بابایی: گاهی برخی جرایم سازمان‌یافته با مشارکت سردفتران انجام می‌شود

پایگاه خبری اختبار- رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در هفته گذشته پرونده کیفری تشکیل شده که متاسفانه برخی از سردفتران دستگیر شدند.

به گزارش اختبار به نقل از ایسنا، مراسم تحلیف چهارمین گروه سردفتران جدیدالانتصاب امروز ۳ بهمن ماه با حضور حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سالن سردار سلیمانی این سازمان برگزار شد.

حسن بابایی در این مراسم اظهار کرد: تقارن این تحلیف با ولادت امام علی (ع) که مظهر عدالت است قطعا مصلحتی دارد و شما سردفتران نیز در این منصب، به نحو شایسته و احسن عدالت را در تنظیم اسناد و در این جایگاه حساس رعایت خواهید کرد.

آغاز کار ۱۵۰ سردفتر جدید

وی افزود: امروز چهارمین مراسم تحلیف پذیرفته شدگان سردفتری است و امروز ۱۵۰ نفر ابلاغ را دریافت و پس از طی تشریفات کار را آغاز خواهند کرد.

بابایی ضمن آرزوی موفقیت و سلامتی برای سردفتران این مراسم اظهار کرد: توجه به رعایت نظم، اجرای قانون و امانتداری را اکیدا توصیه می‌کنم. تشکیل پرونده‌های کیفری مانند کلاهبرداری، فروش مال غیر، جرایم سازمان یافته متاسفانه در برخی از موارد با مشارکت برخی از سردفتران و دفتریاران بوده است.

دستگیری چند سردفتر در هفته گذشته

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در هفته گذشته پرونده کیفری تشکیل شده که متاسفانه برخی از سردفتران دستگیر شدند بنابراین به دادستان انتظامی سردفتران و دفتریاران کشور توصیه اکید کردیم که بحث بازدیدها و نظارت‌ها را به شدت پیگیری کنند؛ همچنین معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت اسناد در حوزه فناوری نظارت‌های هوشمند را پیش از گذشت تقویت کند.

وی ادامه داد: سند به عنوان مهم‌ترین ادله مورد استناد دستگاه قضایی است و در هم تنیدگی سازمان ثبت و قوه قضاییه شاید از این بابت باشد که ما عهده‌دار مسئولیتی هستیم که علاوه بر تنظیم روابط اقتصادی و اجتماعی افراد، سند مورد استناد مقامات قضایی را تنظیم می‌کنیم که مبنای صدور حکم قضایی است.

بابایی بیان کرد: سند رسمی شالوده‌ای از دو دلیل اعم از ترکیبی از اقرار و شهادت است اقرار از این بابت که وقتی سندی تنظیم می‌شود طرفین امضا می‌کنند و می‌پذیرند و شهادتی را منتسب به سردفتر و و دفتر یار داریم. افرادی که به عنوان امنای قوه قضاییه پس از امضای طرفین این سند را تایید می‌کنند.

نمی‌شد با فناوری، بدلی برای منصب سردفتری ایجاد کرد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: اقدامات دیگر سردفتران در دفترخانه‌ها احراز صلاحیت طرفین، تشخیص نوع عقد و سند است. در دفترخانه سردفتر و دفتر یار باید شرایط صحت عقل را احراز کند و اگر سردفتر برای یک مجنون و مکره سند تنظیم کند مسئولیت مدنی و کیفری دارد.

وی ادامه داد: تشخیص نوع عقدی که در دفترخانه تنظیم می‌شود با سردفتر است. حداقل ۸۰ نوع سند در دفترخانه‌ها تنظیم می‌شود و این یک منصب بسیار مهمی است که با هیچ فناوری و امکانی جایگزین و بدلی نمی‌توانیم برای این موضوع تعریف کنیم.

بیشتر بخوانید:

چگونه سوابق ازدواج و طلاق افراد را استعلام کنیم؟

دستورالعمل کارآموزی کانون سردفتران و دفتریاران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا