سقف بدهی مالیاتی برای ممنوع‌الخروج کردن افزایش یافته است

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور

سقف بدهی مالیاتی برای ممنوع‌ الخروج کردن افزایش یافته است

کسانی که کد اقتصادی می‌فروشند مسئولیت تضامنی دارند و علاوه بر مالیات باید جریمه بپردازند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس حسین وکیلی در جمع خبرنگاران در سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در ۳ ماه سال جاری ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مالیات مستقیم و مالیات کالا وصول شده است گفت: سقف بدهی مالیاتی برای ممنوع‌الخروج کردن به یک میلیون تومان افزایش یافت.

وی افزود: بر اساس قانون بودجه برای شرکت‌های تولیدی تا ۵۰۰ میلیون تومان بدهی مالیاتی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دارد و برای شرکت‌های حقوقی بدهی مالیاتی از یک میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون تومان تعیین شده است. برای بدهکاران حقیقی مالیات نیز تا ۱۰ میلیون تومان سقف بدهی در نظر گرفته شده است.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی افزود: ماهیت ارائه فهرست ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مربوط به سال ۹۱، ۹۲ و ۳ ماه ۹۳ تا پایان شهریور ماه سال جاری تمدید شده و دیگر تمدید نخواهد شد.

وکیلی یادآور شد: کسانی که کد اقتصادی می‌فروشند مسئولیت تضامنی دارند و علاوه بر مالیات باید جریمه بپردازند.

وی گفت: ۴۲۱هزار فقره اظهارنامه مالیاتی تا سه ماه اول ثبت شده است.

معاون رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه تاکنون ۴۲۱ هزار اظهار‌نامه مالیاتی در ۳ ماه اول ثبت شده است، اظهار داشت: یکی از مباحث مالیاتی مربوط به مکرر ماده ۱۶۹ بوده که به سه طریق انجام می‌شود که دو روش آن برای مودیان اینترنتی بوده و می‌توانند با پیش‌ ثبت‌نام کد کاربری از سازمان دریافت کنند و لازمه هر دو این روش پیش‌ثبت‌نام است و راه سوم از طریق cd اطلاعات را به سازمان ارائه دهند.

وکیلی افزود: برای سال ۹۱ آستانه ارسال ماده ۱۶۹مکرر، ۶۷۰ هزار تومان برای سال ۹۲، ۸۸۰ هزار تومان و برای سال ۹۳، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه هرگونه کد‌فروشی و ارائه فاکتور‌های صوری خلاف قانون است تصریح کرد: مودیانی که فاکتور نداشته اقدام به خرید کد و یا فاکتور‌های سوری نکنند و سازمان برای این موضوع راه‌حلی در نظر گرفته که می‌توانند از این طریق اقدام کنند. استفاده از کد اقتصادی یا فاکتور‌های سوری صحیح نیست و به تمامی این فاکتور‌ها رسیدگی خواهد شد و مسوولیت تضامنی داشته که برعهده صادر کننده فاکتور است. طبق قانون کسانی که از کد دیگران استفاده می‌کنند، مسوولیت تضامنی دو طرف را برعهده خواهند داشت و نیز جریمه شامل حال آن ها خواهد شد.

به گفته وی مهلت ارائه فهرست ۱۶۹ مکرر سال‌های ۹۱، ۹۲ و سه ماهه اول ۹۳ تا پایان شهریورماه سال جاری تمدید شد و امروز نیز اطلاعیه آن صادر خواهد شد.

وی تاکید کرد: هر اتحادیه، صنف، انجمن که خواهان آموزش‌های مالیاتی است سازمان استقبال کرده و امکانات و مربی مربوط به آن را در اختیار این صنوف خواهد گذاشت.

وی به تفاهم‌نامه با اصناف اشاره کرد و گفت: اکثر پرونده‌های گذشته قدیمی شده و اکنون کسانی که برای سال ۹۱ تا یک میلیون تومان مالیات خود را قطعی کرده‌اند ۴ درصد و به یک تا ۳ میلیون تومان ۹ درصد و بالای ۳ میلیون تومان ۱۴ درصد مالیات پرداخت خواهند کرد که این موضوع صرفا برای صاحبان مشاغل است و در این راستا تا ۳۱ تیرماه ۴۰ درصد آن را به صورت نقدی پرداخت خواهند کرد و بقیه تا دی ماه تقسیط می‌شود و می‌توانند چک‌های تقسیط را تا پایان مرداد ارائه دهند.

وکیلی خواستار ارائه اطلاعات هویتی عامل به همراه کد ملی و کد پستی مودیان طبق تفاهمنامه شد.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در حال حاضر با تفاهم‌نامه با دفاتر اسناد رسمی این تفاهم‌نامه منعقد شده تصریح کرد: همچنین تفاهم‌ نامه با بخش پزشکان و نظام مالیاتی در حال تکمیل است.

سقف بدهی مالیاتی ممنوع‌ الخروجی برای اشخاص حقیقی ۱۰ میلیون و حقوقی تا ۱۰۰میلیون تومان

وکیلی در مورد ممنوع‌الخروجی‌های مالیاتی نیز گفت: بخش ممنوع‌ الخروجی‌های مالیاتی یک میلیون تومان بوده و برای تولیدی‌ها در بودجه ۹۲، ۵۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده و در این راستا از اختیارات سازمان مالیاتی استفاده کردیم و برای حقوقی‌ها یک میلیون تومان را به ۱۰۰ میلیون تومان و حقیقی‌ها را تا ۱۰ میلیون تومان افزایش دادیم و هر فردی که بدهی مالیاتش کمتر از این مبالغ است می‌تواند برای رفع این موضوع اقدام کند.

به گفته وکیلی ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مالیات مستقیم در کالا و خدمات در سه ماهه گذشته وصول شده است.

اجرای آزمایشی طرح جامع مالیاتی در سه استان

سازمان امور مالیاتی یکی از اهداف ایجاد طرح جامع مالیاتی را گسترش عدالت مالیاتی دانست و یادآور شد: از دیگر خروجی‌های این طرح رضایت‌ مندی مودیان است و اکنون برنامه با قوت دنبال می‌شود و سه استان کرمانشاه، تهران و اصفهان پایلوت بوده که نرم‌افزار اصلی برای آنها نصب شده و تا یک سال آینده بحث توسعه ملی نیز انجام خواهد شد و ظرف ۲ سال آینده این نظام به صورت کامل مستقر می‌شود.

وی در حذف ماده ۱۱۴ مالیات‌های مستقیم خبر داد و عنوان کرد: این موضوع مربوط به بحث کسر مالیات تکلیفی است که در اصلاحیه جدید قانون حذف شده است.

وکیلی در باره فرار مالیاتی بیان داشت: اگر دقیقا بدانیم که فرار مالیاتی مربوط به کدام بخش ها است که مالیات آن را خواهیم گرفت، اما در حال حاضر قابل شناسایی نیستند و در اصلاح قانون پیش‌بینی شده که مسیرهای اطلاعات مالیاتی در نظر گرفته شود تا همه آنها شناسایی شوند البته فرار مالیاتی در کل دنیا و کشورهایی که نظام مالیاتی قدرتمند دارند، نیز وجود دارد و امید است با طرح جامع مالیاتی و نظام جامع به استاندارد‌های بین‌المللی برسد.

معاون سازمان امور مالیاتی به موضوع افزایش مالیات با توجه به وضعیت رکود حاکم بر اقتصاد پرداخت و یادآور شد: دو سال پیش روی سیستم‌های اطلاعاتی ۱۲ میلیون رکورد وجود داشت و اکنون به ۲۵۰ میلیون رکورد رسیده است. اگر طبق قانون مشخص شود مودی کمتر از آنچه وجود داشته مالیات ابراز کرده باشد طبق قانون موظف است این مالیات آن را بگیریم و در این راستا تا ۶۰ برابر مالیات اخذ شده است، زیرا بر اساس مستندات و اطلاعات مالیات گرفته می‌شود.

وی از اصناف درخواست کرد، اطلاعات هویتی و کد ملی و کد پستی خود را به صورت دقیق در کارنامه‌ها مشخص کنند و در صورتی که مالیات کمتر از حد آن ابراز شده باشد، مجبوریم آن را بالا ببریم.

 مالیات علی الراس برداشته شد

این مقام مسئول با بیان اینکه مالیات علی‌الراس برداشته شده است و اصناف بزرگترین مجموعه علی‌الراس بودند، تصریح کرد: بند الف و ج مشکل بزرگ اصناف است که در تفاهمی این موضوع حذف شده تا مالیات اصناف تسهیل شود و همچنین در اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم تسهیل فرآیند‌های اجرای مالیات و وظایف مودیان پیش‌بینی شده است.

وی از همکاری خوب اصناف برای ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی سخن گفت و افزود: در این راستا جلسات متعددی برای حل مشکلات برگزار شده و نیز مباحثی که پیرامون ارزش افزوده مطرح می‌شود و برخی آن را آبشاری می‌دانند، این گونه نیست و ۸ درصد بوده و افرادی که چنین موضوعاتی را مطرح می‌کنند، تاکنون مالیات بر ارزش افزوده نداده و با تئوری آن نیز آشنا نیستند و اصل مقاومت‌ها به خاطر شفاف شدن درآمد‌های مالیاتی است.

وکیلی در خصوص معافیت مالیاتی حقوق‌بگیران و کارمندان اظهار داشت: تا یک میلیون تومان حقوق مالیات ندارد و از یک تا ۸ میلیون تومان ۱۰ درصد و مازاد بر آن ۲۰ درصد است که در قانون بودجه برای کارمندان دولت و بخش خصوصی به یک میزان در نظر گرفته شده است.

به گفته معاون مالیات مستقیم سازمان امور مالیاتی حدود ۲۲ درصد مالیات‌ها، حقوق عمومی ۹ درصد و حقوق خصوصی ۱۳ درصد تشکیل می‌دهد و نسبت به مالیات‌های مستقیم و کالا حقوق بخش عمومی ۶ درصد و خصوصی ۸ درصد را تشکیل می دهد و از کل وصولی ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مالیات مستقیم ۱۴۶۰ میلیارد آن مالیات حقوق خصوصی و عمومی بوده که ۱۴ درصد کل مالیات‌ها است.

بدهکاران مالیاتی نمی توانند عضو هیات مدیره شوند

این مقام مسئول به مدیران شرکت‌های بزرگ اشاره کرد که بدهکار مالیاتی هستند و گفت: قانون بودجه ۹۲ تکلیف کرده مدیرانی که در شرکتی بدهی مالیاتی دارند و مسئولیت داشته امکان مجدد مدیر شدن در جای دیگر را ندارند و ثبت شرکت‌ها نیز مکلف است، از این موضوع جلوگیری کنند. همچنین در شرکت‌های دولتی مدیران با بدهی مالیاتی وجود ندارند.

 کتاب فروشان و لوازم التحریر از مالیات معاف نیستند

وکیلی در پایان خاطرنشان کرد: طبق ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم فعالیت‌های انتشاراتی معاف از مالیات بوده و افرادی که مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد داشته باشند، می‌توانند از این معافیت استفاده کنند و این موضوع شامل کتاب فروشی‌ها که خرید و فروش می‌کنند و یا در کنار آن لوازم‌التحریر و مسائل دیگر می‌فروشند نمی‌شود و باید مالیات آن بخش را بپردازند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا