پیشنهاد کانون وکلای مرکز برای ادغام مرحله دوم و سوم کارآموزی با اصلاح آیین‌نامه لایحه استقلال

پایگاه خبری اختبار- رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز دو نفر از اعضای هیات مدیره این کانون را برای مذاکره درخصوص اصلاح تکالیف کارآموزان به قوه قضاییه معرفی کرد.

به گزارش اختبار بهنام حبیب‌زاده مومن، در نامه‌ای به بهزاد پورسید، معاون حقوقی قوه قضاییه، محمد شاه‌محمدی و فرشید فرحناکیان را برای مذاکره درخصوص اصلاح ماده ۵۴ آیین‌نامه لایحه استقلال معرفی کرد.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در این نامه پیشنهاد داده تا مرحله دوم و سوم کارآموزی به نحوی ادغام شود که کارآموزان وکالت توامان با حضور دو یا چند روز در هفته در محاکم امکان اخذ پرونده با رعایت سقف مقرر تحت نظارت وکیل سرپرست خود را داشته باشند.

در این نامه همچنین به موضوع ارائه پیشنهادات لازم برای اصلاح قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار اشاره شده است.

متن نامه مورخ ۱۴۰۲/۹/۲۸ رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر بهزاد پورسید معاونت محترم حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران

احتراما بدینوسیله آقایان دکتر محمد شاه‌محمدی و دکتر فرشید فرحناکیان اعضای محترم هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز به عنوان نمایندگان این کانون پیرامون هر گونه مذاکره در خصوص اصلاح ماده ۵۴ آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری به حضور معرفی می‌گردند.

شایان ذکر است با توجه به وضعیت ناشی از اجرای قانون تسهیل ادغام مرحله دوم و سوم آیین نامه اجرایی موصوف به نحوی که کارآموزان وکالت توامان با حضور دو یا چند روز در هفته در محاکم امکان اخذ پرونده با رعایت سقف مقرر تحت نظارت وکیل سرپرست خود را داشته باشند. با ملحوظ نظر داشتن پیشنهادات اتحادیه سراسری کانون های وکلا مورد توجه و تاکید می باشد.

در خاتمه ضمن قدردانی و سپاس از همراهی قوه قضائیه خاصه آن معاونت محترم تقاضای خویش را مبنی بر ارائه پیشنهادات لازم جهت اصلاح قانون تسهیل به استحضار عالی می رساند.

بیشتر بخوانید:

نگاهی به فرایند کارآموزی پذیرفته شدگان آزمون وکالت ۱۴۰۲ طبق آیین نامه جدید لایحه استقلال کانون وکلا

آخرین وضعیت فعال‌سازی سامانه CMS برای کارآموزان وکالت ۱۴۰۰

ماده ۵۴ آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری:

کارآموز در دوره کارآموزی، تکالیف زیر را در سه مرحله تحت نظر کانون و وکیل سرپرست، انجام می‌دهد:

۱- مرحله اول: شرکت در جلسات سخنرانی علمی و کارگاه‌های آموزشی حوزه وکالت و کارآموزی به مدت دو ماه و حداقل پنجاه ساعت؛ در پایان این مرحله، از کارآموز آزمون کتبی به‌عمل‌آمده و پس از قبولی، بلافاصله مرحله دوم آغاز می‌شود. در صورت عدم شرکت در آزمون یا عدم قبولی، این آزمون تا دو مرتبه دیگر قابل تکرار است. در صورت عدم شرکت یا عدم قبولی کارآموز در نوبت سوم، با اعلام کمیسیون کارآموزی و تأیید هیئت‌مدیره، پروانه کارآموزی ابطال خواهد شد. این تصمیم قابل‌اعتراض در دادگاه عالی است.

۲-مرحله دوم: کارآموز مدت شش ماه هر روز (به‌غیراز ایام تعطیل) تمام‌وقت اداری در مراجع قضایی حضور می‌یابد و روزانه از یک پرونده دارای وقت رسیدگی یا در حال رسیدگی، گزارش تهیه می‌نماید. کارآموز در این مدت باید در همه انواع مراجع قضایی اعم از شعب دادیاری و بازپرسی، دادگاه‌های حقوقی، خانواده، کیفری یک و دو، انقلاب، تجدیدنظر، دوایر اجرای احکام شرکت نموده و حضور داشته باشد. در صورت عدم تأیید کمیسیون کارآموزی، این دوره تا دو مرتبه دیگر و هر بار حداکثر به مدت چهار ماه قابل تمدید است. در پایان مرتبه سوم و عدم تأیید در کمیسیون کارآموزی، با اعلام کمیسیون و تأیید هیئت‌مدیره، پروانه کارآموزی ابطال می‌شود. این تصمیم قابل اعتراض در دادگاه عالی است.

تبصره- تهیه امکانات و برنامه اجرایی بند فوق بر عهده کانون است که با هماهنگی دادگستری کل استان اقدام خواهد کرد.

۳- مرحله سوم: مدت این مرحله هفت ماه است و کارآموز باید تکالیف زیر را انجام دهد:

الف- با معرفی کانون نزد وکیل سرپرست به آموزش و تمرین عملی امور وکالت بپردازد و گواهی ماهانه وکیل سرپرست را ارائه دهد؛

ب- در حداقل پنجاه ساعت جلسات سخنرانی علمی و کارگاه آموزشی حضور یابد؛

پ- امور محوله از سوی کانون را انجام دهد؛

ت- گواهی مربوط به انجام تکالیف را ارائه داده و پس از تأیید در کمیسیون کارآموزی، در اختبار کتبی و شفاهی شرکت کند.

تبصره ۱- در صورت عدم انجام تکالیف مذکور یا عدم شرکت در اختبار کتبی و شفاهی یا عدم قبولی، مرحله سوم به ترتیب مقرر تجدید می‌شود. چنانچه کمیسیون کارآموزی مجدداً انجام تکالیف را تأیید نکند یا عذر غیبت از اختبار را موجه نداند و یا کارآموز در اختبار قبول نشود، پروانه کارآموزی به نحو مندرج در بند ۲ ابطال خواهد شد.

تبصره ۲- کارآموزان در دوره سوم می‌توانند تحت نظر وکیل سرپرست، وکالت حداکثر تا پنج پرونده را در ماه قبول کنند. وکالت کارآموزان در پرونده‌هایی که احکام آن‌ها قابل فرجام است یا

مرجع تجدیدنظر از احکام آن‌ها دیوان عالی کشور است و یا پذیرش اعاده دادرسی کیفری، منفردأ یا به همراه وکیل سرپرست و سایر وکلا ممنوع است.

تبصره ۳- در مورد کارآموزانی که طبق قانون نصف مدت مقرر کارآموزی می‌کنند، مدت دوره‌های سه‌گانه فوق به نصف کاهش می‌یابد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. یک نمایش است.
    عاملان وضع موجود کارآموزی به فکر اصلاح افتادند از دوحالت خارج نیست یا عامدانه قصد آزار کارآموزان داشته اند یا توان فکری و تحلیلی برای تصمیم گیری نداشته اند. اگر هر یک باشد بدا به حال نهادهای وکالت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا