..ودانش آموزانی که درس نخوندن شاید از تعویق خوشحال شوند ولی بازم ضرر میکنن چون خودشون رو گول میزنن.به خدا ما که درس خوندیم که نمیتونیم یک روز تعویق رو هم تحمل کنیم….

  8. سلام من برا پرینت اظهارنامه سلامت وارد سایت وزارت بهداشت شدم بعد تکمیل یه گزینه ای تحت عنوان (تایید) اومد انتخاب کردم.. تایید شد اما پرینت نداد..چکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا