گفت‌وگو با حسین عسگری رتبه ۱ آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ (حقوق خصوصی)

پایگاه خبری اختبار- حسین عسگری فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه فردوسی مشهد موفق به کسب رتبه یک آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ در گرایش حقوق خصوصی شده است.

حسین عسگری در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری اختبار درباره روش مطالعه خود و منابعی که برای کسب این موفقیت از آن ها استفاده کرده، گفته است.

با سلام و تبریک مجدد؛ لطفاً ضمن معرفی خودتان، مختصری از سوابق تحصیلی و شغلی تان بگویید.

به نام خدا، حسین عسگری هستم و موفق به کسب رتبه یک در گرایش حقوق خصوصی آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ شدم.

در سال ۱۳۹۷ نیز با کسب رتبه ۱۹۰ در مقطع کارشناسی رشته حقوق در دانشگاه فردوسی مشهد مشغول به‌ تحصیل شدم و در بهمن‌ ماه سال ۱۴۰۰ با کسب معدل ۱۷.۶۵ فارغ التحصیل شدم.

از کی مطالعه برای آزمون ارشد را شروع کردید و شیوه مطالعه شما به چه ترتیبی بود؟

شروع مطالعه آزمونی بنده‌ از اوایل تیر ماه بود اما ناگفته نماند که در طول دوره کارشناسی کتب مرجع را نیز تا حدود زیادی مطالعه کرده بودم و سطح نسبتا خوبی داشتم.

باتوجه به این که شاغل نبودم تمرکز زیادی بر مطالعه داشتم و هر روز سعی می کردم اقلا دو درس را مطالعه کنم و معمولا یک درس ماهوی و یک درس شکلی را توامان مطالعه می کردم.

منابع مطالعاتی‌تان چه بود و چطور این منابع را انتخاب کردید؟

منبع بنده برای درس حقوق مدنی قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی مرحوم دکتر کاتوزیان بود البته در مباحثی که کمی برایم سنگین بود به کتب مرجع مراجعه و نکته برداری می کردم.

در درس حقوق تجارت نیز کتاب قانون تجارت در نظم حقوقی کنونی دکتر دمرچیلی را مطالعه کردم و چون در دوران کار‌شناسی هم این درس مورد علاقه من بود برایم سنگین نبود، ناگفته نماند به علت این که درس حقوق تجارت بسیار نص محور است، متن قانون را نیز بارها مطالعه کردم.

از قوانین خاص تجارت بالاخص قانون صدور چک و قانون اداره تصفیه نیز نباید غافل شد.

در درس آیین دادرسی مدنی نیز دوره سه جلدی دکتر شمس را همراه با متن قانون مطالعه کردم همین طور نص قوانین خاص که بسیار مهم هستند و درصد مهمی از سوالات را تشکیل می‌دهند مطالعه کردم و به سایر داوطلبان هم اکیدا توصیه می کنم  قوانین خاص را کنار نگذارند.

در درس متون فقه نیز کتاب ترجمه تحریر الروضه فی شرح اللمعه دکتر سیدمحمدرضا آیتی را مطالعه کردم که در ابتدا کمی سنگین است اما با مطالعه مستمر و تکرار سنگینی آن برطرف می‌شود.

اما برای درس متون حقوقی که مشکل اکثر داوطلبان است منبع واحد و خوبی وجود ندارد و توصیه بنده این است که در طول مطالعه دایره لغات عمومی خود را افزایش دهند و استمرار داشته باشند چرا که زبان انگلیسی بیش از هر چیز نیازمند صبر و استمرار است؛ بعد از افزایش دامنه لغات کار کردن متون تخصصی خالی از لطف نیست.

در ابتدای مطالعه ساعت مطالعه را نجومی و سنگین قرار ندادم بلکه به مرور افزایش دادم و در سه ماه آخر روزی حداقل ۸ ساعت مطالعه مفید داشتم و گاهی هم ۹ ساعت.

پرسش های آزمون چقدر با انتظار شما مطابقت داشت؟

سطح سوالات امسال از سال گذشته کمی دشوارتر بود و به جز درس حقوق مدنی و تجارت که طراح سوال کمی کج سلیقگی به خرج داده بود بقیه سوالات استاندارد و در حد انتظار بود. در مورد منابع هم خدا را شکر برایم خیلی مفید بودند.

برای ادامه تحصیل کدام دانشگاه را مد نظر دارید؟

درابتدا چون به منصب قضا علاقمند هستم انتخاب اولم دانشگاه علوم قضایی است و بعد از آن دانشگاه تهران.

در آخر به داوطلبان توصیه می کنم در طول مسیر مطالعه آزمونی شان ایمان قلبی داشته باشند که خداوند تلاش هیچکس را بدون پاسخ نگذاشته و در پایان مسیر کامشان را شیرین خواهد کرد.

از همسر مهربانم نیز تشکر می کنم که در طول مسیر با من همراهی کرده و یاری رسان من بود.

کارنامه حسین عسگری
کارنامه حسین عسگری
نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا