خضریان: برخی مدیران دستگاه قضا اصرار به مداخله در اجرای قانون تسهیل دارند

پایگاه خبری اختبار- نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه علی‌رغم حمایت‌هایی که در خصوص اقدام داوطلبانه مرکز وکلای قوه قضاییه داشتیم، این مرکز حقوق داوطلبان آزمون را نادیده گرفته و تاکنون با اعلام نکردن نتایج در حق آن‌ها ظلم کرده است.

به گزارش اختبار به نقل از خانه ملت،علی خضریان  با اشاره به تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار در مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از کارشناسان اقتصادی و فارغ‌التحصیلان رشته‌های حقوق، این اقدام را نویدبخش آینده روشن بازار خدمات حقوقی می‌دانستند.

وی در خصوص نتایج آزمون کارآموزی وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه با تاکید بر اینکه این آزمون به جبران کم کاری سایر متولیان صنفی این عرصه به صورت فوق‌العاده برگزار شد، اما همچنان نتایج آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

مرکز وکلای قوه قضاییه به داوطلبان ظلم می‌کند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر بلاوجه بودن تاخیر این مرکز در اجرای قانون، عنوان کرد: متاسفانه علی‌رغم حمایت‌ها و تشکرهایی که در خصوص اقدام داوطلبانه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه داشتیم، این مرکز حقوق داوطلبان آزمون را نادیده گرفته و تاکنون با اعلام نکردن نتایج در حق آن‌ها ظلم کرده است.

دلایل برخی مقامات قوه قضاییه برای وقفه در اعلام نتایج

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در تشریح دلیل اصلی توقف فرآیند اعلام نتایج آزمون، گفت: بر اساس صحبتی که در جلسه مشترک کمیسیون‌های سه گانه جهش تولید، اصل نود و قضایی – حقوقی عنوان شد، ظاهرا در قوه قضائیه، برخی از اعضای هیئت نظارت مرکز وکلا، به دلایل غیرموجهی از جمله کمبود امکانات پذیرش و آموزش کارآموزان، پذیرش افراد دارای دانش ناکافی، اصرار دارند تا تفسیر شخصی خود از قانون را حاکم کنند. فلسفه تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار، برچیده شدن همین تصمیمات و نظرات سلیقه‌ای و حاکم شدن مر قانون بود که متاسفانه برخی از مدیران دستگاه قضا همچنان اصرار به مداخله در اجرای قانون دارند.

«نمره» در قانون تسهیل، به معنای «تراز» است

نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: مشخص نیست که متولیان صنفی با چه استدلالی اصرار دارند که نمره یعنی همان درصد، در حالی که گذشته از مستنداتی که در مشروح مذاکرات مجلس، اولا همواره در کارنامه‌های آزمون‌های سراسری و پر جمعیت که سازمان سنجش برگزار می‌کند از جمله همین آزمون وکالت سال ۹۹ کانون‌های وکلا، در ذیل عبارت نمره داوطلب، نمره تراز وی ذکر شده است. ثانیا سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ به استعلام کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در زمان بررسی قانون تسهیل در صحن علنی اعلام کرده بود که نمی‌توان با استفاده از نمرات خام دروس مختلف، افراد را با یکدیگر مقایسه کرد؛ لذا، بحث تبدیل نمرات خام به نمرات تراز مطرح می‌شود که این امر با استفاده از روش‌های آماری انجام می‌گیرد.

خضریان همچنین با اشاره به موضع معاون اول قوه قضائیه، گفت: معاون اول محترم قوه قضائیه هم به این نکته اشاره کردند که مرجع تخصصی برگزاری و اعلام نتایج آزمون وکالت، سازمان سنجش آموزش کشور است. ما نیز در دو مرحله، هم در زمان بررسی قانون تسهیل در صحن علنی و هم بعد از حواشی اخیر از سازمان سنجش استعلامات لازم را اخذ کردیم. جالب است که این سازمان اعلام کرده است که بر اساس نمرات خام یا درصدهای داوطلبان نمی‌توان آن‌ها را با هم مقایسه کرد و حتما باید از نمرات تراز استفاده کرد. همچنین این سازمان تاکید نموده که در آزمون‌های سال‌های گذشته کانون وکلا نیز مبنا نمره تراز بوده که به روش آزمون سراسری محاسبه می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۵ دیدگاه ها

 1. آخه ببینید چطور خاک بر سرمان شده ببینید چرا مملکت این وضعشه تمام دنیا دارن هر هر بهمون میخندن ببینید و محاسبه کنید از کجا داریم میپوسیم و میخوریم و متآسفانه هیچ مقام مسئولی که بتونه یه چند نفری رو جای خودشون بنشونه و حرفش برد داشته باشه هم اصلا انگار نه انگار که در این قضیه داره چه مسائلی به بار میاد من مرده شما زنده دهه ها بعد از عوارض و نتایج این مردم ستیزی و اثرات آن سخن خواهند گفت ….

 2. برادر من این مداخله جویان از کجا پیدا شدند شما آوردی چسبوندی بیخ ماده ۵ تسهیلت دیگه مگه تو نکردی؟؟ بهتون قول میدم این قضیه اعلام نتایج آزمون فوق العاده فجایایی را خواهد آفرید که قابل مقایسه با هیچ فاجعه ای در طول چهل و اندی سال پس از انقلاب نخواهد بود…عزیز من شوخی نیست ۷۹ هزار خانواده انگشت به دهن دارن دو ریالیشون میفته با کیا طرفن و چی به جیه

 3. چرا کمیسیون اصل ۹۰ مداخله نمیکنه؟؟نمیشه که قوه قضائیه به عنوان پاسدار قانون خودش جلو اجرای قانون مقاومت کنه.مثال بارز هرچه بگندد نمکش می‌زنند.وای به روزی که بگندد نمک.
  پینوشت:
  بر اساس آیین‌نامه ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم… اعضای هیات نظارت مرکز وکلای قوه قضاییه به شرح زیر است:
  معاون اول رییس قوه قضائیه، رییس حوزه ریاست قوه قضاییه، معاون منابع انسانی قوه قضائیه، معاون حقوقی قوه قضاییه، دادستان انتظامی قضات، رییس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه و رییس مرکز.

 4. باو خودتان توی قانون نوشتین نمره و اقدامات مقتضی توسط دستگاه مربوطه خوب واضح هست علم حقوق هم از هر حرف میشه تفسیر خاص داشت

 5. دوست گرامی، ای کاش به جای کوچک شمردن خود، تلاشمان را افزون می کردیم و در یک ازمون باشرایط عادی پذیرفته می شدیم و هرگز تن به تحقیر خود نمی دادیم. پندار نیک/ گردار نیک

 6. خطاب به کسانی که نتایج آزمون را اعلام نمی کنند آیا از قبل نمی تونستید جلسه برگزار کنید و یه تصمیم بگیرید چرا سرنوشت اینهمه جوان را که چند ساله در این آزمونها رمق و امید از دست داده اند به بازی میگیرید مگه اینها سرمایه های کشور نیستند تا کی بازیچه تصمیمات امروز و فردای شما باشندزندگیشون معطل مونده این رنجها دامنگیر خود و سیستمتان هم خواهد شد

 7. چرا برخوردی پس با کسانی که خودشونو بالاتر از قانون میدونن نمیکنید؟؟؟ انگار نمیبینن روسا قضاییه و اسکودا و سردفتران چه میگن و دارن خلاف قانون عمل میکنن و هنوز ایستادگی به ظلم میکنن مدعی العموم الا کجاس ؟؟؟؟ انگار فقط نقدعلی حریفشون میشه

 8. چطور وقتی مجلس در کار فدراسیون فوتبال !! دخالت میکمه ،صدای همه در میاد و میگن امور تخصصی را ،به متخصصین امر بسپارید!! خب معلوم است این آقای نماینده و دوستانش تخصصی در این امور ندارند،تا حالا کانون وکلا بد بود انحصارطلب بود! اکنون به قول خودشان بعضی مسئولین قوه قضاییه می‌خواهند خرابکاری آقایان را درست کنند و حتی عده ای از نماینده ها هم با ایشان همسو شدند،صدای سازمان ثبت اسناد در امده!! هرچه کارمند در محاکم و قاضی باسواد غیر بازنشسته! بوده دارن بازخرید می کنند بیان وکیل شن ((بماند که به بازنشسته ها باید همینجوری پروانه داده بشه))باید به این آقای نماینده و دوستانش بگن در کاری که تخصص نداری دخالت نکن!! بزار همون آقایان در قوه قضاییه تصمیم بگیرند… یادمان نرود این عده همان کسانی بودند قانون صادرات عتیقه را تصویب کردند!! که به حمدالله مسئولان بالادستی نظام دخالت کرده و مطلب را ختم نمودند!

 9. مقام معظم رهبری:مجلس شورای اسلامی مظهر اقتدارواستحکام نظام اسلامی است
  . هرکس در هرپست ومقامی جلوی مصوباتش رابگیرد این اقتدار راتضیف کرده ودر خط دشمن است

 10. شواهد وقراین حاکی از آن است که نه تنها نتایج مرکز وکلا بلکه نتایج کانون هم به این زودیها اعلام نخواهد شد.

 11. جناب خضریان سلام. باید پرسید چه بر سر مملکت امام زمان ارواحنا فداه آمده که عده ای معدود خود را بالاتر از هر قانونی می‌دانند. آیا این افراد معلوم الحال نظر مجلس نسبت به قوانین مصوبه را از خود نمایندگان بهتر می‌دانند؟ آیا می‌توان این قبیل رفتارها را نیز به متخاصمین نسبت داد؟ متاسفانه اعمال خلاف قانون این مسئولین معدود باعث بدبینی جوانان نسبت به نظام مقدس و کلیه مسئولین دلسوز است . دیگر نه به مجلس امیدی هست و نه قوه مجریه و نه به قوه قضائیه که خود متولی تضمین اجرای عدالت در کشور است . تنها امیدمان به مولایمان رهبر بزرگوار روحی فداه است و تنها ایشان را ولی برحق بر خود می‌دانیم. آقا جان از شما استمداد میطلبیم .

   1. اصل نود به چی مداخله کنه؟؟ نتیجه مداخلش رو کجا میبره؟؟ به قوه قضائیه پیش خود آقای مصدق …پس نمیبینید آقای خضریان هم الان که معلوم شد کیا جلوی ماجرا رو گرفتن از اون هشدار میدهم ها خیلی خیلی کوتاه اومدن حالا آرام و بدون سروصدا میگن این طرح باعث پیشرفت و فلان و فلان میشد یعنی چی ؟ یعنی نشد و ماهم نشستیم سرجامون نشد دیگه چیکارش کنیم …بله تا این حد بزن بکوبشون تنزل کرده…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا