طرح استفساریه ماده ۵ قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی

اعلام وصول شده در ۱۴۰۲/۰۹/۲۰

مقدمه دلایل توجیهی

با توجه به اینکه با اصلاح ماده ۵ قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی در تاریخ ۵ بهمن ١۴٠١ هزینه بیمه کارگران شدیدا افزایش یافت و این افزایش باعث شد تا وقفه ای در انجام عملیات ساختمانی را شاهد باشیم بسیاری از فعالان اقتصادی که انتظار کاهش حق بیمه را داشتند به تامین اجتماعی مراجعه نکردند و تعدادی هم که مشکل از دست دادن زمان بخاطر سردی هوا را داشتند با پرداخت بخشی از حق بیمه ناچار به ادامه کار شدند. بعد از اصلاح قانون در سالجاری مجددا شاهد اصلاح و کاهش حق بیمه کارگران ساختمانی بودیم.

این کاهش حق بیمه در حق افرادی که ناچار به شروع کار بودند و برمبنای قانون مصوب سال گذشته حق بیمه پرداخت کردند اجحاف شد. متاسفانه سازمان تامین اجتماعی در فاصله قانونی بودن قانون قبلی یعنی از ۵ بهمن ۱۴۰۱ تا ۳ آبان ۱۴۰۲ همه افرادی که از شهرداری و یا دهیاری به تامین اجتماعی نامه گرفته اند اعم از اینکه قبلا بخشی از حق بیمه را پرداخت کرده باشند چک داده باشند و یا نداده باشند را وادار به پرداخت حق بیمه به نرخ قانون قبلی میکند. بنظر میرسد این اقدام تامین اجتماعی منطبق با قانون نیست و نیاز به استفساریه دارد.

علاوه بر اینها تامین اجتماعی مدعی است که عوارضی مثل تغییر کاربری زمین سهم خدمات و سایر عوارض که ارتباط با پروانه ندارد و یا عوارضی که توسط شهرداری برای آموزش و پرورش قطار شهری و …. دریافت می‌کند هم باید در این محاسبه ملاک عمل قرار گیرد.

جدا از اینها ساخت و سازهای قدیمی که قبل از تصویب قانون بیمه کارگران ساختمانی انجام شده ساخت و سازهای قدیمی چند ده ساله و مالک جدیدا برای دریافت پایان کار مراجعه می‌کند نباید مشمول قانون باشد.

برای حل این مشکلات این استفساریه تهیه شده است.

طرح استفساریه ماده ۵ قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی

سوال ۱- آیا افرادی که در فاصله اعتبار قانون قبلی بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی و قانون جدید (از ۱۴۰۱/۱۱/۵ تا ۱۴۰۲/۸/۳) بدهی های آنها تقسیط شده باشد، اعم از اینکه چک و یا سفته داده باشند و یا تعهد کتبی سپرده باشند، درصد باقیمانده بدهی آنها مشمول قانون فعلی است؟

پاسخ: بله

سوال ۲- آیا سایر عوارضی که به همراه پروانه ساختمانی و یا پایان کار برای سایر دستگاه‌ها از جمله آموزش و پرورش، قطار شهری و … توسط مراجع صدور پروانه و یا پایان کار وصول میشود و همچنین سایر عوارضی که ارتباطی با موضوع پروانه و یا پایان کار ندارد از جمله عوارض تغییر کاربری زمین، بهای خدمات، عوارض حق مشرفیت و …به عنوان پایه محاسبه حق بیمه کارگران ساختمانی منظور می‌شود؟

پاسخ: خیر

سوال ۳- آیا افرادی که قبل از وضع قانون مربوط به تعیین حق بیمه کارگران ساختمانی براساس تایید کمیسیون‌های مواد ۱۰۰ و ۹۹ قانون شهرداری مبادرت به ساخت و ساز نموده اند و بعد از اجرای این قانون، متقاضی پایان کار ساختمانی هستند، مشمول حق بیمه کارگران ساختمانی می شوند؟

پاسخ: خیر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

  1. من برج ۵ سال ۱۴۰۲ پرونده تشکیل دادم
    و بدهی من تقسیط شده
    الان که مراجعه کردم میگن چون اقساط شده شامل شما نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا