طرح اصلاح ماده ۲۰۴ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

تاریخ وصول: ۱۴۰۰/۰۸/۱۸

 طرح اصلاح ماده ۲۰۴ قانون آیین نامه داخلی مجلس

ماده واحده- ماده ۲۰۴ آیین نامه داخلی مجلس بشرح ذیل اصلاح می گردد

ماده ۲۰۴- قبل از تشکیل اولین جلسه بررسی با برنامه های دولت و اخذ رای اعتماد هیات وزیران، نمایندگان مخالف و موافق برنامه، خط مشی و اصول کلی و ترکیب هیات وزیران و نیز نمایندگان مخالف و موافق هر یک از وزیران به تفکیک برنامه وهر وزیر در برگ جداگانه یا دستگاه الکترونیک ثبت نام می نمایند در شروع بحث در مورد هیات وزیران، رییس جمهور برنامه دولت را تشریح و ضمن معرفی وزیران از ترکیب هیات وزیران دفاع خواهد نمود.

مجموع مدت نطق رییس جمهور یک ساعت و نیم خواهد بود بعد از اظهارات رییس جمهور مجلس شورا در مورد برنامه ها و صلاحیت هر یک از وزیران را به صورت جداگانه آغاز خواهد نمود.

در مورد هر وزیر دو نفر از نمایندگان مخالف و دو نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترکیب یک نفر مخالف و موافق هر کدام برای مدت ده دقیقه فرصت خوهند داشت پس از آن وزیر ودر صورت صلاحدید رییس جمهور به مدت بیست دقیقه برای دفاع از برنامه و صلاحیت وزیر مطروحه وقت خواهند داشت.

مقدمه دلایل توجیهی:

باسمه تعالی

در تشریح برنامه دولت با توجه به اینکه رای گیری انجام نمی شود اظهارات پنج نفر مخالف و پنج نفر موافق بی فایده و وقت گیر است لذا لازم است این پنج نفر موافق و مخالف حدف و وقت رییس جمهور نیز به یک ساعت و نیم تقلیل یابد و قت پانزده دقیقه مخالفت و موافق زیاداست و به ده دقیقه تقلیل یابد

اسامی امضا کنندگان طرح

 1. موسی غضنفرآبادی
 2. سیدعلی یزدی خواه
 3. جلال رشیدی کوچی
 4. مصطفی رضاحسینی قطب آبادی
 5. امیرقلی جعفری بروجنی
 6. مجید نصیرایی
 7. محمدرضا رضایی کوچی
 8. محمدحسین فرهنگی
 9. سیدجواد حسینی کیا
 10. احمدحسین فلاحی همدان
 11. رسول فرخی می کال
 12. اسماعیل حسین زهی
 13. احسان ارکانی
 14. قاسم ساعدی
 15. محمدرضا احمدی
 16. جعفر قادری
 17. غلامحسین کرمی
 18. محمدصالح جوکار
 19. حسن رزمیان مقدم
 20. کمال حسین پور
 21. حسین حاتمی
 22. یعقوب رضازاده
 23. حجت اله فیروزی
 24. جعفر راستی
 25. حسین حق وردی
 26. صدیف بدری
 27. حبیب اله دهمرده
 28. سیدمحمد موحد
 29. اصغر سلیمی
 30. سیدمحمد مولوی
 31. مهرداد گودرزوندچگینی
 32. روح اله ایزدخواه
 33. احمد محرم زاده یخفروزان
 34. بهزاد رحیمی
 35. حسین محمدصالحی دارانی
 36. عباس مقتدایی
 37. علیرضا سلیمی
 38. بهروز محبی نجم آبادی
 39. روح اله نجابت
 40. مهدی عسگری
 41. شیوا قاسمی پور
 42. محمدتقی نقدعلی
 43. جواد نیک بین
 44. یحیی ابراهیمی
 45. علی اصغر عنابستانی
 46. محمدمهدی فروردین
 47. علیرضا عباسی
 48. موسی احمدی
 49. محمد سرگزی
 50. سیدمحمود نبویان

ضمیمه نظر اداره کل تدوین قوانین

بیان مستندات و دلایل مغایرت:

در رابطه با طرح تقدیمی آیین نگارش قانونی و ویرایش ادبی: اصلاح ماده۲۰۴ آیین نامه داخلی مجلس

۱- با توجه به اینکه اصلاحات موردنظر طرح، جزیی و صرفاً ناظر بر تعداد و مدت زمان نطق نمایندگان موافق و مخالف و نیز نطق رییس جمهور می باشد و آنگونه که در مقدمه توجیهی طرح بیان گردیده، منظور صرفه جویی در وقت و جلوگیری اطاله زمان بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی در ابتدای تشکیل دولت می باشد، لذا پیشنهاد می شود به جای بازنویسی کل ماده به اصلاح عبارات موردنظر در متن ماده ۲۰۴ اکتفا شود.

به عنوان مثال: در متن ماده ۲۰۴ عبارت «پنج نفر» به «دونفر» و «پانزده دقیقه» به « ده دقیقه» اصلاح شود

ضمیمه نظر اداره کل اسناد و تنقیح قوانین

نظر اداره کل به انضمام سوابق قانونی

الف- نظر اداره کل

۱- ۱-مقدمه توجیهی فاقد ادله کافی برای ارایه طرح می باشد لذا از این منظر با ماده ۱۲۷ آیین نامه داخلی مجلس مبنی بر درج واضح دلایل لزوم تهیه و پیشنهاد طرح ها در مقدمه در تعارض است بنابراین لازم است به منظور رفع این تعارض به طور کاملتری در مقدمه به علل اهداف و منافع ارایه و تصویب طرح پرداخته شود.

۲- در مقدمه توجیهی دلیل ارایه طرح مبنی بر حذف مرحله نطق۵ نفر موافق و مخالفِ تشریح خط مشی و اصول کلی برنامه های دولت عدم رأی گیری بعد از نطق ها و بی فایده و وقت گیر بودن این فرآیند ذکر شده است که این استدلال قوی به نظر نمی رسد چرا که نتیجه این نطق ها در رأی یا عدم رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی ظهور و بروز پیدا می کند.

۳- از طرفی اگرچه دلایل طراحان برای حذف فرآیند نطق های موافق و مخالف اصول کلی برنامه های دولت خیلی واضح و دارای استدلال قوی نیست با حکم ذیل ماده ۲۰۴ آیین نامه داخلی هم که مقرر می دارد: بعد از اظهارات ۵ نفر مخالف و ۵ موافق رییس جمهور یا کسانی که او تعیین خواهد کرد به سوالات و اظهارات مخالفان پاسخ می دهند. بررسی برنامه های دولت از طریق اظهارات مخالفین و موافقین و پاسخ رییس جمهور به آن ها به امکان سنجی تحقق برنامه های دولت از طریق برنامه های وزرای پیشنهادی کمک می کند در تعارض است که برای رفع این ایراد طرح نیازمند بازنگری است.

۴- با عنایت به رویکرد اصلی دولت که با مطالعه و بررسی برنامه های دولت مشخص می شود پیشنهاد می شود در راستای تأمین نظر طراحان به جای حذف مرحله نطق مخالفان و موافقان برنامه های دولت تعداد ناطقین و مدت زمان نطق آن ها در مورد برنامه های دولت کمتر شود نه اینکه کلاً این فرآیند حذف شود.

۵- درج عبارت وقت پانزده دقیقه مخالفت و موافق زیاد است و به ده دقیقه تقلیل یابد در مقدمه توجیهی خلاف اصول نگارش و فاخرنویسی متون قانونی است.

۶- تاریخ تصویب آیین نامه داخلی مجلس مصوب ۱۳۷۸/۱/۱۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی در عنوان و متن درج شود.

۷- با عنایت به ارایه همزمان طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی و طرح اصلاح مواد ۱۹۴ و ۱۹۵ آیین نامه داخلی پیشنهاد می شود طرح تقدیمی با دو طرح مذکور ادغام و مورد رسیدگی قرار گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا