اقدام وزارت علوم برای جلوگیری از مشابهت در متن پایان‌نامه‌ها

معاون پژوهشی وزارت علوم خبر داد:

تدوین دستورالعملی برای جلوگیری از مشابهت در متن پایان‌نامه‌ها

پایگاه خبری اختبار- معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دستورالعملی در این وزارتخانه درحال تدوین است که براساس آن از بروز مشابهت ها در متون پایان‌نامه‌ها جلوگیری می کند.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از مهر، وحید احمدی گفت: طبق این دستورالعمل، وزارت علوم دانشگاه ها و پژوهشگاه ها را ملزم می کند تا پایان‌نامه‌های دانشجویان را در پایگاه ایرانداک ثبت کنند.

وی افزود: با ثبت تمامی پایان‌نامه‌ها در پایگاه ایرانداک امکان جستجو در متون پایان‌نامه‌ها فراهم می شود، بنابراین می توان از نرم افزارهایی مانند همانندیاب در این حوزه استفاده کرد.

معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: بنابراین می توان میزان مشابهت های موجود در پایان‌نامه‌های دانشجویان را شناسایی کرد و هر دانشگاه و پژوهشگاه براساس تناسب رشته و موضوع می تواند درصد مشابهت در متون پایان‌نامه‌ها را شناسایی و پیگری کند.

احمدی تأکید کرد: در این دستورالعمل دو الزام برای ثبت پایان‌نامه‌ها در پایگاه ایرانداک و استفاده از نرم افزارهایی مانند همانندجو وجود دارد.

وی عنوان کرد: بررسی های کارشناسی برای این دستورالعمل صورت گرفته است و پس از امضای وزیر علوم به دانشگاه ها و پژوهشگاه ها ابلاغ خواهد شد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا