نقدعلی: آزمون وکالت ۱۴۰۱ باید برگزار شود/ نیازسنجی منطقه‌ای در آزمون سردفتری قابل قبول نیست

پایگاه خبری اختبار- عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس عدم برگزاری آزمون وکالت ۱۴۰۱ را تخلف از قانون دانست.

به گزارش اختبار به نقل از مهر، محمدتقی نقدعلی عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: ما به خاطر مراجعات بسیار فارغ‌التحصیلان رشته حقوق و کسانی که می‌توانند در این آزمون شرکت کنند، متوجه شدیم که برای دور زدن این قانون، نهادهای پذیرش‌کننده وکیل در حال بهانه‌تراشی هستند و از برگزار کردن آزمون مجدد در سال جاری خودداری می‌کنند. به طور یقین این کار تخلف است و باید طبق قانون امسال مجدداً به برگزاری آزمون بپردازند و طبق قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و نمره تراز عمل کنند.

برگزاری آزمون، کار شاقی نیست

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که بنا به اظهارات مسئولان اسکودا اختیار برگزاری آزمون بنا بر قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار منوط به تشخیص قوه قضائیه است و به نظر شما آیا قوه امکان عدم برگزاری این آزمون را در سال جاری دارد، گفت: خیر، بحث برگزاری آزمون یک تکلیف قانونی است که همه ساله باید اتفاق بیفتد و برگزاری آزمون کار شاقی نیست. سوالات طرح می‌شود و نهادی که وظیفه دارد آزمون را برگزار می‌کند و به مرور زمان هم بر اساس ظرفیت قوه قضائیه، این افراد وارد دوره کارورزی عملی می‌شوند.

امسال چندین برابر سال‌های گذشته، وکیل پذیرش شد

وی افزود: ما در مجلس برای استیفای حقوق این داوطلبان ایستادیم. تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و استفساریه‌ای که صورت گرفت، تا امروز کار خیلی‌ها را جلو برده است. همین الان چندین برابر سال‌های گذشته پذیرش وکیل داشتیم. در ادامه کار هم بر اساس وظیفه نظارتی که داریم، پیگیر برگزاری این آزمون خواهیم بود.

نقدعلی در واکنش به اینکه اخیراً مسئولان کانون سردفتران در اظهارات خود بیان کرده‌اند که رعایت صِرف شروط قانون تسهیل برای جذب سردفتر کافی نبوده و باید نیازسنجی منطقه‌ای توسط مسئولان این کانون برای جذب سردفتر اعمال شود، گفت: خیر. این نظر قابل قبول نیست.

نیازسنجی منطقه‌ای در آزمون سردفتری، خلاف قانون است

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اساساً قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، هدفش این بود که انحصار را از بین ببرد و پذیرش و گزینش سردفتران به صِرف نمره تراز باشد، البته اینکه افراد فاسدالاخلاق در این حرفه‌ها وارد نشوند و شرایط عمومیِ امانت‌داری را داشته باشند، امر بدیهی است، اما اینکه ورای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار شرط دیگری گذاشته شود، قطعاً خلاف قانون است.

خرید اینترنتی منابع آزمون سردفتری

بیشتر بخوانید:

حسن عبدلیان‌پور: سازمان سنجش در سال ۱۴۰۱ وقت خالی برای آزمون کارشناسی رسمی ندارد

سازمان ثبت: برای قبولی در آزمون سردفتری ۱۴۰۱ باید در مصاحبه شفاهی هم پذیرفته شوید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۷ دیدگاه ها

 1. وجدانن چندبار باید از نظر علمی و اعتقادی سنجیده بشیم خو تو ازمون هم سوال احکام بود هم سوال مدنی و ثبت و جزا و تجارت خو به فنا رفتیم

 2. جناب آقای نقد علی احسن به شما که در مجلس هستید و ازحقمان دفاع میکنید . امسال باید طبق قانون آزمون برگزار بشه.

 3. احسنت باید برگزار بشه اینهمه تنش و استرس ایجاد نکن کانون قانون شکن ..افرین بر نماینده دعای داوطلب بدرقه راهتون …امسال بهمن باید برگزار بشه۱۴۰۱

 4. آزمون ۱۴۰۱ برگزار می شود اما نه امسال… با توجه به شرلیط عمومی پیش آمده و نزدیکی به انتهای سال و با توجه به این که سازمان ستجش همین هفته پیش اعلام کرده بود که به علت تراکم کاری امکان برگزاری آزمون دیگری ندارد آزمون ۱۴۰۱ در تیرماه سال ۱۴۰۲ و آزمون ۱۴۰۲ در آذر ماه برگزار خواهد شد.

 5. بشین آقای نقدعلی یه لیوان آب سرد بخور دادا یکم به اعصابت استراحت بده سال آینده طبق روال قبل پاییز برگزار میشه آزمون سالی یکبار مگه دادا آش کشکه که هروقت هوس کنیم درست کنیم آزمون حساب و کتاب. داره

 6. مجلس (پارلمان)هرکشوری آبروی قانون وقانون گذاری است. برای نخستین بار در تاریخ ادوار مجلس انقلابی وشورای محترم نگهبان وقانون ضدانحصار تسهیل مجوزها را تصویب کرده اند وهزاران ساعت وقت صرف شده.اکنون بجاست مجلس انقلابی وشورای محترم نگهبان لااقل برای حفظ آبروی خود جلوی تفسیر به رای مرکز وکلاومشاوران قوه قضائیه وکانون وکلا بایستند وآزمون دوسال یکبار وکالت را منطبق بر قانون وزین تسهیل مجوزهاانجام دهند.
  درغیر این صورت وهن قوه محترم مقننه تبدیل به روال میشود.

 7. لعنت خدا به انسانهای بیفکر وپرمدعا که اندکی تعقل ومشورت را برنمیتابند وبا پافشاری جاهلانه بر اظهارات تبلیغاتی و رأی جمع کن خود، اعتبار وجایگاه مشاغل حقوقی مثل وکالت وسردفتری را به پرتگاه نابودی واضمحلال کشاندند.
  من وکیل بودم الن سردفترم به خدا رکود و تورم هزینه جاری دفاتر را تأمین نمیکند. کارمند من از۸تا به یکنفر رسیده. این یعنی اشتغال؟؟؟؟ با این وضع این نماینده به به و چه چه میکند. آن هم برای رأی، نه صلاح جوانان.
  دست رو هرچه گذاشتین نابود کردین. دین، اقتصاد، مشاغل حقوقی، و….

  1. بزرگوار، شما هزار سند، دلیل و مدرک و مستند هم بیاوری کسی باور نخواهد کرد!
   این‌قدر این صداوسیمای میلی و هم‌چنین دشمنان قسم‌خورده ما هم چون سیاح و خاندوزی و نقدی و امثالهم علیه دفاتر اسناد رسمی تبلیغ کردند که این‌ها درآمدهای میلیاردی دارند و چنین و چنان! ‌که تا جوانان عزیز بینوا خودشان وارد این حرفه نشده و شخصاً تجربه نکنند باور نخواهند کرد ولی افسوس که آن‌وقت هم پشیمانی هیچ سودی نخواهد داشت و مجبور خواهند بود پس از هزینه‌ای قریب به یک میلیارد برای تأسیس دفترخانه از این شغل خارج شوند! بنده شخصاً پس از ۱۵ سال سردفتری محل دفترم اجاره‌ای است و تاکنون سه محل عوض کرده‌ام چه برسد به اشخاصی که بخواهند تازه‌وارد این عرصه شوند آن‌هم با این هزینه‌های کمرشکن بیمه و حقوق کارکنان و اجاره دفتر و کسوراتی چون ده درصد کانون و ۱۵ درصد دفتریار و نبود سند!
   به قول استاد پیشکسوت ما سردفتر سابق سه یزد جناب طباطبایی بزرگ (سردفتری یا سرابی فریبنده باور نداری حکم بگیر و بیا!)

 8. درود و سلام بر مدافعان حقوق مردم
  بنظر می‌رسد در صورت عدم برگزاری آزمون وکالت امسال ؛ کلیه اختیارات و برگزاری آزمون وکالت مثل سایر رشته ها به سازمان سنجش سپرده شود تا اجرای قانون بطور عادی عملی شود .

 9. تعداد زیادی از داوطلبان وقت گذاشته و برنامه ریزی برای آزمون ۱۴۰۱ کرده بودند چون اعلام شده‌ بود در زمستان برگزار می‌شود حالا چرا باید یک دفعه اعلام بشه آزمون برگزار نمیشه

 10. بنا بر منطق و عقل که از منابع اصلی اسلام و تشیع هست،باید حداقل دو ماه قبلش اطلاع بدهند که با این وجود،منطقا می افته به اوایل سال آینده(سه ماه ابتدایی سال جدید)…البته اگر به این منبع استناد بشه…

 11. درود بر آقای نقدعلی
  آزمون تیر ماه مربوط به نوبت پذیرش سال ۱۴۰۰ بوده و آزمون وکالت سال ۱۴۰۱ باید برگزار بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا