نحوه برگزاری آزمون وکالت ۹۴ و مواد درسی آن همان است که در سال‌های گذشته اعمال شده بود

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران :

نحوه برگزاری آزمون وکالت ۹۴ و مواد درسی آن همان است که در سال‌های گذشته اعمال شده بود

تاکنون بیش از ۸ یا ۹ کانون تعداد پذیرش‌شان را به ما اعلام کردند و مابقی کانون‌ها ظرفیتی را فعلا اعلام نکردند

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) از برگزاری همایش بین‌المللی یک روزه استقلال حرفه وکالت و کانون‌های وکلای دادگستری از منظر بین‌الملل در ۴ مرداد ماه خبر داد.

کشاورز درباره اهداف برگزاری همایش حرفه وکالت و کانون‌های وکلای دادگستری از منظر بین‌الملل گفت:‌ هدف از برگزاری این همایش این است که شرایط داخلی قانونی ما در ضوابط بین‌المللی راجع به استقلال کانون‌ها و حرفه وکالت منطبق و اثبات شود و اطلاعات بین‌المللی این موضوع در کشورهای مختلف دنیا از زبان اهل فن به گوش مخاطبان ایرانی برسد و ضبط و ثبت شود. این موضوع در زمانی که مجلس بررسی لایحه وکالت را بر عهده دارد، بسیار حساس است و به گمانی بهترین زمان برای برگزاری این همایش است.

کشاورز درباره اینکه از مسئولان کشوری چه کسانی در همایش حضور دارند، گفت: اعضای کمیسیون حقوقی قضایی مجلس، رئیس کمیسیون اصل نود، نایب رئیس مجلس و … برای همایش استقلال حرفه وکالت دعوت شده اند.

در کشورهای دیگر یک نهاد وکالتی وجود دارد

وی درباره ادغام مرکز مشاوران قوه قضاییه با کانون وکلای دادگستری گفت:‌ ادغام این دو مرکز با برگزاری این دو همایش نیز مرتبط است. در کشورهای دیگر یک نهاد وکالتی وجود دارد و وکلایی در این کانون‌ها حضور دارند، مثلا در انگلستان وکلای دفتر و وکلای دادگاه داریم که حدود وظایف مشخصی دارند؛ بنابراین اصل ادغام مرکز مشاوران با کانون وکلای دادگستری اگر در قانونی بیاید مورد ایراد هیچ کس نیست.

با مرکز امور مشاوران خصوصمتی نداریم

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) گفت: در مورد مرکز مشاوران قوه قضاییه و کسانی که برای آن‌ها حق مکتسبه ای ایجاد شده و پروانه وکالت دارند،‌ کسی مناقشه ای ندارد، بلکه آنچه که مورد نظر ماست این است که آن مجموعه ای که بعد از ادغام ایجاد می‌شود باز مجموعه مستقلی باشد؛ بنابراین قانون هر چه بگوید ما تابع آن هستیم، البته مرکز مشاوران قوه قضاییه بعد از اتمام برنامه سوم توسعه جذب هایی که انجام داده درست نبوده و حق مکتسبه ای را برای افراد ایجاد کرده البته ما با آن‌ها خصومتی نداریم. امیدواریم با تغییراتی که در مسئولیت وزیر دادگستری داده شده از این به بعد کسی باشد که زمانی از او توضیح می‌خواهیم توضیحات لازم را به ما بدهد.

تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری باعث تخدیش استقلال کانون‌هاست

وی درباره تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری نیز گفت: این تبصره باعث تخدیش استقلال کانون‌هاست و ما معتقدیم که این موضوع باید تغییر کند و راه حل آنی و کوتاه مدت احتمالا این است که تمامی وکلایی که پروانه وکالت دارند باید تائید شوند.

نوسانات زیادی از نظر تعداد پذیرش در آزمون امسال وجود نخواهد داشت

کشاورز درباره آزمون وکالت سال ۹۴ گفت: اکنون بیش از ۸ یا ۹ کانون تعداد پذیرش‌شان را به ما اعلام کردند و مابقی کانون‌ها ظرفیتی را فعلا اعلام نکردند. گمان نمی کنم نوسانات زیادی از نظر تعداد پذیرش در آزمون امسال وجود داشته باشد. ناگفته نماند که نحوه برگزاری آزمون و مواد درسی آن همان مواردی است که در سال‌های گذشته اعمال شده بود.

تاکنون حق الوکاله ای برای وکلای تسخیری و معاضدتی داده نشده است

وی درباره حق الوکاله وکلای تسخیری و معاضدتی گفت: قرار بود در بودجه حق الوکاله ای برای وکلای تسخیری و معاضدتی پیش بینی شود که تاکنون چیزی در این زمینه داده نشده تا به این وکلا بدهند. از طرف دیگر کانون های وکلا سازمان عام‌المنفعه ای هستند که بسیار مظلوم واقع شده اند، یعنی به گونه ای کانون های وکلا موسسات مظلومی هستند که در موردشان کم لطفی شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا