طرح تشویقی یارانه چیست و شامل چه کسانی می شود؟

یارانه تشویقی کالابرگ چیست؟

در طرح جدید دولت چنانچه مردم ۵۰ درصد یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود را برای خرید ۱۱ کالای اساسی در این طرح اختصاص دهند، ماهانه به ازای هر نفر ۱۲۰ هزار تومان یارانه تشویقی به حساب آنها واریز می شود.

این طرح دهک های اول تا هفتم را تحت پوشش قرار داده است، هدف دولت از اجرای طرح کالا برگ الکترونیکی این است که مواد مغذی موردنیاز در ۱۱ قلم کالای سبد مدنظر کالابرگ الکترونیکی به جامعه هدف برسد و دهک های کم‌درآمد از نظر تغذیه شامل پروتئین، ویتامین و ریزمغذی‌ها مشکلی پیدا نکند.

۱۱ قلم کالای اساسی شامل برنج، گوشت منجمد گوساله، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست دبه ۲/۵ کیلویی،‌ مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر جهت عرضه به خانوارها پیش‌بینی شده است.

همه خانوارهای مشمول طرح کالابرگ می‌توانند برای اطلاع از فروشگاه‌های متصل به سامانه و باقیمانده اعتبار خود، برنامه شبکه ملّی اعتبار «شما» به نشانی http://shoma.sfara.ir را نصب یا کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* را شماره‌گیری نمایند.

چه کسانی مشمول استفاده از طرح کالابرگ هستند؟

عسگریان، معاون امور رفاهی و زیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت گفت: برای سرپرستان خانوار پیامکی می‌فرستیم که شما در چه دهکی قرار دارید و مشمول کالابرگ می‌شوید و همچنین از طریق سایت حمایت به نشانی «حمایت» می‌توانند دهک‌بندی خود را شناسایی کنند و بخشی از اطلاعات خانوار خود را ببینند. غیر از این برنامه کاربردی شبکه ملی اعتبار «شما» میزان اعتبار یارانه‌ای کالابرگ را به متقاضیان اعلام می‌کند و سایت حمایت هم برای دهک‌بندی در نظر گرفته شده است.

وی گفت: سرپرست خانوار با هر کدام از کارت‌های بانکی خود می‌تواند به فروشگاه‌های مدنظر کالابرگ الکترونیکی مراجعه کند. برای استفاده از این طرح مردم  فروشگاه‌هایی که به کارتخوان کالابرگ تجهیز شده‌اند مراجعه می‌کنند و حتی لازم نیست همان کارتی که یارانه معیشتی به آن واریز می‌شود از آن استفاده شود چون برای خرید و قیمت پایه از هر کارتی می‌توانند استفاده کنند و اعتبار یارانه‌ای آنها هم بر اساس کدملی سرپرست خانوار استفاده می‌شود و به محض اینکه به میزان ۲۰۰ هزار تومان از ۱۱ قلم کالا خرید کنند ۱۲۰ هزار تومان اعتبار مازاد برایش شارژ می‌شود که باید ظرف یک ماه از آن خریداری کند

زمان پرداخت اعتبار یارانه تشویقی به دهک های ششم و هفتم

صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روز نوزدهم مهرماه گفت: مقرر شده است که دهک ۶ و ۷ هم مشمول دریافتِ ۱۲۰هزار تومان یارانه تشویقی، قرار بگیرند. تمهیدات این کار در حال انجام شدن است و امیدواریم و از اوایل هفته آینده عملیات اجرایی آن آغاز شود.

میزان اعتبار یارانه تشویقی دهک اول تا سوم

سه دهک کم‌درآمد یارانه ماهانه۴۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند، اما چون طرح کالابرگ الکترونیک کاملاً اختیاری است، اگر این افراد حداقل به میزان ۲۰۰ هزار تومان در قالب کالابرگ الکترونیکی از ۱۱ قلم کالای موردنظر خریداری کنند، آنگاه ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافه برای آنها واریز می‌شود و درواقع کل یارانه آنها که صرف کالاهای مدنظر می‌شود به ۵۲۰ هزار تومان در ماه افزایش می‌یابد.

میزان اعتبار یارانه تشویقی دهک های چهارم تا هفتم

با توجه به آنکه خانوارهای دهک‌های چهارم تا هفتم از یارانه ۳۰۰ هزار تومانی به ازای هر نفر برخوردار هستند با احتساب اعتبار مازاد ۱۲۰ هزار تومانی، مبلغ ۴۲۰ هزار تومان به عنوان یارانه تشویقی در هر ماه به آنها تعلق خواهد گرفت.

شرط استفاده از یارانه تشویقی

افرادی که می خواهند از این طرح استفاده کنند باید الزاما ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه خود را از کالا برگ استفاده کنند دراین صورت مبلغ ۱۲۰ هزار تومان تشویقی به صورت اعتبار به یارانه آنها اضافه می شود و تا واریز یارانه ماه بعد فرصت استفاده از آن را دارند.

چگونه بفهمیم به کدام دهک درآمدی تعلق داریم؟

سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده است هموطنان می‌توانند برای اطلاع از دهک‌بندی خود از دو کانال اقدام کنند؛ راه نخست، شماره گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ است که بعد از تماس، با وارد کردند کد ملی سرپرست خانوار و همچنین وارد کردن یک شماره تلفن همراه که به نام سرپرست است، دهکی که در آن قرار دارند اعلام می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲۰ دیدگاه ها

 1. سلام‌برای‌گرفتن کالابرگ‌به‌درب‌مغازه‌ای‌که
  کالابرگ‌میدادرفتم‌میگفت‌بایدنفری‌یک‌
  ملیون‌‌خریدکنیدتا۲۲۰تومان‌تشویقی
  بهتون‌تعلق‌بگیره‌.جانبوهم‌همین‌صحبت‌ها
  رامیکرد‌
  درستش‌کدام‌هست‌آیاباید‌یک‌ملیون‌خرید
  کنیم‌تا۲۲۰تومان‌بهمون‌تعلق‌بگیره‌یااندازه
  همان۲۲۰تومان.یارانه‌هم‌میشه‌خریدکرد
  چرامیگن‌‌یک‌ملیون‌خریدکن‌

 2. درود. مقدار کالابرگ واریزی بهمن ماه برای دهکهای ۴تا ۷ مگر دولت به ازای هر نفر ۲۲۰هزارتومان در نطر نگرفته . پس چرا برای من به ازای ۴ نفر مبلغ ۷۴۰هزارتومان واریز شده و فروشگاه تحویل مواد کالابرگ اینطور به من گفته و مجبور شدم ۱۶۰۰۰۰تومان نقدی اضافه خرید کنم یعنی ۹۰۰هزار تومان. برنامه نصبی”شما “هم که کار نمیکنه .وقتی رمز یکبارمصرف رو وارد میکنی خطای ” لطفا رمز صحیح را وارد کنید” می دهد و ما عملا نمی توانیم مقدار کالابرگ را ببینیم. ضمنا کد #۱۴۵۳*۵۰۰* هم جواب نمی دهد. شما چه راه حلی پیشنهاد می دهید ؟

 3. سلام من هر ماه ۳۰۰ تومن یارانه دریافت میکنم ولی این ماه کارتی که یارانه معیشتی روش بود رو بردم گفتن شامل شما نمیشه ولی برای کسایی که وضعشون خیلی خوبه واریز شده چرا؟
  الان رئیس همسرم براش واریز شده😳😳😳

 4. ما چون جز دهک پایین هستیم اصلن یارانه تشویقی یا کالابرگ برامان شارژ نشده جالب اینه من بیست ساله این خط موبایل دارم که برای تمام کارهای بانکی وغیره از این شماره استفاده میکنم کد دستوری میزنی که باقیمانده یارانه سرپرست بگیری جوابش میاد که شماره موبایل با کارت سرپرست همخوانی نداره

  1. ربطی به دهک پایین نداره. اتفاقا به دهک های پایین که زودتر هم تعلق گرفت. مشکلی دیگری حتما وجود داره.
   ما که استفاده کردیم و هر ماه شارژ شده و راضی بودیم.

  1. سلام. اگه یارانه بهتون تعلق میگیره و جز دهک های اول تا هفتم هستید ، باید در اپلیکیشن “شما” ثبت نام کنید.
   بعد دیگه می تونید از همون اپلیکیشن فروشگاه های نزدیک که جز طرح کالابرگ هستند رو پیدا کنید و با یکی از کارت های سرپرست خانواده که مبلغی هم داخل پول باشه، برید خرید.

 5. سلام من رفتم سبدکالابگیرم فروشگاه گفتن بایدتوکارت موجودی داشته باشید اعتبارجواب نمیده

 6. سلام. رفتم باکالا برگ خریدار کنم مسوولان فروشنده گفت نصف پول راباید بدهی

 7. ۱۲۰تومان واریز نکردند بعلاوه اینکه ۴۰۰تومان کسورات کم کردند و از طرفی توی دولت من ۱۱۰۰۰۰۰واریز زده ولی پیامک موبایل ۹۴۰۰۰۰واریز کرده

  1. سلام دقیقا همین مشکل من هم دارم
   ۲۲۰حدود ۶۰۰ تومن خرید کردم که حدود ۲۲۰تومنش یارانه بوده….بعد از یارانه ماه جدید ۴۰۰ تومن کم کرده . مسخرش رو درآوردن

  1. باید با حداقل ۵۰ درصد از یارانه ، ۱۱ قلم جنس معرفی شده رو از فروشگاه های منتخب خرید کنید. اینجوری نفری ۱۲۰ به یارانه اضافه میشه که باز هم باید باهاش اقلام ضروری خریداری بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا